Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Bir oyun programcisinin vazgectigi an...
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Bir oyun programcisinin vazgectigi an...
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Duyurular
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Sith

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 6:05 am    Mesaj konusu: Bir oyun programcisinin vazgectigi an... Alıntıyla Cevap Ver

Kotu yorumlar... Oyuncularin git gide azalmasi... Ust uste gelen kotu olaylar... Bir oyun programcisi ne kadarina dayanabilir? Projenizin, o gercekten cok sevdiginiz, binlerce satir kod yazdiginiz projenizin artik beyninizi yemekten, uyumanizi engellemekten baska bir ise yaramadigini farkettiginizde ne yapmalisiniz?

Ben vazgeciyorum...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
SoulOfSilent

Nereden: /dev/null

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 8:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

buraya kadar gelmişken bırakmak???

saygı duyarım...

sonuçta kendin için iyi olanı kendin belirliyeceksin
Başa dön
LorenSoth

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 11:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Olm Sith senin boyle vazgectigini gormek cok sasırttı beni Shocked
Üst üste gelen kötü olaylar neymiş merak ettim.! Yani en kötü ihtimalle projeden vazgecersin başka bi proje baslatırsın yani boyle bırakmaman gerek, Sith , Vazgecmek ?!?!!?!? uyuşmadılar bak.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
madprogrammer

Nereden: İstanbul // Üsküdar

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 11:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sith ya ne güzel gidiyordun öyle bazı üyeler gibi nötr değil aktiftin. Ya nasıl ifade etsem zaten şimdi loren'le konuştuk ist. zirvesi 5 kişiymiş zirve zirve dedik 5 kişi gitmiş. Ben gitmek için (pederleri tatile götürdüm ne yazıkki Crying or Very sad ) arabanın lastiklerini indirmeyi benzin deposunu delmeyi düşüdüm ama pederi de kıramadım bıraktım bodruma. Ah keşke patlatsaydım lastikleri. Ya bilmiyorum nedendir bıraktığın bu işleri. Düşünsene bu lanet evet LANET ülkede olmayan bir sektörü kuracak ender kişiler arasındasın belki bu sitedeki her üye değil ama belli başlıları bu işe aşık evet bunlardan bazıları loren, ebleda, deniz, hibbit, vmeydaneri, cjungie, cota, teta, 3ddreams, takashi, black knight, ben (hayır ukalalık yapmak istemiyorum cidden aşığım) ve saymayı unuttuğum nicesi. Bu insanlar tek birşey yapmaya çalışıyor senin ESKİDEN yapmaya çalıştığın şeyi ya lütfen tek bir şans daha versen kendine. Kod yazmak bu saydığım kişilerin hayatı olmuş artık senin de öyleydi eğer hayatını bitireceksen, intihar edeceksen çok ama çok yazık olur. Ben ve bu işe baş koymuş diğerleri tutup kolundan bilgisayarın karşısına oturtup zorla kod yazdıramayız ama belki bir iki laf edersek senin beynindeki o 'bitti' ifadesini kurutabiliriz.

Saygılar.
-MaD-
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
DG

Nereden: Eskişehir

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 2:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Vazgeçemez.

Yani olay LorenSoth'un dediği gibidir. Proje yeteri ilgiyi toplayamaz, veya hitap edilen kitle pek algıda seçici değildir Smile O zaman proje bırakılır, hedef kitlesi değiştirilir. Oyun programcısı vazgeçemez.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
coolprogrammer

Nereden: Ankara

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 2:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bence pes etmekle çok büyük bir hata yapıyorsun Sith.Ben bu işe aylarımı harcadım(7) ve daha hala çooook gerilerdeyim ve sizin yaptığınız şeylere kıvançla bakıyorum+bu aylara okulumda dahil.Daha bir yılan oyunu bile yapamadım en basit şeyi bile yapamadım, yaşım küçük olmasına rağmen(öğrenciyim yaşım 12) bu işten yılmadım.Hiçbirşey yapamamam ve benim yaptıklarımın sizin yaptıklarınızın yanınızda bir "hiç " kalması beni hiçbir zaman yıldırmadı.Başarının iki anahtarı vardır:Sabretmek ve çalışmak.Ha bu arada ben nötr'üm ama ümidini kaybetmemiş bir nötr. Laughing
Ben ikisini de yapıyorum Allah'a çok şükür ve bir gün başaracağıma inanıyorum.Sakın pes etme, ümidini yitiren başarısızlığa mahkumdur...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Sith

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 3:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hepinize cevaplariniz icin tesekkur ediyorum... Dun gece o kadar cok dusunmustumki bu konu uzerinde, bir noktadan sonra islemcim bu kadar soruna dayanamayip pes etti... Ama tekrar dusunuyorumki ben 1.5 senedir yazdigim binlerce satiri bir kenara birakamam... Simdiye kadar oyunu oynamis yuzlerce insanida bir kenara birakamam... Belkide bu karardan donmeme sizin mesajlariniz neden oldu bilemiyorum...
Başa dön
SoulOfSilent

Nereden: /dev/null

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 3:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

manyaksın tolga başka bişey demiom sana Very Happy biz bişe yazmasak yani bırakcan ha? yuh... abi kendi ağzınla sölüon 1,5 yıl dion binlerce satır kod dion tek celsede olcak iş deil en güzelini yaptın bırakma boşver, tam gaz devam Wink
Başa dön
wachoo

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 3:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hocam ben ....diyorumki bu yaşadığın olaylar herneyse bilemiyorum ama...gelmiş olduğun nokta hakkatten cok iyiydi Kırılma noktalarından en cancanlısı budur heralde .Gaz vermek için demiyorum yanlış anlaşılmasın.Ben senin bulunduğun bu noktada olacam(inşallah o gunlerıde gormek nasip olur)
Hayatta bırakmam.Yani oyun konusu bende bi tutku.. para falan hikaye.Tek amacım isim yapan bi oyunun kaynak kodlarını vesairesinin altında ismimin yazması.Öyle zengin falanda değilim.Bir de olaya şu açıdan baksan diyorum yapmış olduğun herşey öğrendiklerin,zamanın,Yolda seni görüp selam verenleri bile, programda belli yerleri düşündüğün için o anda insanları görmeyişin kırılanlar darılanlar hepsi yalan olacak yapma etme valla cok uzuldum.Ben her bu siteye girdiğimde seni ve bazı arkadaşlari ağabeyleri göremeyince bunalıma girerdim.Tek dileğim bu olup bitenleri atlatıp tekrar yoluna devam etmen eminim seni örnek alan senin öğrendiklerinden istifade eden bir çok kişi olacaktır.Yine ben inanıyorumki bunları atlattığın taktirde gerisi kolay gelecektir.Gönlüm senin bu işi bırakmana engel oluyor fakat elden ne gelir karar ve hayat senin yaşayanda sensin....
Başa dön
wachoo

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 4:26 pm    Mesaj konusu: Sith ya ne güzel gidiyordun öyle bazı üyeler gibi nötr değil Alıntıyla Cevap Ver

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 7:18 pm Mesaj konusu:
Sith ya ne güzel gidiyordun öyle bazı üyeler gibi nötr değil aktiftin. Ya nasıl ifade etsem zaten şimdi loren'le konuştuk ist. zirvesi 5 kişiymiş zirve zirve dedik 5 kişi gitmiş. Ben gitmek için (pederleri tatile götürdüm ne yazıkki Crying or Very sad ) arabanın lastiklerini indirmeyi benzin deposunu delmeyi düşüdüm ama pederi de kıramadım bıraktım bodruma. Ah keşke patlatsaydım lastikleri. Ya bilmiyorum nedendir bıraktığın bu işleri. Düşünsene bu lanet evet LANET ülkede olmayan bir sektörü kuracak ender kişiler arasındasın belki bu sitedeki her üye değil ama belli başlıları bu işe aşık evet bunlardan bazıları loren, ebleda, deniz, hibbit, vmeydaneri, cjungie, cota, teta, 3ddreams, takashi, black knight, ben (hayır ukalalık yapmak istemiyorum cidden aşığım) ve saymayı unuttuğum nicesi. Bu insanlar tek birşey yapmaya çalışıyor senin ESKİDEN yapmaya çalıştığın şeyi ya lütfen tek bir şans daha versen kendine. Kod yazmak bu saydığım kişilerin hayatı olmuş artık senin de öyleydi eğer hayatını bitireceksen, intihar edeceksen çok ama çok yazık olur. Ben ve bu işe baş koymuş diğerleri tutup kolundan bilgisayarın karşısına oturtup zorla kod yazdıramayız ama belki bir iki laf edersek senin beynindeki o 'bitti' ifadesini kurutabiliriz.

Saygılar.
-MaD-
Hocam bu Tavır Hoşuma gitmedi açıkcası.Yani diğerleri ni(ki bende bunun içerisindeyim) dışlamak değilmidir sence.Heves kırmak değilmi.Her gün direk makinamı açınca girdiğim nadir siteler arasında Bu site var.Oyun yapma aşkına gelince Diğerlerinin ne kadar aşık olabileceğini kim bile bilirki.? Kusura Bakma KIrıldım Ağabey....
Başa dön
madprogrammer

Nereden: İstanbul // Üsküdar

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 4:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

@wachoo: tek bir şey diyorum o cümle genişletilebilir bir cümle bknz: ve saymayı unuttuğum nicesi. Bu şu demek kendini aşık görüyorsan sen de saymayı unuttuğum nicesi grubundasın.

@ ana_konu: TEBRİK EDİYORUM SENİ TOLGAAAAAA.
belki de hayatın boyunca verdiğin en iyi karar olacak bu. Oh be şu ülkede bir 'oyun programcısını' daha yeniden kazanabildik ya çok mutluyum bir şeyler kıpraşıyor Türkiye'de yavaş yavaş emekliyemiyoruz belki ama düşünebiliyoruz hiç olmazsa...

Saygılar
-MaD-
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
CemilKara

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 5:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

belki bu mesaja pek çok kişi kızacak ama yazmak istiyorum(lütfen mantıklı düşünerek okuyun):
bu işi bıraksan ne yapacaksın? bırakmasan ne yapacaksn?
herhangi bir olaya şu sorular sorularak yaklaşılmalı: "yaparsam ne olur?" "yapmazsam ne olur?"*
ben bıraktım oyun işlerini ve sanırım bu mesaj bu sitedeki son mesajım olacak.. çünkü bırakmazsam okyanusta kayıkla gidip duracaktım. her çektiğim kürekte de "bu kadar yol gittik, dönülmez şimdi" diyecektim. bir ada bulabilirsem(oyun biterse) de orada en fazla 3 ay kalacak, sonra beni atacaklardı. bırakmazsam çocuk eğlendirecektim, çünkü artık oyun yapmanın bana zevk veren yanı kalmamıştı. zaten yaptığım işin kıymeti de bilinmeyecekti. dediğim gibi en fazla 3 ay oynanacak ve bir kenara atılacaktı. para kazanmak, hayatını geçindirmek zaten çok zor. ve bir önemli nokta da rakiplerin bahsettiğim adalara yatlarla gidiyor olması....
hemen bir kenara atılmayacak, birilerinin işine yarayacak, yararlı, anlamı olan ciddi işler yapmak istediğim için (ki buldum da) oyun yapımını bıraktım..
sen de kendine sor belirttiğim soruları. oyun yapmak senin, benim veya onun gibiler için tek eğlence, tek uğraş, tek yol değil. belki de pek çok, daha fazla sevebileceğin çalışma sahası var. bırak demiyorum ama bırakmayınca daha da pişman olacağın bir duruma gelme boş yere. belirttiğim sorulara vereceğin cavaplar zaten kendini bu konuda yönlendirecektir. "bırakmamalıyım" dersen var gücünle oyununu bitir, daha sıkı tut işleri. bir dahaki sefere bırakmanın köşesinden dönemeyebilirsin.
sor kendine: bıraksam ne olur? bırakmasam ne olur?
sonuç olarak, bu ülkenin oyun yapımcısından çok daha fazla, daha yararlı programlar üretenlere ihtiyacı var.

*melik s. duyar motivasyon kasetlerinden
ps: oyun yapanlara duyulan saygı sanırım sadece oyun yapanlarda var
Başa dön
Kullanıcı profilini gör MSN Messenger
vmeydaneri

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 5:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sadece Sith uzerine yogunlastirmadan genel bakmak gerek hepimizin sıkıntısı bu aylarca basinda ugrastigin projelere bir anda sifir olabiliyor sende zamanini buna harcadigin icinde sende bir anda sifira iniyorsun....

Gercekten insan kendini bir anda bosulukta hissediyor.

Cemil kara soylediklerinde hakli hepsine katiliyorum.

Alıntı:
ps: oyun yapanlara duyulan saygı sanırım sadece oyun yapanlarda var

Evet anliyor ama profosyonellige dokulunce is onlarda anlamamizliktan geliyor.........
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
DG

Nereden: Eskişehir

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 6:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

CemilKara'nın söylediği şeyi yaklaşık bir sene önce düşünüp, web programlamaya ve veri tabanlarına yönelmiştim. Bir arkadaşımın kurduğu firmaya üç-beş iş bile çıkarttım. Bu işle ilgili açık kaynak teknolojiler hakkında bilgi sahibi oldum.

Para kazandım mı? Kazandım. İnsanlar yaptığım işi önemsedi mi? Önemsedi. Zevk aldım mı? Oyunlarla uğraşma ile karşılaştırılamayacak kadar. Hayatta önemli olan nedir? ................. Smile

Okul tatil oldu (yaz okulu zorunlu gibi görünüyor bu sene) Günde en az 100 sayfa kitap okuyorum. Rüyalarımda köşeli parantez görmeye başladım.

İdealizm olmadan bu iş olmaz zaten, eğer yaptığınız şeyi diğer programlama alanlarından daha az önemli sayıyorsanız neden başladınız ki? "Önemli" bir şey yapsaydınız, atom bombası mesela Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
suSanAdam

MesajTarih: Sun Jul 03, 2005 7:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bana kalırsa vazgeçilmesi iyi değil ancak bunca uğraşlar da asla kaybolmaz. Yazılan her satır insana birşey katar. illa ki ortaya birşey çıkması gerekmez. biz pl dersinde c++ ta olan şeyleri c ile yapardık. elimize birşey geçmezdi. object imsi bi yapı, pointer to function vs vs sonuçta bilgi birikiminiz artıyor. sadece yazılan her satırda değil her fatal error de hatta her syntax error de bile insan birşeyler kazanıyor. çalışmakla insan hiçbirşey kaybetmez ve pişman olmamalıdır. ha birşey kaybetmemek vazgeçebilmeyi kolay kılar mı? asla. ben pek tecrübeli biri değilim ancak gördüğüm en büyük erdem sabır sanıyorum. ve vazgeçmemek insanın sabırsızlığa karşı verdiği en büyük mücadele olsa gerek. devam edelim olur mu? Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Duyurular Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız