Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Pusu ve OY.ORG
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Pusu ve OY.ORG
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Öneri, İstek, Eleştiri vb
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
RoadMaster

MesajTarih: Sun Sep 25, 2005 6:54 pm    Mesaj konusu: Pusu ve OY.ORG Alıntıyla Cevap Ver

Herkezin Bildiği Gibi Pusu Oyunu Piyasaya Çok İyi Bir Şekilde Girmişti.Oyunu Çıktığı Gün Almıştım Ancak Sadece Oyunun Hevesine Kapıldığım İçin Kutuyu Yazıları vs. vs. okuyamadım.Bu Gün Yeni Eve Taşınırken Bir Okuyayım Dedim ve Ne Göreyim.Yabancı Bir Çok Sitenin Linki Olmasına Rağmen OY.ORG'un Linki Yoktu.Biz 3TE Games Bünyesini Yürekten Desteklerken Onların Bir Satıra Bile OY.Org u eklememesi Üzücü.

Saygılarımla;
Başa dön
Kullanıcı profilini gör MSN Messenger
cuneytbnd

Nereden: CMOS SENSOR

MesajTarih: Sun Sep 25, 2005 7:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

onlar ilk oyunu cıkaran ekip ,
herkes merak edip 3te'nin siteyi geziyor tabi.
e bizim sitede oyun yapimi adı ustunde.
adamlar istermi herkes bu işe baslasın.

bencede link olmalıydı.
hatta beta testlerini istanbuldaki uyeler yapmalıydı.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Mon Sep 26, 2005 7:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Onlar çok şeyi, çok kişiyi unuttular bence..
(Yanlış anlaşılmasın benim bir alâkam yok)

Bir link ne ki.. peeh.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
3doyun

Nereden: istanbul

MesajTarih: Mon Sep 26, 2005 7:30 pm    Mesaj konusu: ali Alıntıyla Cevap Ver

ben onların pc sine girdim pusu yu çekcektim ve ACIDIM! çekmedim,, ama bu sefer affetmiyecem..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
Ragnor

Nereden: Bursa

MesajTarih: Mon Sep 26, 2005 7:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

aferim..... Confused Confused Confused Confused Confused Confused Confused Confused
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
someuser

MesajTarih: Mon Sep 26, 2005 7:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Zaten projenin başından beri bir "BEN" cilik var. Ve bu durum sadece Cem'de var. Yani oyunu ben yaptım ben geliştirdim, motoru da sıfırdan ben yazdım, opengl.org sitesine bakmadım, hatta hiçbir tutorial okumadım derecesinde neredeyse herhangi birinden yardım destek almayı zayıflık olarak gören bir zihniyet buldum karşımda hep. Teknoloji televizyonundaki programda Serhat bey sordu bir ara: Kodlamayı kaç kişi yaptı falan diye. Cem'in verdiği cevap ya bi kaç arkadaş yardımcı oldu ama genel olarak büyük kısmını ben yaptım dedi. Sonra o Yoğurt teknolojilerindeki beyefendi (ismini hatırlayamadım). Bir liste gösterdi.
O bir kaç arkadaş dediği kişilerden birisi komple yapay zekayı yapmış ve daha onlarca isim var. İyi veya kötü yapay zekayı yapan başka biri var sonuçta. Sonra assembler konusunda destek alınanlar var. Sonra nerede Animasyoncular, bölüm tasarımcıları ? Hakan'ı bile (harita-bölüm tasarımcısı, iyi iş çıkarıyor.) Zar zor ikinci programda getirdiler yanlarında. Bu insanlardan bile bahsetmeyenler oyunyapimi.org dan mı bahsedecekler ? Hey yavrum, hey...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Mon Sep 26, 2005 9:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ya iyi guzel de;
neden bahsetsin ki oyunyapimi.org'dan?

Adamlara faydamiz mi dokundu ki. Yapmayin allah aşkına ama..
Başa dön
mentat

MesajTarih: Mon Sep 26, 2005 11:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

pardon ama ben mi yanlış hatırlıyorum (hafızam iyidir), 3te'nin web sitesindeki iki üç linkten birisi oyunyapimi idi. cem'in de pusuyu yaptıkları süreçte sürekli bu sitede online olduğunu, öğrenme amaçlı sorulara dilinin döndüğünce yanıt vermeye çalıştığını çok iyi hatırlıyorum. iş çıkartan, bilgili ya da azimli pekçok eski üye gibi, o da uğramaz oldu, onun kaybı demek isterdim ama pek kaybettiği birşey olduğunu da düşünmüyorum. cem, sensei, sith, vs vs gibi insanların ayrılması sitedeki nitelik eksilmesidir.

pusunun kalitesi, teknolojisi vs tartışılır ama kesinlikle burada yapıldığı gibi değil, daha objektif ve teknik bir gözle.. adamları resmen pişman etti oyunu yaptıklarına, bunca emeklerine insanlar.

cemin ukala vs gibi kelimelerle nitelenmesi de enteresan, şahsen tanımadığınız insanlara bu tür yakıştırmalar yapmaya benim terbiyem el vermiyor. bu adam(lar)ın gece gündüz birşeyler yapmak için kasmış olması da cabası (icq kullandığım zamanlarda, gece üçten sonra online tek adamdı ve arada üç beş teknik hoşbeşimiz olmuştu). hakkaten bir klavyenin arkasına geçip, bir nick alıp aklına geleni söyleme edepsizliği ayyuka çıktı artık.. bir ay içinde 300 mesaj atıp bizim site diye oyunyapimi'ni sahiplenmek güzel de, bu sitenin ilk üyelerinden ve emeği hem bu siteye hem de türk oyun yapımına geçmiş insanlara laf ederken biraz dikkat lütfen.

saygılar..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
SoulOfSilent

Nereden: /dev/null

MesajTarih: Mon Sep 26, 2005 11:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

mentat ağzından bal damlıyo üstad Very Happy
Başa dön
HakanYuksel

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Tue Sep 27, 2005 12:21 am    Mesaj konusu: Cevap Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle bu siteyi yakından takip etmeme rağmen sitede süregelen tartışmalara gerek ben gerek se 3TE ekibi olarak katılmamaya özen gösterdik. Olumlu ya da olumsuz ekibimiz ve Pusu hakkında yazdıklarınıza ekibimiz adına Cem Uzunlar yanıt verdi. Ancak bugün ben cevap vereceğim, çünkü görüyorum ki yukarıda yazdıklarınız Cem'in değil benim doğrudan yanıt vermem gereken sorular. Şimdi yukarıdan aşağıya doğru yazdıklarınızı yorumlayacağım:

1. RoadMaster arkadaşımız demiş ki, Pusunun emeği geçenler ve teşekkür listesinde Oyunyapımı.org geçmiyor. RoadMaster arkadaşım, peki bu soruyu buraya yazmadan önce kendine acaba "Oyunyapımı.org sitesinin, pusu oyununa katkısı neydi?" diye sordun mu? Pusu oyunu ekşi sözlükten, birçok tv nin forum sayfalarına, birçok radyo programından, oyun dergilerinin forumlarına ve internette yayın yapan başka sitelerin forumlarına kadar, birçok irili ufaklı sitede yorumlandı. Bunların hepsinin ismini vermemize imkan yoktu. Kaldı ki eğer dikkat ettiysen Cem Teknoloji televizyonundaki programda "Bize destek olan HERKESE çok teşekkürler" dedi ve ekip olarak bunu heryerde söylüyoruz. Ancak Bence burdaki problem Oyunyapımı.org a teşekkür etme ya da etmeme sorunu değil. Bence senin canın sıkılmış ya da aklına "Ben şu kuyuya bir taş atayım bakalım çıkarabileceklermi" gibi bir fikir gelmiş, kendine iş aramışsın ve de bulmuşsun. Bak arkadaşım bişeylere kulp takmak kolaydır. Herhangi birine HL2 yi sor, sana bin tane kötü yanını bulur, ama kimse oturup da böyle bir uğraş içine girmiyor. Neden acaba? Kendine birkaç hafta bu soruyu sor bence...

2. Cuneytbnd arkadaşımız da ayrı bir kulp bulmuş tebrik ediyorum. Biz sence neden oyun yapımı.or sitesinin duyulmasını istemeyelim? Kendine bu soruyu sordunmu? Türkiye'de oyun sektörü gelişsin diye herkesle konuşuyor ve en profesyonelinden, bu işe daha yeni başlamış olanına kadar herkese elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Cem bu sitede birçok insana yardım etmiştir, sorularını yanıtlamış ve yönlendirmiştir. Biz " Aman oyunyapımı.org gelişmesin de kimse birşey öğrenemesin de hep biz yapalım bizden başka kimse başarılı olamasın" gibi hastalıklı düşüncelere sahip insanlar değiliz. Bu düşünceni anlayabilmiş değilim, çok çocukça düşünceler bunlar. Sen de bu söylediklerimi düşün ve lütfen karşındakilerin 25 yaşın üzerinde, çocukluk çağını 15 yıl önce geride bırakmış kişiler olduğunu anlamaya çalış.

3. Çotanak bizim daha birçok şeyi unuttuğumuzu söylüyor. Çok merak ediyorum neyi unuttuğumuzu. Açıklarsan sevinirim. Ortaya laf söylemeyin, laf söyliycekseniz açık konuşun.. ki anlamadığım şey sen birkaç mesaj sonrasında RoadMaster a cevap vermişsin, bu mesajını şaka olsun diye mi yazdın, eğer ciddiysen hakkaten bu ne biçim perhiz bu ne biçim lahana turşusudur?

4. 3doyun, bizim PC mize girmişsin ve acımışsın çalmamışsın. Bunu buraya bir marifetmiş gibi yazman da ayrı bir olay. Şöyle düşünelim, Sen gelmişsin bizim evin kapısını kırmışsın, içeriyi talan etmişsin ama sonra acıyıp birşey çalmadan gitmişsin. Öncelikle bu yaptığın suç ve ahlaksızca birşey. Ama sen bu yaptığının yanlışmı doğrumu olduğunu bilmiyorsun sanırım. Yoksa hiçkimse elalemin bilgisayarına korsan yollarla girmez, ve marifetmiş gibi bunu orta yerde söylemez. Sen de bunları düşün biraz.

5. Ragnor seni anlamadım, sen bu arkadaşlara katılıyor musun katılmıyor musun?

6. Someuser sence neden Bugüne kadar Pusu'nun yapımda çalışmış hiçkimse ( ben de dahil) burada yada başka biryerde, "yok kardeşim benim hakkımı yediler, o kadar kod yazdım Cem hepsini kendi yazdım diyor" gibi bir açıklama yapmadı? Böyle bir görevi sen üzerine neden alınıyorsun anlamadım.

Şimdi Teknoloji televizyonuna neden Cem ve Cemil çıktı onu da açıklayayım, ilk programda gerekli mikrofon ve oturma düzeneği yoktu. İkinci programda ise bu donanım sağlandığından ben de programa çıktım. Bizim ekibimizde hiçbir zaman "Yok sen oraya çıktın ben neden çıkmadım, hep seni görüyorlar beni görmüyorlar" gibi çocukça tartışmalar yaşanmadı, kimsenin aklına bile gelmezdi bunlar. Çünkü biz ortak bir iş yaptık ve bunu hep birlikte yaptık. Bu bizim için en büyük mutluluktu. Her zamanda böyle olacak. Bu böyle biline.

Yine someuser arkadaşımız demiş ki Cem bencil bi adam, herşeyi kendisi yapmış gibi üstleniyo, herkesin hakkını yiyo, Yapay zekayı başkası programlamış falan da filan. Bak arkadaşım biz bu işe başladığımızda burdaki bi takım kişiler de dahil olmak üzere biçok kişi bizim bu işi sağdan oldan(özellikle Quake motorundan) çalıp yaptığımızı ısrarla barbar bağırdılar. İşte o yüzden ekibimiz adına konuşan herkes özellikle her şeyin bizim tarafımızdan yapıldığını ısrarla söyler. Cem de kendi yaptığı işi doğal olarak "Ben yaptım" diye söyleyecek. Çünkü Pusu'nun programlamasının %95'ini(belki ondan bile fazladır) ve projenin yönetim işinin tamamını Cem UZUNLAR yaptı. Yapay zeka programlaması için birçok arkadaş geldi gitti, çalışmalar yaptılar ancak en nihayetinde Cem oturdu tekrar kendisi arkadaşların çalışmalarını birleştirdi, hata çoğunluğunu yeniden yazdı ve oyuna entegre etti. Partikül sistemi de ona kesa aynı durumdur. Bununla da kalmayıp oyunun install CD si için gerekli araştırmaları ve kurulum işlemlerini de 3TE sitesinin PHP tabanını da Cem kendi yazdı. Hata pusudaki script sistemi ve script compiler da Cem tarafından yazılmıştır.

Gelelim senin diğer iddiana. Demişsin ki " Ve bu durum sadece Cem'de var. Yani oyunu ben yaptım ben geliştirdim, motoru da sıfırdan ben yazdım, opengl.org sitesine bakmadım, hatta hiçbir tutorial okumadım derecesinde neredeyse herhangi birinden yardım destek almayı zayıflık olarak gören bir zihniyet buldum karşımda hep" Cem'in ya da ekibimizdeki herhangi başka bir kişinin böyle bir sözü yoktur. Ama şu doğrudur. Oyunun motorunu Cem Uzunlar sıfırdan yazdı, Başka hiçbiryerden ek kod alınmadı, Başka hiçbir free motor üzerine geliştirmedi. Bunun tersini söyleyen iftira atmaktadır, yalan söylemektedir ve yapılan işi baltalamaktadır. Bunu her ortamda dile getiririm ve getiririz. Cem Opengl.org gibi birçok siteyi ve mail listesini yıllardan beri takip eder, Powerpoint dokümanlarını inceler, Hiçbiryerde ben hiçbirşey okumam sitelere girmem, tutorial okumam dememiştir demez de. Ama sen bunu bilmeden böyle konuşuyorsun.

Son olarak sana şunu da söyleyeyim, oyunun emeği geçenler ve teşekkür listesine bir bak bakalım. Kimlerin adı var. Her yerde Cem mi yazıyor yoksa, animatörlerin altıda başka, 3d modelcilerin altında başka, senaryonun, bölüm yapımının, dokulamanın vs altında başka isimler mi yazıyor?

Evet Arkadaşlar Hepinize tek tek cevap vermiş bulunuyorum. Bence Yazdıklarımı bi oturup düşünün. Başkasının hayatına ve yaptıklarına çamur atmak kolaydır. Sizin bugün yaptığınız(Mentat dışında) şey çamur atmaktı.

"`Aynasi iştir kişinin lafa bakılmaz."
Ziya Paşa

Hakan Yüksel
3TE Games
Oyun tasarımı/Bölüm Tasarımı

[/b]
Başa dön
SoulOfSilent

Nereden: /dev/null

MesajTarih: Tue Sep 27, 2005 1:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bence yeterli gerek gerekeni almıştır heralde burdan bi daha kimse kalkıpta ona buna bok atmaz inşallah
Başa dön
3doyun

Nereden: istanbul

MesajTarih: Tue Sep 27, 2005 8:21 pm    Mesaj konusu: hehe Alıntıyla Cevap Ver

Hakan Yüksel Cim! bişi demicem.... ufak tefek şeylerle uraşmıcam.. kendine iyi bak canım...yeni oyununuzu bekliyorum CANIM!

Twisted Evil
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
hibbit

Nereden: Ankara

MesajTarih: Wed Sep 28, 2005 8:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Site kurucuları adına konuşmak gerekirse, bu arkadaşların
Pusu yapımcıları için söyledikleri sitemiz adına bizim düşüncelerimizi
yansıtmamaktadır.

Ne yazık ki bu insanlar mentatın da dediği gibi bir nick alıp
bu ad altında istediklerini söyleme hakkını kendilerinde buluyorlar.
Ortaya bir ürün çıkarmış insanların yaptıkları çalışmaları örnek
almak yerine o insanlara çamur atmak da zaten bu insanlara has birşey.

Umarım bu konu daha da uzamaz.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
berk

MesajTarih: Wed Sep 28, 2005 6:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

cem uzunlar'ın bende msn adresi var(lütfen istemeyin kimseye veremem).Cem Uzunlar'a sorarım.Ancak gerçekten güzel oyun olmasına karşın bizim onca çabamıza oyun kutusunun minicik bir kısmına bizi eklememeleri çok ama çok gurur yıkıcı.Her ne kadar Cem Uzunlar kadar başarılı olamasakda(lütfen yanlış anlamayın)amatör oyun yapımcılığında bizim çok önemli bir yerimiz var bu site ile de bu olayı resmileştirmiş olduk(lütfen yine yanlış anlamayın).
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Norman

MesajTarih: Wed Sep 28, 2005 7:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben de birkaç söyleyeyim;

bizim onca çabamız nedir? dünyadaki en son teknoloji toplu fikir paylaşımı aracında, teknoloji görmemiş bir çocuk kadar cahilce tartışmalar yapmamız mı?

Pusu yapımcıları isterse dünyayı ben yarattım desin beni *** zorlamaz; Bkz. Jose Morinho nun duruşunda bile sizi ben yarattım ifadesi var ama chelsea şampiyon ve jose morinho dünyanın en iyilerinden bunu değiştiremezsin ki pusu yapımcılarından da böyle bir davranış geldi mi gelmedi mi onu bile bilmiyorum!

Pusu nun tek kırıldığım tarafı bizlere sektörün "iş/business" bölümü hakkında tecrübelerini paylaşmamış olmaları...

Berk Yüksel
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Öneri, İstek, Eleştiri vb Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız