Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Kitap: Visual C# .NET 2005 Oyun Programlama
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Kitap: Visual C# .NET 2005 Oyun Programlama
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Yeni Başlayanlar (Ben de oyun yapmak istiyorum)
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MD-C

Nereden: Dünya.Türkiye(54)

MesajTarih: Wed Nov 16, 2005 9:30 pm    Mesaj konusu: Kitap: Visual C# .NET 2005 Oyun Programlama Alıntıyla Cevap Ver

İşte yeni bir kitap daha:

Visual C# .NET 2005 Oyun Programlama Koray GERİŞ
Palme Yayıncılık - 194 sf - 15 YTL

Tıkla!
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Black_Knight

Nereden: İstanbul/İzmir

MesajTarih: Thu Nov 17, 2005 1:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Nedir bu c# olayı?bir tane kitap vardı yine c#.İlginç.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
sevdalinka

Nereden: İstanbul / Şişli

MesajTarih: Thu Nov 17, 2005 10:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bunlar Microsoft un c# dilini gençler arsında yaygınlaşyırmak için çıkardığı kitaplar.c# dili ile yapılmış piyasada bir tane dahi oyun yok(tabii büyük oyunlardan bahsediyorum).Bytecode ile çalışan bir dil ile oyun yazılmamalı , bu dil Java ya rakip olarak çıkarılmış , Java gibi sanal makine de çalışan bir dil.Küçük bir oyun bile bilgisayarınızı kastırır.
Piyasadaki oyunların tamamı c++ ile programlanır , grafikler ise çoğunlukla 3dsMax ile yapılır. Bir işi yapacaksanız o işi profosyenellerin yaptığı şekilde yapmaya çalışın , onların kullandıklarını araçları , teknikleri kullanmaya bakın .
Eğer bir işi erbabının yaptığı gibi yapmaya uğraşmazsanız bu sitedeki bir çok arkadaş gibi hazır oyun geliştirme araçlarına(gamemaker gibi) çakılıp kalırsınız.
c# ile oyun yapayım derseniz de Microsoft un pazarlama stratejisinin kurbanı olursunuz .
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
DG

Nereden: Eskişehir

MesajTarih: Thu Nov 17, 2005 10:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Olayı kolaylığında. Nerede okudum hatırlamıyorum ama managed kodun kaybettirdiği hız sadece %6 oranında diyorlardı (belirli bir aralık bile vermemişler, tam sayı olarak nasıl tespit etmişlerse...) Eğer bunlar doğruysa, gelecekte C# + Managed DX bu işin gidiş yönü olabilir. Çünkü kod yazması çok kolay ve zevkli.

Gerçek kayıp oranı %6 gibi bir şey ise benim için bugün bile yeterli Smile

-------------------------------------------------------------------------------
Not: C# ile Java, runtime'da aynı mantıkla çalışmıyor. C# kodu .NET tarafından derletilebiliniyor. Araştırmadan atıp tutmayalım.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Ragnor

Nereden: Bursa

MesajTarih: Thu Nov 17, 2005 11:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Şimdi C# ya da Java gibi dillerle oyun yapılmaya çalışılmasını hatalı buluyorum açıkcası. Sonuçta bu dillerin kullanım amacı ticari uygulamalar ve web uygulamaları geliştirmek. İki dilde bu yönde geliştiriliyor. Böyle olunca kişisel fikrime göre oyun geliştirmek için çok kötü platformlar oluyorlar.
Ama şu var ki oyun dediğin c++ ile programlanır düşünceside biraz mantıksız.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
DG

MesajTarih: Thu Nov 17, 2005 11:26 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

C# genel amaçlı bir dil, ve ayrıca M$'un ürettiği ilk teknoloji(!) de değil. M$'un ürettiği her şeyi kafadan COM veya MFC gibi saymak pek de akılcı olmasa gerek.

Tom Miller'ın (ki kendisi MDX'in başıdır) "Managed DirectX 9 Kick Start : Graphics and Game Programming" adında bir kitabı var. C# hakkında hala ticari & web ortamlar için iddiası sürüyor mu? Sürüyorsa google'da amazon'da bir iki arama yapılsın ister deli gönlüm; "C# game", ".net game"
Başa dön
sevdalinka

MesajTarih: Thu Nov 17, 2005 12:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben c# ile oyun yapılmaz demiyorum , c# da bir dildir ve elbet oyun yapılabilir . Ben bytecode ile çalışan bir dil (virtual machine de ) ile geniş çaplı , ticari bir oyun yapılmaz diyorum . .Madem o kadar kaynak var ve o kadar gelişmiş bir dil ,c# ı niye o kadar oyun firmasından hiçbiri kullanmıyor .Buradaki bazı ileri görüşlüler , MS yayınlarından çıkmış , Ms de çalışan adamların yazdıkları teknoloji kitaplarını referans alıyorlar.Ne kadar kendini dar kalıplara hapsetmektir bu . Dediğin "c# game" i arattırdım , çıkan sitelerle bir de " c++ game " arattırdığın zaman çıkan siteleri karşılaştır , c# ın oyun geliştirmek için ne kadar yanlış bir tercih olduğunu anlayacaksın .
Büyük firmaların işe almakta istediği kıstalara bak , hiçbiri c# dan bahsetmiyor , bu adamlar gelecek vaad etmeyen bir işe para yatıracak kadar aptal değil .
c# daha çok son kullanıcıya yönelik praogramların hazırlanması amaçlı , yazılım geliştirme süresini azaltmak için planlanmış bir dil.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
someuser

MesajTarih: Thu Nov 17, 2005 1:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

DG demiş ki:
Olayı kolaylığında. Nerede okudum hatırlamıyorum ama managed kodun kaybettirdiği hız sadece %6 oranında diyorlardı
Gerçek kayıp oranı %6 gibi bir şey ise benim için bugün bile yeterli Smile

%6 çok büyük bir kayıp.
ciddi bir oyun projesinde bu kabul edilemez bir değer.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
DG

MesajTarih: Fri Nov 18, 2005 2:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

sevdalinka:

Yazdıklarımı bir daha, yüksek sesle oku, ve "gelecek", "%6", "benim için" laflarını tekrar tekrar oku.

Araştırmayı çok seviyorsan "Lisp game" de yaz bakalım neler çıkacak. C#'nin kaç senelik bir dil olduğunu ve hangi seneden itibaren standartlaştırılmaya başlandığını hala evrimleştiğini de aklından çıkartma. C->C++ arası geçişin literatürünü bir tara.

C# bytecode mantığıyla çalışmaz. C ile yazdığın bir Win32 uygulaması nasıl WINAPI'ye çağrı yapıyorsa, API da ona meaj yolluyorsa, C# için de durum hemen hemen aynı. Sadece .NET dilleri ara dile çevirilip oradan derleniyorlar. Yani derleniyorlar: "CSC"

"gelecek" kelimesine yeniden vurgu yaparak ve ASM->C->C++ arasındaki -geribildirimli- kontrollü geçişi hatırlatarak iki sayfa taramadan ortama atlamamanızı salık veriyorum. C#'nin iyi bir geliştirme ortamı olmadığını söylemek; karşıdakinin MS kitaplarını referans verdiği gerçeği ile ne kadar bağlayıcı sence?

Büyük firmalar gelecek vaad etmeyen(!) bir projeye yatırım yapacak kadar aptal değilmiş; ne iyi ki aramızda C#'nin daha bytecode mantığıyla çalışmadığını bilmeden hakkında yorum yapan akıllı arkadaşlar var Smile
Başa dön
sevdalinka

MesajTarih: Fri Nov 18, 2005 2:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

c# la yaz da oynayalım diyorum başka bir şey demiyorum.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
wachoo

MesajTarih: Fri Nov 18, 2005 6:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Gelecekte C# , C++ ı tarihe gömecek gibi..tek sorun performansı düsük.AMA directx ile müthis senkronize olduğu söyleniyor.hatta bunu bizzat directx geliştirme platformu sefi diyor..bu sebeple directx
varolacaksa eger bence elimizi cabuk tutup .Net platformuna alışmamız gerekecek hem banada cok zevkli geldi isin aslına bakarsanız cok esnek ve de butun dillerden bagimsiz.Dedigim gibi tek sorun performans,ama sanmiyorum % 6 kadar bi fark olsa bence bu kabul edilebilir bi fark kodlardan biraz kirparak bu fark kapatılabilir ..ama beni en fazla mest eden yönü bellek denetimlerinden kurtulmus olmak ..artik c ++ daki gibi günlerce hata aramaya paydos sadece bu sebepten bile tercih edilir...gerci gecenlerde bi kitapta okudum phyton dili ile oyun programlanabilirmiş..Arkadaşlar yapılır belki ama directx e ne kadar cevap verebilecegi önemli olan budur.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
DarkScythe

Nereden: Vault 35

MesajTarih: Fri Nov 18, 2005 6:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben TrueVision-C# ikilisini kullanmaktayım, performans olarak kod yavaşlığından çok bellek olayları sorun çıkardı, işi Garbage Colector'a bırakmak pek akıllıca olmayabiliyor , C#'ın geleceği bencede parlak ama şu an için C++ rules.
Başa dön
wachoo

MesajTarih: Fri Nov 18, 2005 6:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ragnor arkadaşıma ayrıca katılmıyorum...şu açıdan evet .NET framework
web tasarımında cokca kullanılan ve bu alanda isim yapmış bir programlama ortamı olması onu sadece o alanda kullanabilecegin anlamına gelmemeli..bakın tek bişey diyorum ....Directx ile en iyi etkileşimli olan ortam bu ortam.daha başka bişeye gerek varmiii...bence yok tek sorun performans o da nasıl olur bilmiyorum .
Başa dön
3ddreams

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Fri Nov 18, 2005 6:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Microsoft tekel olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Sadece windows platformunda çalışabilen C# ile ve OpenGL yi resmen dışlayan Windows Vista ile bunu kanıtlamış oluyor. .Net te yazdığınız programların Framework e ihtiyacı olması da ayrı dezavantaj. Ben açıkçası şu an için C# a soğuk bakıyorum. İleride ne olur bilinmez.
Başa dön
Ragnor

Nereden: Bursa

MesajTarih: Fri Nov 18, 2005 9:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Haklısın illa web demek değil, o konuda biraz hızlı karara varmışım. İstediğin herşeyi yaparsın .net ile ama şu var ki m$ hala geliştiriyor .net'i falan ve yapılacak geliştirilmede genel olarak bu dilin ve platformun ençok kullanıldığı alanlarda kullanımı üzerine yapılacaktır diye düşünüyorum. Ama bir yandanda şu var m$artık herşeyin .net ile yapılmasını istiyor, buna oyunlarda dahil. Öyle olunca bu managed directx ilerler. Bana garip geliyor gerçi. Herkesin daha hızlısı, daha güçlüsü diye yırtındığı zamanlarda bu adamlar managed diye kırpılmış saçmalıklar ortaya çıkarıyorlar ve millet balıklama atlıyor.
Vista ile iyice saçmalayıp windows üzerine kendi layer'larını gömüp başka türlüsünü engelleyecekler. Vista ile engellemeseler bir sonrakinde engellenecek. Bu şekilde yakında m$ programı yazan adam kalmayacak. Sen menüden nasıl program istediğini seçeceksin, oradan sana şablonu gelecek sende yazıları değiştireceksin.
C++ vs. C#'a gelince C#'ın yolunun açık olduğunu düşünüyorum. Neden böyle düşündüğümü ise 1998'de C++'ın geliştiricisi Bjarne Stroustrup ile yapılmış bu röportajı okuduktan sonra anlarsınız. Kısaca Nasıl C++ C'nin yerini aldıysa C#'ta onun yerini alabilir ama bu hangisinin daha iyi olduğu gerçeğini değiştirmez Smile.
http://artlung.com/smorgasborg/Invention_of_Cplusplus.shtml
Python konusuna gelirsek, python muhteşem bir dil. Program yazmaktan zevk almanı garantileyen bir dil. Herkesin şöyle bir bakması, bakmadan geçmemesi gereken bir dil. Oyun yapımı konusunda ise Piyasa şartlarında son teknolojilere sahip oyunlarda yapabilirsin python ile. Hız sorunu olmadan hemde. Ama şu varki oyunun 3d moturunu, fizik moturunu C ile yazıp python modülü yaparsın. Sonrada oyunu bu modülleri kullanarak geliştirirsin. Biraz kötü bir yöntem gibi dursada aslında çok güzel bir yöntem. Tavsiye ederim yani.
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Yeni Başlayanlar (Ben de oyun yapmak istiyorum) Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız