Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - [Algoitma] Ucak kirmasimi ve baska nesil e yon almak
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

[Algoitma] Ucak kirmasimi ve baska nesil e yon almak

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Programlama Dilleri ve Algoritmalar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
NAMIDER

MesajTarih: Sat Nov 12, 2005 2:18 pm    Mesaj konusu: [Algoitma] Ucak kirmasimi ve baska nesil e yon almak Alıntıyla Cevap Ver

Ilk once www.Flock.com adresine bir bakiniz diyecegim, firefox un bir yenisi, daha BETA olmasina ragmen daha problem yasamadim.

Ben sphere (flik ) ile bir 2d simulasyon fantasy rpg sine calisiyorum ve ucaklar arasi donus olacak. Ucak 8 yorungeye bakabiliyor (rotate, sprite ), ucagin yoruyusunu
f(x) = mx+q (yani parabol) ile hesapliyabilecegimi dusunuyorum fakat bu sadece onun kirmasimini gerceklestiriyor. Savas icinde baska bir ucaka saldirmasi icin mx+q yu nasil karsin ucaga cevirebilirim?

Dusuncem: y = mx+q

m = yorunge (inen/kalkan)
x = denisen
q = sag/sol a dogru

ve bu hesap sonucu:
if(yeterli rot. icin bes onceki adimin x/y ve yeni x/ y ) {rot(entity,(-/+)45° ); }

Problem:
x -> y (benim fonksiyon)
x -> y = karsinucak
olmasi gereken= eger ucagimin yorungesi boyle devam ederse nereye varacak?

Bunun icin parabolu her hesaplanmasinda yeniden cizmek istiyorum (gorunmez olarak), ki eger degerse baska bir ucaga bildirsin. Fakat bunun programi cok yavaslatacagini dusunuyorum.

Sizin dusuncelerinizi alayim.

TSKler.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
stroma

MesajTarih: Sat Nov 12, 2005 3:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

mesaj tam anlaşılmıyor. biraz şekilli, alengirli atlatsan?
niye çarpacağı noktayı önceden hesaplattırıyorsun? kesin sonuç şart mı?
eğer kesin sonuç şart değilse noktalar ile değil doğrular ile çalışabilisin.
eğer yapay zeka için kullanacaksan daha hızlı, kolay ve daha çok kontrol yapabileceğin bir sistem ise nesneye antenler koymak. bu antenler nokta veya doğrular olabilir. nesnenin gittiği yöne ve gidiş fonksiyonuna göre uygun anten ile kontroller yapabilirsin.
bilmem yanlış mı anlamışım.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder MSN Messenger
NAMIDER

MesajTarih: Sat Nov 12, 2005 6:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

TSKler cevabin icin.

Ucak istedigi yere gidemiyor, mesela saga basinca bir parabol gibi gidecek ve dedigin gibi AI kontrollu olacak. Yane ayni x i kullanirsa (araba gibo, sag ve sol, mx+q ye bakarak) nereye gidecegini ogrenmesi gerekir.

Simdi PyGame ile basliyorum (Sphere de sprite fonkisyonlar oldukca sinirli), bu code a basliyinca devam yaptiklarimi yazarim.
Başa dön
stroma

MesajTarih: Sat Nov 12, 2005 7:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

2 veya 3 lineer fonksiyonu çarparak/toplayarak da exponansiyel denklemler elde edebilirsin. bunun için en basitinden işlemleri yörüngelere ayırabilirsin. yani yörünge kendi işinden sorumlu işlerin/işlemlerin karmaşklığı azalır.. ve tabii sadece ilgili yörünge/yön ile test fonksiyonları çağırmayı ayarlarsan ekstra performans da kazanırsın.
ancak bu şekilde çalışınca uzayları birbirine çevirirken dikkatli olmak gerekiyor, özellikle rotasyon yörüngeleri de işin içine gireceği için epey ön hazırlık(formül çıkartma) yapmak lazım.
Başa dön
DG

Nereden: Eskişehir

MesajTarih: Sat Nov 12, 2005 11:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Cubic hermite interpolation kullanabilirsin. Rota için başlangıç noktası, bitiş noktası, başlangıç tanjantı, bitiş tanjantı gerek ve yeter Smile

Konu genel olarak parametric curves diye geçer.

(Eğer doğru anladıysam)
Başa dön
stroma

MesajTarih: Sun Nov 13, 2005 12:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

sorun artırım veya rotayı oluşturmak değil, ben ai antenleri için doğru denklemlerini rahat kullanabilmesi için lineer denklemler üzerinden exp denklem üretsin diye söyledim. sorun kollişın detekşın. Smile
Başa dön
DG

Nereden: Eskişehir

MesajTarih: Sun Nov 13, 2005 12:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eğer düşman sürekli hareket halindeyse. Belirli zaman değeri aralıkları için (deltaT = 1sn mesela) cubic hermite yaratılıp deltaT zaman sonunda test gerçekleştirilebilir. Tabii bu dinamik bir sistem olmuyor Smile fakat rotanın uygulamaya dökülmesini %100 kolaylaştıracağı aşikar. Collision kasar fakat cubic hermite diğer yönlerde bunun için biçilmiş kaftan. Başlangıç noktası ve tanjantı belirli, bitiş değerli ise random olarak düşman uçağa göre yarattırılabilinir (basit) ayrıca rotayı en az deltaT saniye takip etmesi ve ardından düşmana göre yeni bir rota seçmesi de oldukça makul. Gerçek hayatta da öyle zınk zınk manevra yapılmıyor Smile
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Programlama Dilleri ve Algoritmalar Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız