Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - visual c++, c++ dev c++ bunlar hakında
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

visual c++, c++ dev c++ bunlar hakında
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Yeni Başlayanlar (Ben de oyun yapmak istiyorum)
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
codname

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 10:50 am    Mesaj konusu: visual c++, c++ dev c++ bunlar hakında Alıntıyla Cevap Ver

herşeyden önce slm arkadaşlar oyun programlamayı gerçekten çok istiyorum ama programlamaya geçmeden önce dikkat ettiğim kadarı ile c++ programı bu konuda süper ama benim anlamadığım visula c++ dev c++ bunlara hepsi aynımı ve c++ kodlarını öğrenirsem bu programlare derleye bilirmiyim veya hangisini kullanmam gerekli mesela ben orta çapta visual basıc biliyorum visual basıc 6.0 kullanıyorum kodlarını kitaptan internetten öğrendim kendi çapımda uğraşıyorum ama c++ ye gelince anlamadım bir türlü c++ hangisi visual c++ mi ? dev c++ mi yoksa visual c++ 2005 mi bu konu hakında oyun yapmaya geçmeden önce bilgi almak isterdim eğer yardımcı olursanı lütfen ayrıca birde dev c++ Ide falna diyorlar nedir bu olay kısa ve öz lütfen şimdiden teşekkürler arkadaşlar
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
deniz
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Nereden: Ankara

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 11:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bak bu forumda 20-25 kadar konu başlığı var.. bunlar içerisinde 5-6 tanesi senin şu anda sorduğun soruları cevaplamaya çalışıyor.. öncelikle işe o başlıklarda yazılanları okumakla başla, daha sonra hala aklına takılan konular olursa buraya yazmaktan çekinme..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
BabaCONDA

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 11:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

codname dostum, C++ bir programlama dilidir. Bahsettiğin Visual C++ 6.0, DevCpp~ v.s. bunlarda C++'ın standartlarına uygun bir şekilde tasarlanmış bir kaç derleme ayarından başka farkları olmayan " Derleyiciler".

Seçim yapmaya gelince ;

Visual C++ 6.0 yada üstü sürümler dünyada en çok kullanılan C++ derleyicileridir. Eğer temin edebiliyorsan onu bul. Sonra DirectX yada Open GL diye iki adet grafik platformu var. Bunlardan birini kendine seç.

Benim tavsiyem DirectX dir. Microsoftun sitesinden en son sürüm DirectX SDK ' sını indir. (Kurarken debug modda kuracaksın)

Önce derleyicini kur sonra Directx SDK nı kur. (Oyun programlaya yazılım olarak hazırsın)

Bu sayede çooooooooooooooooooooooooooooooooooook çalışarak kendi oyunlarını yazabilirsin.

Tabii grafik, animasyon, ses v.s. bir ton daha konu var bunlarıda ekip olmadan yapman zor.
Hee bide tavsiye bırak oyun yapmaya başlamayı oyunu yapmayı bitirsen bile reklam yapma yoksa baskı altına girersin. Örnek : Pusu
-------------------------------------------------------------------------------------

DevCpp~ ile grafik programlama olayına hiç girmediğim için sana gerekli olan sdk lar yada kütüphaneler nelerdir bilmiyorum.

C++ tan önce C'deki bazı kavramları öğrenmen seni hızlandıracaktır. C/C++ için giriş, orta ve ileri seviyelerde, grafik programlama için ise yabancı dilde kitaplar mevcut. Bunları aldıktan sonra C/C++ 'sı öğrenebildiğin kadar iyi öğren(ama hiçbir zaman ben C/C++ biliyorum diye idda edemezsin onu söyliyeyim).

K.G....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
codname

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 11:25 am    Mesaj konusu: almak istediklerimi aldım saolun Alıntıyla Cevap Ver

babaconda teşüekkür ederim dostum yardımların için
birde şunu sorayım direct sdk yı indirdik diyelim peki onun komutlarıda varmı varsa visual c++ 6 da kullana biliriz sanırım ama nerden bulacağız onun komutların nasıl kullanıldığını yoksa onadamı kitap almamız gerekir ayrıca direct sdk komutları visual basıc da kullanıla bilirmi teşekkürler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
BabaCONDA

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 11:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

codname dostum dediğim gibi öncelikle C++ ı iyi bir şekilde kavramalısın. Yoksa directx sdk sı sana oyunu hazır olarak vermez.
Directx in içinde nelerin olduğunu ancak C++ ı kavrayınca öğrenebilirsin o yüzden bence sen C/C++ kitaplarını al ve sıkı bir şekilde çalış. Tabii bu çalışma evresi ileri seviyeye geçebilmen için 1-2 seneni alacaktır.

Ama unutmaki biryerlerden başlamak gerekiyorsa başlanacak yer işin köküdür.

Tepeden inme olarak anca popprogramer olursun (postar gibi).

K.G....
Başa dön
codname

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 12:18 pm    Mesaj konusu: re Alıntıyla Cevap Ver

saol dostum ; elimden geldiğince iyi birşeyler yapmaya çalışacağım inan ki çok istekliyim herşeyin hayırlısı inşallah ; birde visual basıc da direcx sdk komutlarını kullanabilirmiyiz
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
BabaCONDA

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 12:27 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

dostum vbasic ile hiç ilgilenmediğim için pek bir cevap veremeyeceğim. Ama Directx in tüm kavramlarının c++ üzerine kurulu olduğu düşünülürse vbasic desteği olduğunu zannetmiyorum.

K.G....
Başa dön
cjungie

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 1:04 pm    Mesaj konusu: Re: re Alıntıyla Cevap Ver

codname demiş ki:
saol dostum ; elimden geldiğince iyi birşeyler yapmaya çalışacağım inan ki çok istekliyim herşeyin hayırlısı inşallah ; birde visual basıc da direcx sdk komutlarını kullanabilirmiyiz

evet vb ile directx uygulamaları yazabilrsin...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
BabaCONDA

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 8:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yine yazmadan duramadım.

VB ile oyun yapacağına git oyun oyna en azından canın sıkılmaz Wink
Başa dön
SoulOfSilent

Nereden: /dev/null

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 9:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

BabaCONDA demiş ki:
yine yazmadan duramadım.

VB ile oyun yapacağına git oyun oyna en azından canın sıkılmaz Wink

abi ndir bu visual basic i ezme isteği anlayamadım ha Very Happy yani sonuçta adam vb kullanmak istiyo kullanılırmı diyo ne diye oyun yapcağına oyna diyosunki? hani hevesini kırma bırak vb le yapsın zamanla kendisi için iyi olanı seçer belki c++ a geçer veya başka bişeyler yapar ne bileyim modelleme hoşuna gider adam oturur 3d kasar bırakır programlamayı ne diye hevesini kırıyosunuzki_?
Başa dön
BabaCONDA

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 9:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

dostum haklısın belki ama, microsoft bile vb ye kıl olmaya başladım artık. Herhalde şimdilerde niye çıkarttık biz bu çöpü niye itibarımızı zedeledik diye dövünüyorlardır Rolling Eyes

Şaka bir yana VB yi kullanmak ölümden beter. Esneklik, programlamanın efsanevi felsefesi, ruh maalesef bu kardeşimizde yok.

Baba(C) ,oğul(C++) ve kutsal programcı üçlemesi Evil or Very Mad

K.G....
Başa dön
BabaCONDA

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 9:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hayatımda ilk defa windows 98 ime kurmuştum vb4 ü iki gün sonra sildim.
Zira Delphi ile Cbuilder dururken onunla pekte Rapid Application Develop edilemiyordu.
Başa dön
SoulOfSilent

Nereden: /dev/null

MesajTarih: Wed Jul 13, 2005 9:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

haklı olabilirsin, hatta haklısın belki ama bırak en azından directx kullanmayı öğrensin küp çizsin bişeyler yapsın sonra kendisi geçsin, hevesini kırıcı yakşalma Wink sonuçta hepimiz bilmeden başladık. neyse benim mesaim bitti eve gideyim artık Very Happy akşam bonrova dungeon bardayım isteyen gelsin görüşelim(saat 00:00-00:30 arası orda olurum sabaha kadar ordayım)
Başa dön
codname

MesajTarih: Thu Jul 14, 2005 8:22 am    Mesaj konusu: re Alıntıyla Cevap Ver

ne diyeyim süpersiniz saolun yardımlarınız için c++ başka birşey yok kanaatım o peki diğer programlarda nasıl c++ yani muhasebe , çek , senet vb
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
huzeyfecoskun

Nereden: Ankara

MesajTarih: Thu Jul 14, 2005 10:30 am    Mesaj konusu: VB Alıntıyla Cevap Ver

Visual Basic 6 evet dediğiniz gibi belkide ozaman bunu niye yaptık diye döbünebilirlerdi fakat VB.NET süper ve VB6 dan çok farklı VB.NET i bir incelemenizi öneririm.

( NOT : C++ biliyorum ve VB yi C++ ile kıyaslamıyorum C++ çünkü süper bir dil)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Yeni Başlayanlar (Ben de oyun yapmak istiyorum) Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız