Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - OpenGL de alpha testing problemleri ve transparency
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

OpenGL de alpha testing problemleri ve transparency
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> OpenGL, DirectX
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
The_Cuisinart

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 4:45 pm    Mesaj konusu: OpenGL de alpha testing problemleri ve transparency Alıntıyla Cevap Ver

Selamlar.

Uzun zamandır aşmaya çalıştığım,ama her seferinde başarısızlığa uğradığım iğrenç bir sorunum var.Uğraştığım işimi bitirmemi engellediği için tane tane,detaylı detaylı ne olduğunu anlatmaya çalışayım:

1-Büyük bir terrain üstüne bir takım ağaçlar,askerler vb. yerleştiriyorum.Arazi üzerinde tamamen hareketli ve her yana dönebilen bir kamera var.Bu nedenle kameranın görüş alanı içinde rahatlıkla aynı anda onlarca ağaç veya asker bulunabileceği için,bu birimler basit .bmp dosyalarından oluşuyor.Bir bmp resminin içinde mesela bir askerin yürüme,koşma,durma,ölme gibi hareketleri var. Bunları sırayla ekrana çizdirip basit animasyonlar oluşturacağım.Şimdi sorunumu daha basit bir şekilde dile getirebilmem için örnek olarak bir ağaç resmini ele alayım,zira onda animasyon falan yok.

Resimde gördüğünüz kahverengi bölgeyi,ağaç texture 'ünü render ettirirken görünmez kılmak istiyorum.Kısaca bu renge sahip pixeller için transparanlık istiyorum.Şimdi benim bilgim dahilimde OpenGL'de bu işlemi gerçekleştirebilmek için iki seçenek var:
1-Blending
2-Alpha Testing

Önceleri blending kullanmayı düşünüyordum,ancak bu yöntemin yapısı gereği,sahneyi her çizdirdiğimde ne kadar cisim,asker veya benzeri birim varsa bunları back to front sorting yapmak gerekiyor ki,bu fps için oldukça vahim bir durum arzediyor.Sorting olmadan da z buffer ile ilgili çok baş ağrıtıcı sorunlar meydana çıkıyor.(Zaten bir arkadaş benzeri bir durumdan şikayetçi yine forumda.)Bu nedenle blending seçeneğinden vazgeçtim.

2-Alpha testing gözüme daha mantıklı bir seçenek olarak göründü,hem sorting belasından kurtulmuş oluyordum,hem de blending den farklı olarak alphası 0 olan kahverengi bölgeler testi geçemediği için elenip raster işlemlerine girmiyordu.Yani hız açısından büyük avantaj sağlayacaktı.Bu nedenle alpa testing de karar kıldım.

OpenGL de texture yapmak için resimleri açtığımda,yukarıdaki gibi,kahverengi bölgenin rgb değerini taşıyan her pixelin alphasını 0'a eşit kıldım.Diğer yerlerin(asıl ağaç resminin) alphalarını 255 yaptım.Daha sonra

Kod:
 glAlphaFunc(GL_GREATER,0.0f);
dedim.
Şimdi teorik olarak bu aşamadan sonra,ağaç resminin kahverengi bölgesinden ayrılmış olarak çizilmesi gerekiyordu,ama şöyle bir görüntü aldım:

Kahverengi bölge yok ama,ağaç etrafında kahverengi artıklar kalmış.Bunun neden meydana gelmiş olabileceği ile ilgili uzun süre kafa patlattım,google'da konu ile ilgili detaylı araştırmalar yaptım ama ne yazık ki sorunum ile ilgili tatmin edici bir sonuca ulaşamadım.Ancak bu durumla ile ilgili benim şöyle bir varsayımım var:Ben texture oluştururken Linear filtering kullanıyorum.Bu yöntemde ekrandaki pixele textureden sampling işlemleri yapılırken,eğer texture'ün orjinal boyutları ekrandakine uymuyorsa(ki %99.9 durum budur haliyle),pixele en yakın olan texellerin rgba değerlerinin ortalaması alınıp kaydediliyor.Yani normalde alpha değeri 0 olan kahverengi bir pixel,eğer asıl ağaç resmi ile kahverengi bölgenin tam sınırında yer alıyorsa,alpha değeri ağaç pixellerinden gelen 1 ile kahverengi pixellerden gelen 0ların ortalaması,yani (0.küsürat) gibi birşey oluyor.Bu nedenle aslında çizilmemesi gereken kahverengi pixeller alpha testi geçiyor ve çiziliyor.

3-Buna çözüm olarak bu tür pixellerin asla alamayacağı çok yüksek alpha değerleri ile tekrar denedim.
Mesela:
Kod:
glAlphaFunc(GL_GREATER,0.99);

veya

Kod:
glAlphaFunc(GL_EQUAL,1.0);

Bu durumda ise daha farklı bir sorun oluyor,asıl ağaç resminin kenarlarındaki pixellerin alpha değerleri filtering sonunda yine kahverengi pixellerin 0'ları ile birlikte ortalama bir alpha değeri aldığı için,1'den düşük geliyor.Bu nedenle bu sefer de asıl resmin pixelleri testi geçmeleri gerekirken geçemiyorlar.Texture'ün kenarları budanmış olarak gözüküyor.Bu durum ağaçlarda çok belli değil ama,askerlerin küçücük resimlerinde,kafalar,kollar falan neredeyse tamamiyle yok oluyor:

Bu ikisinin ortasını bulmaya çok uğraştım ama oluşan tüm görüntüler şu veya bu şekilde sorunlu.Sonuçta ne yapacağımı şaşırmış şekilde kala kaldım.Ne yapmam gerekir,bu transparanlık sorununu nasıl aşabilirim?Konuyla ilgili her türlü çözüm önerisine açığım.

Herkese iyi çalışmalar.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder MSN Messenger
LorenSoth

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 5:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Selam,

Bende aynı sekilde kullanıyorum format olarakta TGA kullanıyorum hatta , herhnagi bi programla resimi boyarken ,R G B kanallarından sonra alpha kanalı için görülecek kısmı beyaz gorunmeyecek kısımı siyaha boyuyorum ve kodda glAlphaFunc fonksiyonunu assagidaki gibi kullanıorum ve gayet güzel calısıyor ama tabi bazen dedigin olay oluyor ama göz ardı edilicek sekilde. Kolay gelsin.

Kod:

glAlphaFunc(GL_GREATER,0.1f);
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 6:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Grafiği yaparken antialiasing kullanma.
Grafiği en yüksek kalitede kaydet.

Sorunun çözülecektir. (Ama biraz köşeli olacağı kesin)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Nomax

Nereden: Bakırköyden.Yeni taşındık da...

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 6:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben interlaced png kullanıyorum masking e gerek kalmıyor ve hiçbir problem de olmuyor.arka plana rgb bir değer atacağına direk pshop tarzı bi programdan transparan yap daha iyi.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
MD-C

Nereden: Dünya.Türkiye(54)

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 6:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

En iyi çözüm: Resmi belleğe aldıktan sonra, Anahtar renge göre, alpha kanalını oluşturduktan sonra, kırmızı rengi siyah yap ve Dokuyu öyle GL'e gönder... Böylece görüntü daha iyi olacaktır... Wink
Başa dön
MD-C

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 6:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ve
glTexParameteri(GL_TEXTURE_2D, GL_TEXTURE_WRAP_S, GL_CLAMP); ayrıca:
glTexParameteri(GL_TEXTURE_2D, GL_TEXTURE_WRAP_T, GL_CLAMP);

WRAP paramerteleri yukardaki gibi yaparak, dokunun Offset olmasını engelle (Taşmasını)
Başa dön
The_Cuisinart

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 8:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:

ben interlaced png kullanıyorum masking e gerek kalmıyor ve hiçbir problem de olmuyor.arka plana rgb bir değer atacağına direk pshop tarzı bi programdan transparan yap daha iyi.

Nomax bununla ilgili biraz daha bilgi verebilir misin?Söylediğinden anladığım kadarıyla bu formatın alpha kanalını dışarıdan photoshoptan elinle 0 yapınca transparanlık OpenGL'de herhangi bir işleme gerek kalmadan kendiliğinden oluşuyor.Fakat bildiğim kadarıyla blending veya alpha test her durumda gerekli idi.
Başa dön
MD-C

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 9:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

TGA'nında BMP'nin de alpha kanalı vardır ve opsiyoneldir... Normal RGB 24Bit, RGBA yani Alpha kanalı ile 32Bittir... Bunu Photoshop yada benzeri kaliteli bir program ile belirleyebilirsin... OpenGL uygulamanda alpha kanalı ile uğraşmak zorunda kalmazsın... Doku oluşumu sırasında, GL_RGBA ile gl'e verebilirsin... Ama iki sisteminde avantajı kendine göre var, Key Color Alpha ve Alpha Channel, ikisinide sistemine oturttunmu rahat edersin...
Başa dön
The_Cuisinart

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 9:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tamam ben de biliyorum alpha channelin ne olduğunu ama benim sorunum bunun kullanımıyla ilgili.Transparan olmasını istediğin bir renk belirliyorsun,bu rengin olduğu pixellerde RGBA'nın A değeri 0 oluyor.Bu da tamam.

Ama sorun şu ki,OpenGL'in ekrana texture'ü çizerken doğrudan alpha değeri 0 olan pixelleri görünmez kılma gibi bir özelliği yok.(En azından benim bildiğim ve deneyip gördüğüm kadarıyla.Eğer böyle özellik var da ben bilmiyorsam ne ala,başım dertten kurtulur.)Yani sen ister photoshopla hazır 32 bitlik resim hazırlayıp alpha channelini 0 yap,ister 24 bitlik resmi kendin kodla açıp ona sonradan bir alpha channel ekleyip key colorda alphayı 0 yap,ne yaparsan yap,transparanlık efektine ulaşabilmen ya blending ya da alpha test yapmak zorundasın.Yani alpha channeli 0 yapmakla iş bitmiyor demek istediğim o.Nomax ise mesajında interlaced png formatında masking(yani blending) yapmaya gerek kalmadan sorunsuz transparanlık yaptığını söylüyor.Benim çelişkim burada.
Başa dön
LorenSoth

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 10:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hocam sana bi site vericem bu sitenin en assagisindaki demo yu indir bi koduna bakın gayet basit ve güzel anlatılmıs, ben zamanında burdan calısmıstım ve gayet yardım etti bana. Kolay gelsin

http://216.239.59.104/search?q=cache:tf8LIZO5rvsJ:gpwiki.org/index.php/OpenGL_Tutorial_Framework:Ortho_and_Alpha+alpha+test+tga+opengl&hl=tr
Başa dön
The_Cuisinart

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 10:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

LorenSoth çok teşekkür ederim arkadaşım, ama o sitedeki örnek zaten bende var Cool
Başa dön
LorenSoth

MesajTarih: Fri Jul 01, 2005 10:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

The_Cuisinart demiş ki:
LorenSoth çok teşekkür ederim arkadaşım, ama o sitedeki örnek zaten bende var Cool

Hmm hadi ya Confused

Dediğin olayı bir sitedede gormustum yabancı bi forumda biri benzer seyi sormustu ama onunki biraz daha farklıydı senin ilk sorununun aynısı ve senin gibide cozmustu yani o etrafındaki kahverengi pixel leri gecirmeyi basarmıstı ama deformasyon göz ardı edilebilir durumdaydıki herhalde hic muhabbeti olmamıstı neyse o forumu bulursam linkini koyucam.
Başa dön
Black_Knight

Nereden: İstanbul/İzmir

MesajTarih: Sat Jul 02, 2005 1:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Belki bu isine yarar
Alpha to coverage diye birsey yapmis eleman bi bakiver.
http://www.humus.ca/index.php?page=3D
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
leblebi

Nereden: q3dm17

MesajTarih: Sat Jul 02, 2005 2:03 am    Mesaj konusu: ... Alıntıyla Cevap Ver

Cuisinart cok yerinde gozlemler ve deneyler yapmissin. Senin de farkettigin gibi kahverengi kalintilarin sebebi lineer filtreleme. Anladigim kadariyla benim onerecegim cozum su;

2- de yazdigin metoddaki gibi glAlphaFunc(GL_GREATER,0.0f); kullan, lineer filtrelemeye devam et. Deseni opengl'e atarken soyle bi process zaten yapiyomussun;

Alıntı:
OpenGL de texture yapmak için resimleri açtığımda,yukarıdaki gibi,kahverengi bölgenin rgb değerini taşıyan her pixelin alphasını 0'a eşit kıldım.Diğer yerlerin(asıl ağaç resminin) alphalarını 255 yaptım

Simdi bunu yaparken A kanali olusturutosun ama RGB'ye dokunmuyosun. Benim onerim RGB uzerine de basit bi morfolojik filtre at(korkma cok basit bi islem Wink ). http://www.cee.hw.ac.uk/hipr/html/dilate.html

Aynen burdaki islemi yapmiycaksin tabii ama demek istedigimi anlamissindir. Bu filtreyi desenin yesil kisimlarinin kahverengi ile bulustugu noktalarda is yapacak sekilde uyguluycaksin (hint: 8 connectivity). Sonuc olarak yesiller sanki genislemis gibi bi his vericek. Bu da kahverengi bozuklugu kaldiricak.
Başa dön
The_Cuisinart

MesajTarih: Sat Jul 02, 2005 5:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:

2- de yazdigin metoddaki gibi glAlphaFunc(GL_GREATER,0.0f); kullan, lineer filtrelemeye devam et. Deseni opengl'e atarken soyle bi process zaten yapiyomussun;

Alıntı:
OpenGL de texture yapmak için resimleri açtığımda,yukarıdaki gibi,kahverengi bölgenin rgb değerini taşıyan her pixelin alphasını 0'a eşit kıldım.Diğer yerlerin(asıl ağaç resminin) alphalarını 255 yaptım

Simdi bunu yaparken A kanali olusturutosun ama RGB'ye dokunmuyosun. Benim onerim RGB uzerine de basit bi morfolojik filtre at(korkma cok basit bi islem ). http://www.cee.hw.ac.uk/hipr/html/dilate.html

Aynen burdaki islemi yapmiycaksin tabii ama demek istedigimi anlamissindir. Bu filtreyi desenin yesil kisimlarinin kahverengi ile bulustugu noktalarda is yapacak sekilde uyguluycaksin (hint: 8 connectivity). Sonuc olarak yesiller sanki genislemis gibi bi his vericek. Bu da kahverengi bozuklugu kaldiricak.

Mantıklı bir çözüm gibi duruyor,çok teşekkür ederim en kısa zamanda deneyeceğim.
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> OpenGL, DirectX Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız