Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - game maker .dll
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

game maker .dll

Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Profesyonel Oyun Yapımcılığı
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
cihat_80

MesajTarih: Tue Aug 16, 2005 9:32 am    Mesaj konusu: game maker .dll Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar .dll ne işe yarıyo
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Black_Knight

Nereden: İstanbul/İzmir

MesajTarih: Tue Aug 16, 2005 4:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

dll dynamic link library oluyor.yani bir cesit kutuphane.bunun icinde yazdigin fonksiyonlar falan bulunabilir ve ana programin bu fonksiyonlari calisirken kullanabilir bu yuzden dllyi de programin exesi ile dagitmak zorundasin.ya ayni klasorde olucak yada system klasorune atacaksin.
Dll kullanmanin bildigim bi yarari da eger bircok program ayni fonksiyonlari kullanacaksa bunlari dll icine koyup tum programlarin exeleri ufaltilabiliyor.Ya da ne bilim oyun yapiyosun bide harita editoru.gidersin bi dll yaparsin ikisininde ortak kullandigi seyler icin boylece hem oyunun hem editorun exesinde durcagina sadece dll de durur fonksiyonlar.Bide hic kullanmadin Smile ben static olanlarini kullaniyorum.
Hade kolay gele Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Subzer0

MesajTarih: Sun Aug 21, 2005 5:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bi de dll ile game maker'in yapamadığı şeyleri yapabilirsin.Mesela fizik motoru, transparan arka planlar vs. vs.

İşte bu dll'leri http://forums.gamemaker.nl/index.php?s=0de75b0ef770903d64e366fd45d82d7c&showtopic=91341 adresinde bulabilirsin.Ama bunları kullanıp bu oyunu internete yayarsan ve dll sahibi bunu görürse senden kredi isteyebilir onun için dikkatli ol read me , licence falan yazıyosa give me credit falan dikkatli ol o bakımdan.Geçen bi oyun gördüm forumda adam 5-6 satırlık başkasının yazdığı bi kodu kendi oyununda kullanmış.Acaip tartışma çıktı.Ona göre Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
cihat_80

MesajTarih: Mon Aug 22, 2005 8:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

iyide eğer dll olmasa nolur
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
3ddreams

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Mon Aug 22, 2005 9:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

cihat_80 demiş ki:
iyide eğer dll olmasa nolur

DLL olmasa hazır oyun motoru diye bir kavram olmazdı. Progamlara ek işlevler kazandıran plugin olayı olmazdı vs. Çünkü bunların hepsi birer dll.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
e5games

Nereden: ANKARA ( DİKMEN )

MesajTarih: Mon Aug 22, 2005 9:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Black_Knight demiş ki:
Dll kullanmanin bildigim bi yarari da eger bircok program ayni fonksiyonlari kullanacaksa bunlari dll icine koyup tum programlarin exeleri ufaltilabiliyor.

SONUC: exe lerin daha buyuk olabilir mesela...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder MSN Messenger
FaLLeN

MesajTarih: Tue Oct 18, 2005 2:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

aslında pratikte .dll'nin bir kaynak veri dosyası olduğunu biliyorz sanırım
dll (dinamik link library) buna istinaden exe içerisinde veya dışında bir kaynak dosyası olması pratikte pek bir fark içermemekte örnek olarak exe dosyası içerisine dll eklenerek yine farklı kaynak çağrıları karşılanmaktadır..
yani kısaca dll dosyasının exe içerisinde veya dışarısında olması çokta fark etmemektedir..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
MD-C

Nereden: Dünya.Türkiye(54)

MesajTarih: Tue Oct 18, 2005 7:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba, Evet DLL = Dynamik Link Library'dir yani statik olmayan bağlantı kütüphanesi. Ne oluyor bu bağlantılar? Tabiki fonksiyolar, Fonksiyonlar belirli kodları kapsayan kod satırlarıdır ve bunu yapabilmesi için; kodların başlangıç adresini, yığına kopyalanacak fonksiyon parametrelerini ve fonksiyon sonuna gelindiğinde fonksiyonun çağrıldığı satırdan sonra ki satırdan akışın devam etmesi için gerekli bilgileri bulundurmaktadır, eee bu kadar işlemi yapan kodların bellekteki adresinin bilinmesi gerek değil mi? Yani sen programın içinden bu fonksiyonu çağırabilmen için adresini bilmelisin, ya bu işi derleme sırasında Static Linking ile yaparsın yada DLL ile programının çalışma anında, Windows'tan istersin, Örn: "Topla();" diye bir fonksiyon olsun eğer bu "isimde" fonksiyon varsa Windows sana bunun adresini döndürür... Dikkat! "isimde" bu demekki fonksiyonları isimleriyle çağırmalısın! Hadi kolay gelsin... Ayrıntılı bilgi için kitaplara başvurun Wink
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
hakanfatih

Nereden: niğde

MesajTarih: Tue Oct 18, 2005 7:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

arkadaşlar bu dll konusu beni aşar bu dosyayı burda kapıyorum ok Confused
Başa dön
MD-C

Nereden: Dünya.Türkiye(54)

MesajTarih: Tue Oct 18, 2005 7:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hakanfatih demiş ki:
arkadaşlar bu dll konusu beni aşar bu dosyayı burda kapıyorum ok Confused

(hakanfatih == Cihan_80) ?
Başa dön
mentat

MesajTarih: Tue Oct 18, 2005 8:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

MD-C demiş ki:

(hakanfatih == Cihan_80) ?

sanırım değil, az önce gerekli uyarıyı yaptım müdüriyet olarak özel mesajla. ilgililere duyurulur.

ana konudan sapılmasına bu mesajla katkıda bulunmuş oldum, konu sahibinden özür..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
hakanfatih

MesajTarih: Wed Oct 19, 2005 6:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

md_c nedemek istiyorsun hakanfatih_cihan80 miş ulan artistliğin kime lan senin benim derdim orda konuyu kapayalım artık demekdi ulan ancak laf etmesini biliyorsunuz ha silerseniz silin yaaa bırak böyle sitenin ben aslında sitede şuç yok üyelerde var
Başa dön
hakanfatih

MesajTarih: Wed Oct 19, 2005 6:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

benim anladığım cihan_80 seni de burda kötülüyorlar herhalde yani beni kötüledikleri gibi kendilerini birşey sanıyorlar senide kötülüyorlar yani benle seni aynı torbaya koyuyorlar Cool haberin olsun cihan
Başa dön
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Wed Oct 19, 2005 12:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

'hakanfatih', diger uyelere ve sitedeki rastladigin emege, yapilmis islere saygisizligi bir kenara birakabilirsen bu insanlar seni kotulemezler.

Mesajlarinin cogunu bosuna silmedik; lutfen bir dusun bunun uzerinde.
Bu konuyu da kilitliyorum.. mesaj silmek yetmiyor artik.

kilit
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Profesyonel Oyun Yapımcılığı Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız