Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Herkese çok teşekürler
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Herkese çok teşekürler

Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Duyurular
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Autostic

Nereden: İzmir

MesajTarih: Sun Nov 13, 2005 8:42 pm    Mesaj konusu: Herkese çok teşekürler Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar bu projede benim yanımda olan ve bana yardım eden siz
üyelere çok teşekür ederim. Bu proje malesef dizayn grubunun yapması
gerektiği işleri yapmamasından dolayı iptal edildi. Bununla ilgili
duyuru yapılmasına rağmen istenilen zaman da da grubtan ses gelmedi.
Çok uzun sürede tamamlanacak olan bu projenin bu şekilde geçikmesi
asla bitmemesi anlamına geliyor. Ölü doğacak olan bir oyunu yapmanın
hiçbir anlamı olmadığına ve açıkkaynak kodlu - freeware tip bir oyunu
sadece gönüllüler ile yapmanın hata olduğuna karar verdim. Gereken
destek gelmediği için bu oyun projesini sonlandırdım. Yardımı olan
herkese gönülden teşekür ediyorum.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Yahoo Messenger MSN Messenger
Autostic

MesajTarih: Sun Nov 13, 2005 8:44 pm    Mesaj konusu: özür Alıntıyla Cevap Ver

arkdaşlar çok özür dilerim bu mesaj benim strateji oyunu projeme gitmeliydi ama yeni mesj yerine yeni başlığa tıklamışım özür dileri artık oraya yazmam.
Başa dön
DarkScythe

Nereden: Vault 35

MesajTarih: Sun Nov 13, 2005 9:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

üzüldüm... ama bu işler genelde böyle olur toplama takımla zor bu iş
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
ebleda

Nereden: usa

MesajTarih: Mon Nov 14, 2005 12:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Autostic,

Deyinmek istedigim bir iki nokta var:

Sadece open source projeler icin degil, genelde bir projenin yurumesi icin basinda olan kisilerin deneyimli olmalari gerekir. Digerleri bu deneyimli kisilerin etrafinda, lafin tam anlami ile, "ayak islerini" yaparlar. Boylece deneyimsizler deneyim kazanirlar.

Open source bir projeye girdigimde gorev verdigim insanlarda alaninda en az 8-9 senelik deneyim ararim. Bu insanlarin yaninda calisacak insanlar icin de az 4-5 sene! Aksi halde boyle bir projeyle zaman harcamam.

Projeye girisinizden benim aldigim izlenim, hic birinizin bir strateji oyunu deneyimi olmadigi yonunde. Muhtmelen gruptakiiler ufak bazi denemeler yapti ve bu denemelerden cok memnun kaldiniz ve "hadi yapailm" dediniz... Bu is boyle olmaz! Bugun bu nokta takilirsiniz, yarin baska bir noktada...

Modullerlikten bahsediyorsun, guzel. Ama modullerlikte onemli olan digerlerinin yazacagi moduller degil, o modullerin uzerine oturacagi frameworktur! Bu frameworku yazabilmeniz icin ki buna "software design" denir, en azindan grub icindeki birinin, A'dan Z'ye bir stateji oyunu yazmis olmasi gerekir ki boyle bir dizayni yapabilesiniz.

Bu isler gonullu insanlarla gayet iyi ilerler, ama gonullu olarak calisan inanlarin belli noktalarda olmasi gerekir.

Son bir nokta ise,
Gonullu calisilan projelere "dead-line" koyamazsin!!
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Autostic

MesajTarih: Mon Nov 14, 2005 8:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ebleda arkadaşım sana sadece şunu söylemek isterim bu kadar şey biliyordunda yardım edeceğin zaman nerdeydin. Benim tek ihtiyacım olan sağlam bir kaç designerdı. Ayrıca 4-5 sene deneyimli adamları sen bulda bedavaya çalıştır. Evet arkadaş grubumdu çünkü bedavaya birtek onlar çalışıyorlardı. Sen gel bana designer ol ben gene yapayım sana oyunu. Noldu? ama herkes bişey istemesini bilirken özellikle senin gibi boş konuşan insanlar piyasada bol bol varken işe gelince kimse hiçbir şeyin ucundan tutamıyor. 10 sene sürecek bir projeye sen dead-line koymazsan o iş zaten asla bitmez. Sen bana 4-5 sene tecrübeli ve aynı zamanda 10 senelik projeye girebilecek adam bulsana. seninle burda kim daha iyi programcı yarışı yapacakdeğilim bu projenin yazılımı 4 sene dizayn edildi, ama gel gelelim benim iş yapacağını sandığım ve üzerine açık söylüyorum kumar oynadığım kişi beni ihya etmedi bunuda projenin başında size arkdaşlar bakın ben bu herifle çalışıyorum işte iş yapmazsa proje yatacak diyemezdim herhalde. Neyse burda çok şey bilen ama iş yapmayan adam çok. Bu kişilerden biri olarak oyun projesi sonlandıktan sonra yaptığın bu aydınlatıcı konuşma için çok teşekür ederim.
Başa dön
DG

Nereden: Eskişehir

MesajTarih: Mon Nov 14, 2005 10:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

en az 8-9 sene mi? Laughing

-Nasıl geçirildiğine bağlı olmak şartıyla- o kadar tecrübe sahibi bir kişi herhangi bir kalite oyun stüdyosuna senior graphics programmer hatta engine programmer bile olabilir. Gider orta sınıf bir coderın "yanında" çalışırsa, ben buna şans derim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
DG

Nereden: Eskişehir

MesajTarih: Mon Nov 14, 2005 10:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

http://www.blizzard.com/jobopp/senior-graphics-programmer.shtml
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
ebleda

MesajTarih: Mon Nov 14, 2005 11:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

HAHAHAHAHAA....

@Autostic:
Ikinci tavsiyem:

Birine laf soylerken once o kisinin ne yaptigina bak, ona gore konus. Sonra cok utanirsin. Benden soylemesi Wink

"Bu projenin yazilimi 4 senedir dizayn edildi" - Bunu ilk konuyu actiginda soracaktim ama sonra biseyler oldu, unuttum. Bari simdi sorayim:

Sonucta bu open source bir proje, sanirim bu 4 senelik dizayn chartlarini buradaki insanlarla paylasman pek bir sorun olmayacaktir? Eminim ki insanlar 4 senelik yazilim dizaynin nasil bir sey oldugunu gormek isteyeceklerdir.

Niye yardim etmedim? hmm, aylak aylak takilmaktan vakit bulamadim desem? Wink

"programci yarisi" Wowww.... Hic zayif ay isiginda seytanla dans ettin mi?

"Cok sey bilen ama is yapmayan adam cok. Bu kişilerden biri olarak" <-(beni kastediyor)... haklisin, ne diyebilirim ki.

@DG:
Profesyonel bir yerde calisirsan 8-9 sene oldukca iyi bir deneyim sayilir. Dedigin gibi bu kisinin nasil bir surecten gectigi ile ilgili. Benim kastedigim seviye 8-9 senelik amator deneyim.

Boyle adamlari bulmak aslinda zor degil. Cogu zaman kendiliginden geliyorlar. FFW'yu 98'de falan bitirmistim aradan kisa bir sure gecmesine ragmen, insanlar gelistirmek istediklerini belirten maillar atmaya basladi ki su anda unicode destegini 2 Fransiz programci yapiyor.

Ayni sey Elf icinde gecerli. Ama tabi Elf'in ticari bir ugulamaya donme ihtimali oldugundan, bu biraz elimi kolumu bagliyor.

Proje tanitimi cok onemli. Belli bir noktadan sonra insanin ne bildigini, ne bilmedigini satir aralarindan okuyabiliiyorsun. Bu satir aralarini okumaya basladiginda bir projenin kimlerin elinde oldugunu, nereye gidecegini veya gidebilecegini goruyorsun ve ona gore katilma veya katilmama karari aliyorsun. En azindan ben oyle yapiyorum. Autostic'in soyledigi gibi, aylakliktan zaman bulamiyorum Wink
Başa dön
Autostic

MesajTarih: Tue Nov 15, 2005 2:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:
"programci yarisi" Wowww.... Hic zayif ay isiginda seytanla dans ettin mi?
--> ??????

Git kendine bir iş bul!

Arkdaşlar chartlarr bilgisayar ortamında değil ve proje sonlandığından taktir edeceğiniz gibi onları buraya geçirip size sunmak hem bana bir külfet hemde bu sistemi başka bir projemde kullanmayı düşündüğümden veremem. Evet açık kaynak kodlu olsaydı açacaktım ama demek ki bunu çok fazla isteyen kişi yokmuş, isteyen olsaydı bana yardım etmiş olsaydı da bende açmış olsaydım. Ama artık üzgünüm bitmemiş iptal edilmiş bir projenin kaynak kodlarını ve/veya flow chartlarını kimse benden isteyemez.

Bu arada galiba X-Com'u yapan bi adama laf attım; baltayı taşa vurduk ne yapsakda kendimizi affetirsek acaba? Very Happy (Bahsettiğim kişinin adı geçen oyundan haberi olduğudan bile emin değilim. Very Happy)
Başa dön
ebleda

MesajTarih: Tue Nov 15, 2005 7:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

O ifade Batman'den idi... neyse ne demek istedigimi anlayan anlamistir coktan...

Senin icin bu olay deneyim oldu, bu acidan bak. Bir proje sunuldugunda ben once kisinin bu iste ne kadar deneyimi olduguna ve nasil bir tasarim yaptigina bakarim ki bu da proje tanitimindan belli olur. Attigin mesajlardan ilk baslarda bir stateji oyunu hazirladigin, sonra ise bunun bir strateji oyunu motoruna dondugu ve sonra tekrar bir strateji oyunu seklini aldigi anlasiliyor(!). Eger bir motor hazirliyorsan, ilk olarak sunman gereken o design chartlaridir. Bunlarin arkasindan PC disindaki sistemlerde de calisacak demen (sparc, alpha-dec, sun?!), bir de cok daha ileri bir fantazi yapip CD'yi takip calisacak, suydu buydu istemiyecek demen bu olaya tuz biber ekti. Bu sistemler hakkinda zerre kadar fikrin oldugunu sanmiyorum. Bu noktaya kadar soylediklerin, benim gozumde, "oyun programlamaya bugun basladim, hl2 yapacam" demekten farkli durmuyor. Bundan dolayi projeni ciddiye almadim ve herhangi bir yardim teklifinde de bulunmadim. Bir musubet, bin nasihattan iydir dedim.

Bir yerde de asil turn-base dizayn ediliyor ama real-time'da calisacak demende butun bayraklari bir anda "set" etti. Bu iki sistemin dizayni cok farklidir. Bu da bana 4 senedir yaptigin "dizayn"'nin "software desgin" degil, sadece "tasarim" oldugu fikrini uyandiriyor. Ikisi arasinda cok fark var. Eger elinde software dizaynin var ise onu programlamak hic sorun bile olmamali cunku esas sorun onun dizaynidir. Dedigim gibi elinde olan seyin sadece "tasarim" oldugu fikri bende cok daha agir basiyor. Bu da projene ilgi gostermeme sebeblerimden bir baskasi.

Projen daha yere basan temeller uzerine kurulu olsaydi, o sozunu ettigim derecede deneyime sahip olan insanlarin ilgisini cekerdin ve su anda bu durumda olmazdin.

Soylediign olay hicte sandigin kadar "10 sene" surecek turden degil. Zaten isin en zor kismini yapmissin, software dizaynini(!) dimi? Onun icin deadline koyman ayri bir deneyimsizlik ibaresi.

Oyundan bir screen shot gelmedi ve oyunun menusunu dizayn edemedin diye projeyi durdurma karari almissin. Bu tam bir komedi.

Projenin tanitiminda flow chartlarin senelerce uzerinde calismis olmasina ragmen hic bahsi gecmemis olmasi bana cok daha entersan geliyor, kaldi ki insanlar 1 hafta uzerinde calisip urettigi projeyi sergilemek icin ellibin baslik acarken...

Acikcasi elinde bu oyunun uzerine oturacagi frameworkun software dizayninin olmadigini dusunuyorum. Bitmemis proje, open source proje falan filan bunlar bahane. Sahip oldugun sey sadece tasarim gibi geliyor bana.

Heveslisin, ideallerin var ve bu idealleri gerceklestirmek icin birseyler yapmaya calisiyorsun ve hayal kirikligina ugruyorsun. Bunlari anliyorum onun icin uzerine fazla gitmiyorum. Bu senin icin parayla satin alinamiyacak kadar degerli bir deneyim oldu. Bunun degerini bil. Boyle bir proje ile geldiginde once ne yaptigini sun, ondan sonra insanlarin katilimini bekle. Yoksa "hadi gelin yapalim beraber" demekle bu ise ancak 1-2 ay once baslamis heveslilerden baskasini bulamazsin.

Bir de, baska insanlara laf atmadan once luften ne is yaptiklarina bak. Hele ki "yarisma" kelimesini telaffuz edeceksen!

Cehaletin curreti sahneye ciktiginda, mutevazilik sahne arkasindaki yerini alir.
Başa dön
tetanoise

Nereden: Ankara

MesajTarih: Tue Nov 15, 2005 9:41 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hişşttt.....hiç yakışmıyor....
gereksiz atışmalar olarak görüyorum şu yazılanları,
lütfen daha fazla uzatmayalım...kimse kimseyi kırmasın.

birde batman>joker, "zayıf" değil "donuk" oluyodu be erdicim Very Happy
çok severim ben o lafı...ahhh.....

neyse, sonuç olarak "rica"dır...uzatmayalımdır...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Autostic

MesajTarih: Tue Nov 15, 2005 4:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

CD'yi takılıp çalışan bir yılan oyunu yaptım kendisi işşletim sistemi hatta hdd gerektirmiyo, klavyeden kontrol edilen 13h da çalışan bir oyun, aynı zamanda ascii art ile text base de yaptım oyunu. Şimdi sen bunun kaynak kodlarını isticeksin demi; Very Happy gönderirim bekle!!!!! Devreci diye biri var biliyon mu, git onla görüş o sana öğretir.
Başa dön
ebleda

MesajTarih: Tue Nov 15, 2005 6:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Off offf...

Openglli, Dxli strateji oyunu simdi bios interruptlarinin kullanildigi bir oyuna mi dondu? Su yaptigin sey tereciye tere satmaktan baska birsey degil!.
Lutfen devreciye git ve ebleda (kendisi beni gayet iyi tanir) boyle birsey diyor, ne demek istedi diye sor.

@tetanoise:
O ifadenin ingilicesi aklimdaydi, Turkce dublajinda nasil soylediklerini hatirlayamadim Wink

Normalde boyle konulara cevap bile yazmam ama burdaki olay biraz farkli. Yeni baslayanlara tavsiyeler altinda bir suru seyler yaziliyor ciziliyor, ama esas is grup calismasi nasil yapilir, bunun anlatilmasi, ogretilmesi lazim! Soylediklerim sadece Autostic icin gecerli degil. Burada proje hayalleri ile gelen herkes icin gecerli.

Benim boyle ayaklari yere basmayan projelerle gelenlere tavsiyem oturup grup calismasi ile bir PACMAN yazmalari. Inan ki bunu bile becerebilirler mi bilemiyorum. Eminim ki tek baslarina olsa her biri 1 gunde bunu yazar ama is grup calismasina gelince bak ne kadar uzun surecek gor. Lead programmer haritayi ve pacmani programlarken, diger programcilarin her bir biri bir monster yapacak sekilde calismayi denesinler, cok iyi bir deneyim olur onlar icin ama nerde...

Ha bir de bunun ustune cahillik + ukalalik ekenince...
Başa dön
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Wed Nov 16, 2005 12:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ebleda son mesajında bizim de dusunduklerimizi metne dokmustur acikcasi.

Bu nedenle konuyu kilitliyorum, yoksa bu mesajlar havada kalacak ve polemik baslayacak.. En son mesaj duzgun kalsin.

*kilit.

Muduriyet
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Duyurular Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız