Professional Gaming Türkiye Dergisi Yayında

Misafir Kullanıcı tarafından Per, 01/02/2007 - 6:32pm tarihinde gönderildi.

2 aydır yapımı süren dergimiz 1 Şubat tarihinde ilk sayısı ile yayına başladı. Bu yolda birçok dergi olmasından dolayı işini çok ciddiye alan dergimiz, künyesinde tecrübeli yazarlar ve kaliteli tasarımcılar bulunduruyor. Aşağıdaki adresten dergimize ve forumumuza ulaşabilirsiniz.

 

Dergimiz; http://www.pgturkiye.net
Forumumuz; http://www.pgturkiye.net/forum

deniz tarafından Cum, 02/02/2007 - 6:56am tarihinde gönderildi.

Şimdiye kadar gördüğüm e-dergi ler içerisinde özellikle tasarım yönünden en iyi durumda olan dergi. Fakat arkaplanda bolca grafik kullanımı kimi durumlarda yazıların okunmasını zorlaştırıyor. Tasarımcılar özellikle bu konuya dikkat ederlerse gelecek sayı çok daha iyi olacaktır. İçerik yönünde de ayakları sağlam yere basan yazılar hazırlamışlar, elinize sağlık.


Burak Yazar (?) tarafından Cum, 02/02/2007 - 10:55am tarihinde gönderildi.

Yorumlarınız için teşekkürler. Fontun küçük olmasından dolayı okuma problemleri çıkıyor ortaya. Bunun dışında tasarımda da birkaç değişiklik yapılması gerekiyor. Tabiki eksikliklerimiz var. Umarım diğer sayılarda bunları kapatacağız yavaş yavaş. Tekrar teşekkürler..


tetanoise (?) tarafından Cum, 02/02/2007 - 1:52pm tarihinde gönderildi.

bu dergi çıkartma olayı iyice "trendy" bir hal aldı sanırım.
son 2 ayda çıkan e-dergi sayısını hatırlayamadım birden.
lakin baktığım hiçbir dergi henüz görsel kalite olarak "çizgi üstü" nitelendirilecek türden değil.

çizgi üstü nedir diyenler için:
www.bakmagazine.com

genel anlamda tüm dergiler "yapılmış olmak için yapılıyor" görünümündeler. Bu kaliteylede çok fazla etkinliğe sahip olmak mümkün olmuyor haliyle.

5 dergi çıkacağına, EGM, Level gibi dergilere alternatif mecrada kafa tutabilecek tek bir dergi çıksa çok daha anlamlı olacak.

nacizane görüşümdür.


Burak Yazar (?) tarafından Cum, 02/02/2007 - 3:21pm tarihinde gönderildi.

Biz PG Türkiye ekibi olarak asla "yapmak için bir dergi yapmıyoruz". Öncelikle bunu size hatırlatıyım.

Son zamanlarda gerçekten E-Dergi sayısı arttı. Haklısınız. Fakat uzun bir süre sonra kaç tanesinin kalıcı olacağını merak ediyorum açıkçası. Bence sizin "yapmak için yapıyorlar." dediğiniz dergiler 2-3 ay sonra kapanacaklar. Biz onlardan olmayacağız. İşimizi çok ciddiye alarak yapıyoruz. Zaten dergimizi incelerseniz, yazıların ciddiyetini anlarsınız. Saygılarımla..


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Cum, 02/02/2007 - 9:40pm tarihinde gönderildi.

Evet,doğru söylüyorsun son zamanlarda çok dergi çıkıyor.Ve ben reklam olmasın ama bu dergilerden örneğin oyun alanında E-Oyun'un okuyucusuyum.Ama aynı zamanda Level okuyucusuyum.Bence e dergiler o kadar da sınırlarını pek fazla aşmasınlar.Level bir dergi olduğu gibi çoğu insanın,çalışanlarının ekmek parası ama e-dergiler öyle değil.Bu dergilerin sanal olmayan dergiler gibi olduğunu düşünmek.İnternette herkese bedava süper siteler açan kişilere benzer.Böyle kişiler olsaydı.O zaman Webmaster'lar nerden para kazancaktı?Ben sırf bu dergiler yüzünden Level'in kapanmasına göz yumamam.Bu dergileri okuyorum çünkü amatör ve girişimci emek veren insanları seviyorum.Level'i okuyorum çünkü bir derginin ruhunun olmasını seviyorum.

Herkesin dergilerini çıkarıp heveslerini alması normaldir.Ama bence Level'e,Chip'e rakip olmaya gerek yok.Ama Sanal dergiler kendi aralarında olabilirler birbirlerine rakip.Ona birşey demem(Zaten benim ne haddime:)).

Kişisel Görüşümdür


Feyyaz Ustaer (?) tarafından Cts, 03/02/2007 - 7:16am tarihinde gönderildi.

Görüşlerine saygı duyuyorum ancak biz free dergi verdiğimiz için Level veya EGM'nin satış oranlarını pek etkilediğimizi düşünmüyorum. Böyle bir durumun olması için 2 hatta 3 yıllık e-dergiler olmalıyız. Derggi.com gibi bir dergi olmalıyız. Derggi'yi her ay 90 bin kişi okuyor ortalama. Bizim(E-Oyun'un) ilk sayımızı 3000'e yakın kişi okudu. Yani bayağı bir yol katetmemiz gerekiyor. Şuan ki okuyucu kitlemizi 3'e katlamamız gerekiyor.

Türkiye'de savaş çıksa, Level yine çıkar arkadaşlar. Para, para, para...


Burak Yazar (?) tarafından Paz, 04/02/2007 - 3:28pm tarihinde gönderildi.

Şu anda Türkiye de "baskı" yolu ile faaliyet gösteren dergilerden bahsediyoruz. Pg Türkiye, E-Oyun vb. oyun dergilerinin onlara rakip çıkmasından. Böyle birşey söz konusu olamaz. Level'ın kadrosuna baktığınız zaman çok tecrübeli yazarlar olduğunu göreceksiniz. Onlarla başa çıkmamız imkansız, zaten böyle bir amacımız da yok.

Gelelim onları etkileme konusuna. Biz internet üzerinden yayın yaptığımız için her ay Level dergisini alanların o dergiyi bırakıp bizim dergilerimize gelecekler diye birşey yok. Zaten bizim istediğimizde yok. Aslında burada net üzerinden yayın yapan sanal dergilerin künyesinde yer alan kişiler, burada çok büyük başarılar(Level'a rakip olmak) peşinde değiller. Burada yer alan arkadaşlarımız, kendilerini geliştirmek için bu işi yapıyorlar. Tbaiki diğer dergileri bilemem. Fakat PG Türkiye ekibinin tamamı kendini geliştirmek için çalışıyorlar.

Teşekkürler..


tetanoise (?) tarafından Pzt, 05/02/2007 - 2:52pm tarihinde gönderildi.

Arkadaşlar Level yada EGM'e kafa tutmak demek ille ki onların satışlarını etkilemek değildir. Eskidende fanzin'ler vardı, çok uzağa gitmeden GameShow örneğini verebilirim sanıyorum. 9-10 insanın gecelerini gündüzlerine katıp çıkarttığı fotokopi sayfalarından A4 kuşe kağıtlara geçtiler, sonrada gittiler tabii ya neyse. Konuyu bağlamak gerekirse internet/etkileşimli medya'da özellikle oyuncu kitleye hitap eden "iyi" bir dergi yok! İyiden de kastım gerek sayfa düzeni, gerek yazı kalitesi olarak "çizgi üstü" dediğimiz dergiler. Sırf oyun olarakda bakmayalım konuya müzik konusunda da grafik konusunda da türkiye'de yayınlanmakta olan onlarca e-dergi var. Ancak bunların çizgi üstü olanlarının sayısı 3'ü geçmiyor. Benim burda bu yorumu yapmamdaki amaç sizi yermek değil. E-dergi hadisesine baktığımız zamanda zaten şunu görürüz ki; zamanının fotokopi fanzinlerinin yeni çağa ayak uydurmuş halidir elektronik dergiler. Ve iddia ediyorumki şuanki hallerinden çok çok daha iyi yapılabilirler. Neyse umuyorum zamanla görsel ve içerik kaliteniz artar ve bizlerinde zevkle okuyabileceği dergiler ortaya çıkar. Konuyu tekrar kişisel almamanız dileğiyle, mesele "ortaya söylenmiş"tir, saygılarımla...

Ha bu arada avrupada da bu işe ücretsiz başlayıp 2-3 ay sonra ücretli olan pekçok e-dergi var. eğer ciddi bir alternatif olabilirseniz (yazı diliylede olabilir bu, görsel kaliteylede olabilir, yada mevcut dergi içeriklerinden sıyrılacağınız farklı bir bölümlede olabilir) insanlar size tereddüt etmeden destek olurlar. Kısaca vizyonu geniş tutalım biz, sonrasını okuyucuya-yorumcuya bırakalım.


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Salı, 06/02/2007 - 7:28am tarihinde gönderildi.

GameShow öyle çabuk unutulmadı ama.Mac dergiden ayrıldıktan sonra zaten eski güzelliğini kaybetti.Ama dergi Mac varken gerçekten çok güzeldi.


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Pzt, 05/02/2007 - 5:08pm tarihinde gönderildi.

Ben E-Oyun okuyucusuyum. E-Oyun'da da gördüğüm bir çok eksik var. Yeni bir dergi çıktığını duydum ( PG Türkiye) hemen belki E-Oyun'dan iyidir diye açtım ve okudum, ancak malesef E-Oyun kalitesini yakalıyamamış. Hangi konularda derseniz, en başta tasarım, sonra yazıların okunması vs...

Ama bu derginin de geleceği parlak gibi görünüyor, kolay gelsin...


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Çar, 14/02/2007 - 4:01pm tarihinde gönderildi.

İlk sayınız tek kelimeyle muhteşem olmuş. Evet font boyutu küçüklüğünden dolayı biraz okunması zor ama eminim 2. sayıda bu düzelecektir. Tasarımdan ziyade yazılarınızı ve dolayısıyla yazarlarınızı çok beğendim. Zaten Ömer Abak ı tanıyorum Cd oyun'da yazmıştı bir ara. E-Oyun'un yazıları çok amatörce siz öyle değilsiniz lütfen böyle devam edin.

Teşekkürler.


 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.