OyunYapsak - Oyun yapımıyla ilgili blog portalı

Misafir Kullanıcı tarafından Paz, 29/04/2007 - 10:51pm tarihinde gönderildi.

Arkadaşlar, merhaba.
Biz oyun yapımıyla ilgilenen 4 arkadaşın (Ragnor, fredi, Mortiis, Gord10) Mart ayında açtığı bir blog portalımız var.

http://oyunyapsak.blogspot.com

Konumuz oyun yapımı. Tahmin edileceği gibi, oyun yapımı üzerine yazılar bulacaksınız. Ama işin teknik yönünden çok teorik yönü üzerine olacak. Bir oyun tasarlamaktan tutun, bir projenin ilerleyişine ve hatta bu işin ticari boyuta getirimi ilgili yazılara rastlayacaksınız. Tabii işin ticari yanı derken kast ettiğimiz şey: Bağımsız oyun geliştiriciliği. Bunun nedeni ise Türkiye'de bir oyun sektörü oluşması için bizim çözüm önerimizin bu olması. Ve bu da bir sonraki yazılarda değineceğimiz konu.

Sanırım bir diğer konu da biz kimiz? Hatta durun biraz daha açayım. Biz kimiz de size ahkam kesiyoruz? Evet, güzel soru. Ekibimiz uzun süredir oyun geliştiriciliği ile amatör olarak uğraşan bir grup insandan oluşmakta. Zaten herkes ilk yazılarında kendini tanıttı. Ben tanıtmamayı tercih ediyorum. O kadar da gizli biri değilim, merak eden biraz araştırıp ihtiyaç duyacağı kadarını öğrenebilir. Geriye kalanını da ben yazmam zaten. İlk sorunun içindeki gizli soruya, yani "Niye sizin ahkam kesmenizi dinleyelim ki?" sorusuna gelirsek, cevap basit. İlk olarak ekipteki herkes cidden uzun süredir bu işle uğraşıp, buna kafa yorduğu için büyük ihtimalle bugün internette "oyun yapıcam ben!!" diye dolaşan kitlenin çoğunluğundan daha çok şey bilmekte, iki siz eğer bizden daha az bilen kitleden değilseniz zaten bu konu hakkında yazılan yazıları takip ediyorsunuzdur, çünkü öğrenmenin devamlı süren bir olay olduğunu biliyorsunuzdur ve kaynak seçmenin bir alemi yoktur. Ayrıca bu konuda Türkçe tek kaynak olacağımız gerçeği de tercih sebebi olmamız için bir başka sebep.

Böyle yazıyor işte sitede. Ama hepsi bu değil tabi ki, gerisi sitede linkte tıklayın ve kendiniz görün.

Teşekkürler.

Kabus 22 'yi Yurtdışında Merscom Dağıtacak

Misafir Kullanıcı tarafından Salı, 24/04/2007 - 6:43pm tarihinde gönderildi.

Kabus 22'nin yurtdışı dağıtımı için Amerikalı yayıncı Merscom LLC ile anlaşmaya varıldı. İlk etapta 22 Avrupa ve Asya ülkesinde piyasaya sürülecek olan Kabus 22'nin diğer ülkelerde dağıtımı için de prensipte anlaşma sağlandı. Çok yakında Kabus 22'nin ülkeler bazında çıkış tarihlerini ve oyunun yayınlanacağı diğer ülkeler resmi site üzerinden açıklanacak.

Böylece Kabus 22, Dedektif Fırtına ve Dual Blades'in ardından, Türkiye dışında dağıtımı yapılan, Türk yapımı 3. oyun oldu.

Kabus 22'nin ilk etapta dağıtımının yapılacağı ülkeler ise şöyle: Almanya, Avusturya, İsviçre, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Rusya ve Eski Sovyet Birliği ülkeleri.

Kaynak: http://www.kabus22.com/forum/viewtopic.php?t=2306

Kabus 22 Fan Sitesi Açıldı

Misafir Kullanıcı tarafından Pzt, 23/04/2007 - 8:32pm tarihinde gönderildi.

Son Işık Oyun Stüdyosu tarafından yapılan Kabus 22 oyunu için hazırlanmış yeni bir fan sitesi yayına başladı.

Türk oyun camiasına desteğini her daim sürdüren GameTurks ekibinin önderliğinde oluşturulan sitede, Kabus 22'den en son haberleri, oyun ile ilgili en yeni bilgileri öğrenebilir; forum ortamında diğer Kabus 22 hayranlarıyla kaynaşabilirsiniz.

Web Sitesi:
www.Kabus22Fan.com

Forumlar:
www.Kabus22Fan.com/Forum

E-Oyun Dergisi Gameshot Olarak İsim Değiştirdi

Misafir Kullanıcı tarafından Per, 19/04/2007 - 4:03am tarihinde gönderildi.

İsim değişikliğine giden E-oyun dergisinin yeni ismi ve sitesi açıklandı. Derginin yeni adı Gameshot Electronic Magazine. Dergi, E-oyun forumlarını taşımak yerine yeni bir forum kurdu ve forum şuan hizmete açık. Dergi de 1 Mayıs 2007'de yayınlanacak.

http://www.gameshotmag.org

Hükümran Senfoni Trailer Yayında

deniz tarafından Pzt, 09/04/2007 - 6:26pm tarihinde gönderildi.

Hükümran Senfoni projesinin geldiği son noktayı gösteren trailer yayınlandı. Trailer ile birlikte oyun içerisinden birkaç adet ekran görüntüsü de meraklıları için yine HS sitesinden görüntülenebilir.

Trailer sayfası: http://www.ceidot.com/adres.php?id=34

Ekran görüntüleri: http://www.ceidot.com/adres.php?id=12

Professional Gaming Türkiye 3. Sayısı Yayında

Misafir Kullanıcı tarafından Paz, 08/04/2007 - 6:03pm tarihinde gönderildi.

Arkadaşlar yazı işleri müdürlüğünü yaptığım Professional Gaming Türkiye dergisinin 3. sayısının çıktığını sizlere duyurmaktan gurur duyuyorum. Birkaç günlük gecikmeyle de olsa dergimizi yayına sokarak tekrar okuyucuların hizmetine girdik. Umarım emeklerimizin karşılığını alırız.

Dergi içeriğinde 9 inceleme, sayısız köşenin yanı sıra, son zamanların en iyi yazarları arasında gösterilen Göktuğ Yüksel röportajı da bu sayımızda sizleri bekliyor. Unutmadan söyleyelim, bunların hepsi ücretsiz. Sadece tek bir tıka bakıyor.

İşte Adres; www.pgturkiye.net
Forum; www.pgturkiye.net/forum

Mustafa Burak Yazar

İstanbul Kıyamet Vakti Tam Sürüme Geçti

Misafir Kullanıcı tarafından Çar, 04/04/2007 - 8:47am tarihinde gönderildi.

İstanbul Kıyamet Vakti web sitesinde yapılan açıklamaya göre, oyun Mynet desteği ile tamamen açıldı. Web sitesinden indirebileceğiniz oyunu normal ve plus paket olmak üzere iki şekilde oynayabilirsiniz. Oyunu oynamak için ihtiyacınız olan tek şey Mynet hesabınızın olması. Kurulum hali 242 MB olan oyunu rahat bir şekilde oynamak içinse ortalama 1.8 Ghz bir işlemci, 512 MB Ram ve DirectX 9c destekli bir ekran kartı tavsiye ediliyor.

Oyun hakkında detaylı bilgi almak için http://istanbuloyun.mynet.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

E-Oyun Dergisi 4. sayısı Çıktı

Misafir Kullanıcı tarafından Pzt, 26/03/2007 - 5:01pm tarihinde gönderildi.

E-Oyun dergisi 4. sayısı ile yine karşımızda. Grafik arayüzü yönünden biraz daha derli toplu ve sade bir tasarım ile dergi yine piyasaya çıktı. Bu sayıda 12 inceleme, 10 yazı bulunuyor ve dergi içerik olarak yine kuvvetli.

Online okumak için: www.e-oyun.netoyuncu.org/sonsayi
Download etmek için: http://www.e-oyun.netoyuncu.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=2

Oyun Sektörünün YouTube 'u

Misafir Kullanıcı tarafından Pzt, 26/03/2007 - 4:48am tarihinde gönderildi.

Şuradaki habere göre, şu site oyunların youtube'u olacağını iddia ediyormuş. Kullanıcılar yaptıkları flash oyunları upload ediyorlar ve alacakları puanlama sonuçlarına göre popülerlik kazanıyorlar.
Bu popülerlik oyunu programlayan ve upload eden kişiye para olarak geri dönüyor. Şuradan kullanıcıların nasıl para kazandığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Oyunlara bakmak için burdan, foruma ulaşmak için burdan , bütün oyunlara bakmak için burdan buyrun. Siteye kendi yaptığımız oyunları yükleyerek para kazanmak ayrı bir güzellik olsa gerek.

kaynak: bildirgec.org (ufopilotu)


SWWorkshop 2 Boyutlu Oyun Geliştirme Grubu

Misafir Kullanıcı tarafından Cts, 17/03/2007 - 10:27pm tarihinde gönderildi.

Türkiye 'de bir çok grup ve kişi oyun geliştirmeye çalışarak sektörün bir adım daha ilerlemesini sağlıyor. Pusu, Kabus22, Hükümran Senfoni vb. oyunları üreten gruplar buna bir örnek. SWWorkshop ekibi de Türkiye 'deki oyun sektörüne 2 boyutlu basit ve eğlenceli oyunlar yaparak destek sağlamak istiyor. Yaptığımız oyunlar indie (independent) games olacak, yani dağıtımını freeware veya shareware olarak kendimiz yapacağız.

Sitemize www.skywar.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Darklight

Oyunyapimi.org sitesi türk oyun yapimcilarinin katilimini bekliyor. Her türlü görüs ve önerilerinizi aktarmak için bizimle irtibata geçin.

e-posta adresimiz: deniz oyunyapimi org

 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.