Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Dev C++ - Irrlicht Derletemedim
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Dev C++ - Irrlicht Derletemedim

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Oyun Motorları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dahaka

Nereden: Bursa

MesajTarih: Tue Aug 30, 2005 10:41 pm    Mesaj konusu: Dev C++ - Irrlicht Derletemedim Alıntıyla Cevap Ver

merhaba arkadaşlar benim irrlicht dev c++ ile ilgili bir problemim var irrlicht ile ilgili şeylerde dev c++ genelde hep aynı hatayı veriyor:

derlemeye kalktığınızda şu şekilde bir hata mesajı yazıyor:

D:\irrlicht012\irrlicht-0.12.0\examples\01.HelloWorld\Makefile.win

[Build Error] [example.exe] Error 1

hepsinde tek tek denemedim ama motorla gelen örneklerin denediklerimin hiçbirini derleyemedim aslında başka hatalarda var yardım edebilecek arkadaşlar yardım ederse çok iyi olur

irrlicht kullanan arkadaşlar dev c++ yı nasıl uyumlu hale getirdiniz?
(Bu arada proje ayarlarından başlık dosyasını dev c++ ya koydum ve linker bölümünde libirrlicht.a yı da koydum irrlicht 0.12 yüklü ve dev c++ 4.9.8.0)

Bu arada bir sorum daha var microsoft visual c++ serisinden hangisi ücretsiz yada siz hangisini kullanıyorsunuz?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör MSN Messenger
Ragnor

MesajTarih: Wed Aug 31, 2005 12:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Açıkcası ikisini bir arada kullanmayı şimdilik denemedim. Yapabileceğin iki şey var.
1- irrlicht içinde gelen dev-cpp örneklerinden birinin proje dosyasını kurcalayıp, o ne yapmışsa onu yapmak.
2- ya da http://www.devpaks.org/category.php?category=3d+Graphics linkinden irrlicht 0.11 sürümünün devpak dosyasını indirip kurmak.
Şimdilik bu kadar yardımcı olabiliyorum, çözemezsen tekrar yaz biraz daha detaylı bir açıklama yapmaya çalışırım.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Blogger

MesajTarih: Wed Aug 31, 2005 6:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba dahaka,

Bende Irrlicht kullanıyorum ve sana önerim proje geliştirme ortamı olarak Code::Blocks 'u ( http://www.codeblocks.org ) kullanman.

Dev-C++ 'ın güncel sürümlerinde çeşitli nedenlerden dolayı uyumsuzluk problemleri olduğunu ve dolayısı ile birçok kişinin derleme/vs. problemi olduğunu okumuştum.

Code::Blocks ile Irrlicht 'i derleme hakkında resimli anlatımı ve adımları http://irrlicht.sourceforge.net/phpBB2/viewtopic.php?t=6925 adresinde bulabilirsin.

Benim bu yöntem ile geliştirdiğim oyunu ise http://www.oyunyapimi.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2204 adresinde tanıtmıştım.

Kolay gelsin
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
NAMIDER

MesajTarih: Wed Aug 31, 2005 10:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

.devpak i da var, http://devpaks.org/
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
dahaka

MesajTarih: Wed Aug 31, 2005 1:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

saolun arkadaşlar yardımı olduğunuz için teşekkür ederim Code::Blocks u deneyecem inşallah olmazsa devpak la uğraşırım
Başa dön
dahaka

MesajTarih: Fri Sep 02, 2005 4:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

olmadı arkadaşlar devpak i indirdim çalıştırdım bişeyler yükledi bitti sonra yine derleyemedim bir yerde bir sorun var yani irrilicht ile gelen örnekler bile derlenmiyor Dev C++ hata veriyor.

Blogger ın dediği gibi code::blocks u indirdim güzel bişey ama kendi derleyicisi yok visual c++ tool kit var blogger senin verdiğin irrlicht forumunun adresindede things you'ıı need gibi bişey yazıyor orada bir sürü şey var sen hepsini indirdin mi visual c++ toolkit 87 mb civarı bişey!benim internet 56k modem bana yardım eder misiniz neleri indirsem yeter lütfen boyutu makul olsun
Başa dön
Ragnor

MesajTarih: Fri Sep 02, 2005 6:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Az önce irrlicht sdk'sı içinden çıkan örneklerden (examples klasörünün içinde) birini derlemeyi denedim. Açıkcası daha önce irrlicht dosyalarını derleyicimin klasörü altına atmadım. SDK'yı direk açmıştım bir klasöre. Örnek klasöründe .dev uzantılı proje dosyasına çift tıklayarak açtım Dev-Cpp'ı. Direk F9 tuşuna bastım ve sorunsuzca derledi. Bir tek program çalışırken irrlicht.dll'i bulamadım diye hata verdi. Onuda atmamıştım system32 klasörünede ondan. Dll dosyasını kopyalayıp exe'nin olduğu klasöre yapıştırınca o sorunda kalmadı. Yani neredeyse hiç birşey yapmana gerek yok çoğu durumda. Yinede...
http://irrlicht.sourceforge.net/tut_devcpp.html linkinde Irrlicht'i Dev-Cpp ile nasıl kullanacağın detaylı olarak anlatılmış.
Artık yaparsın. Yok ben M$ kollarına koşacağım diyorsan sen bilirsin ama bil ki gittiğin yer o kadar da güzel değil.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
dahaka

MesajTarih: Fri Sep 02, 2005 8:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bu gibi durumlar insanin gercekten sinirini bayagi bozuyor irrlicht.dll yi system32 ye kopyaladım sanırım irrlicht 0.8 in dll si varmış neyse yine olmadı irrlicht klasörünü aldım daha temiz bir yere kopyaladım yine olmadı bende irrlicht 0.12 çıkmadan önce 0.8 vardı ondada bazen hata veriyordu ama derlemiştim 0.12 yi yükleyince 0.8 i sildim systemde dev cpp nin kuytu köşelerinde 0.8 in kalmış dosyaları yüzünden böyle hatalar veriyor olmasın ben dev cpp yi silip tekrar yükleyeyim

yani şu hata mesajını bayağı gördüm örnekleri derlemeye çalışırken:

D:\irrlicht-0.12.0\examples\01.HelloWorld\Makefile.win
[Build Error] [example.exe] Error 1

bide bu çok çıktı:

[Linker error] undefined reference to `_imp__createDevice'

yani şuna bakın irrlicht in perpixellighting adlı örneğini derlemeye kalktım ne oldu:

main.cpp D:\irrlicht-0.12.0\examples\11.PerPixelLighting\main.cpp
65 D:\irrlicht-0.12.0\examples\11.PerPixelLighting\main.cpp
`EMT_PARALLAX_MAP_SOLID' undeclared in namespace `irr::video'
In constructor
66 D:\irrlicht-0.12.0\examples\11.PerPixelLighting\main.cpp
no matching function for call to `irr::video::IMaterialRenderer::
D:\irrlicht-0.12.0\examples\11.PerPixelLighting\main.cpp

[Warning] In function `int main()': (BURDA NE HATA VAR!)

281 D:\irrlicht-0.12.0\examples\11.PerPixelLighting\main.cpp
`EMT_PARALLAX_MAP_SOLID' undeclared in namespace `irr::video'
282 D:\irrlicht-0.12.0\examples\11.PerPixelLighting\main.cpp
`struct irr::video::SMaterial' has no member named `
D:\irrlicht-0.12.0\examples\11.PerPixelLighting\Makefile.win
[Build Error] [main.o] Error 1

bu kadar hata örnekte
sizcede bir anormallik yok mu?
Başa dön
Ragnor

MesajTarih: Fri Sep 02, 2005 11:27 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Afedersin ama bu sitede bedava olduğu için Dev-Cpp kurup ilk sorunda suçu Dev-Cpp'ta görüp koşa koşa M$'a gidenleri çok gördüm. Yanlış anlama sen böylesin demiyorum ama şöyle birşey var, insanlar Dev-Cpp'ta karşılaştıkları sorunlara sanki Visual C++'ta karşılaşmayacağını düşünüyor. Oysa o sorunu çözmeyi bilmeden kaçmak sizi nasıl programcı yapar? Zamanında Dev-Cpp ile bende çok sorun yaşadım ama kaçmadım. Sende Visual C++ Tookitten bahsedince sinirlendim.
Neys sen söyleyince hemen irrlicht0.11.0'ı açtım (ben bunu indirdikten bir gün sonra yeni versiyon çıktı uyuz oldum Sad ) ve bahsettiğin örneği denedim ama yine sorun yaşamadım. Büyük ihtimalle sorun eski irrlicht'ten kalma dll'ler çakışıyor herhalde ondan oluşuyor. Aklıma gelen tek mantıklı açıklama bu.
Arkadaşım umarım yukarıda yazdımlarımdan alınmazsın. Bu yazdıklarım genel birşey, sana yönelik değildi. Ve umarım karşılaştığın sorunların üzerine gidersin. Çünkü biz bilgisayarla uğraşanlar gerçekten bu yöntemle öğrendiklerinden çok fayda sağlar.
Başa dön
dahaka

MesajTarih: Sun Sep 04, 2005 8:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

evt bencede dediğin gibi eski irrlicht ten kalan dosyalar sorun oluşturuyor
yok alınmadım aksine iyi oldu bende dediğin gibi visual c++ ile ilgili çok iyi şeyler düşünmeye başlamıştım

neyse dev c++ yı sildim belki dev dosyarınada bulaşmıştır diye
internetten yükledim bir sorun oldu herhalde yüklerken setup dosyası açılmıyor yani derleyicisiz kaldım Smile

neyse bide irrlicht 0.11 için devpak indirmiştim oda bilgisayara bişeyler yükledi oda işleri karıştırmış olabilir 0.8 ile beraber çünkü irrlicht 0.12 yüklü

kısacası işler biraz karışmış bilgisayara da format atmak istemiyorum
başka türlü bu karmaşa giderilmez herhalde

system32 ye bakmayı düşünüyorum eski irrlichtlerle ilgili bişey çıkar belki
eski dosyaları bulabileceğim başka klasörler varsa söyleyebilir misiniz?
Başa dön
dahaka

MesajTarih: Mon Sep 05, 2005 2:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tamam arkadaşlar dev c++ yı yine indirdim yükledim(bu sefer dev c++ nin son sürümü) yine olmadı irrlicht 0.12 nin hello word örneğini derleyemedim(diğer örnekleri denemedim)

bilgisayarda irrlicht 0.8 i buldum:)(arama yapmasam haberim yoktu)(bu documents and settings bölümü baya karışık)

0.8 şimdi iyi 0.12 gibi değil onu kullanacağım herhalde diğeriyle başaramadım ben bu işi

ilginiz için çok teşekkürler problemim bayağı bir çözüldü tekrar saolun
Başa dön
Blogger

MesajTarih: Mon Sep 05, 2005 8:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

http://irrlicht.sourceforge.net/tut_codeblocks.html adresinde detaylı bir dokumantasyon bulunuyor. Hmm aslında çok detaylı ... Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Oyun Motorları Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız