Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Neden 3D Studio Max değil?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Neden 3D Studio Max değil?
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> OpenGL, DirectX
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
zeynep

MesajTarih: Tue Jun 14, 2005 4:18 pm    Mesaj konusu: Neden 3D Studio Max değil? Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar 3d studio max ile yanılmıyorsam oyun yapılamıyor. Neden yapılamadığını bana açıklayan olursa sevinirim. Sanırım ilk sepeb klavye kontrolünün yada fare kontrolününün olmaması. Yoksa yanılıyor muyum?

Bu arada bana OpenGL in Dirext X den üstün yanlarını söyleyebilir misiniz?
Diğer sorum ise Dirext X de yapılan oyunlar Linux da çalışır mı?
Dirext X paralı bir yazılım mı?
Rolling Eyes
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
cjungie

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Tue Jun 14, 2005 4:44 pm    Mesaj konusu: Re: Neden 3D Studio Max değil? Alıntıyla Cevap Ver

zeynep demiş ki:

Bu arada bana OpenGL in Dirext X den üstün yanlarını söyleyebilir misiniz?
Rolling Eyes

3ds max ile niye oyun yapılamadığını başka biri anlatır... diğer sorularına gelince:
OpenGL mi DirectX mi sorusu yüzlerce kez tartışıldı. Hangisi daha iyi hangisi üstün diye tartışmaya gerek yok. Senin kendin denyip karar vermen gerek. (Pepsi mi CocaCola mı gibi bir soru) DirectX ile yapılan oyunlar -en azından normal yollardan- Linux ve diğer windows dışı platformlarda çalışmaz. DirectX ücretsizdir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
MD-C

Nereden: Dünya.Türkiye(54)

MesajTarih: Tue Jun 14, 2005 4:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

3D Studio Max yada türevleri, Maya, Lightwave ile oyun yapılamaz, neden? çünkü: İnteraktif bir ortamı oluşturamazlar! yani yaptığın bir şeyi o an dışarıdan etkileyemezsin, buda oyunların doğasına aykırı....

OpenGL x DirectX sorusuna ise, ben: OpenGL derim, Avantajları birbirlerine göre değişiyor ama OpenGL'nin DirectX'i ezdiği en büyük konu, platform bağımsızlığı.... yani ileride İşletim sistemini değiştirdiğinde hatta bilgisayar dışında başka bir cihaza geçiğinde GL seninle birlikte gelir... Bu tarz şeyleri kafana takma... Önemli olan birisinden başlaman, zaten yaptıkları iş aynı, sadece biri Nesneye yönelik diğeri ise prosedür yönelimli programlama ile kullanılması. Ama benim fikrimi sorarsan OpenGL derim. 3D işini tam olarak öğrenmek istiyorsan GL kullan, çünkü DirectX'teki gibi herşeyi çocuk oyuncağına çevirmiyor, ama ben fazla uğraşmadan ekrana hayallerimi yansıtayım diyorsan DirectX'i kullan!
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
son1431

Nereden: Balıkesir

MesajTarih: Tue Jun 14, 2005 5:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

3D Studio Max ile oyun yapilamiyor çünkü exe haline çeviremiyosun en basit cevabi bu. tabiki daha birçok nedeni var.
ikinci soruna gelince ikisininde kendine göre art1lar1 var. sen hangisini daha iyi biliyorsan o senin icin daha iyidir.
DX in linuxda çalisip calismiyacagini bilmiyorum ama tahmince calismaz.
Calismalarinda basarilar.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
XDman

Nereden: Konya

MesajTarih: Tue Jun 14, 2005 5:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ya kardeşim burakın siz bu işi.tamam gl ile yaptınız yorumlar doğru ama maya 3dsmax bu programalrın ne günahı var.maya zaten bu iş için var olan bir çizim prgsi.3dsmax herşey yapmak için olan bir prg.3dsmax ın scriptini bilin yapamayacağınız şey yok.ikincisi exe olarak zaten ne yapacan.senin bir yol seçmen lazım.GL mi DrX gibi bir dil seçmen lazım.ve bunu istediğin sana güzel gelen bir dilde yazman lazım.max prgsi harita ve modelleme içindir.Kimse gücenmesin.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder MSN Messenger
GARYOSAVAN

Nereden: İzmir

MesajTarih: Tue Jun 14, 2005 5:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Oyun yapamazsın ancak her türlü oyun için low poligon model hazırlayabilirsin.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
huzeyfecoskun

Nereden: Ankara

MesajTarih: Tue Jun 14, 2005 9:11 pm    Mesaj konusu: Oyun Yapmak Alıntıyla Cevap Ver

3D çizim programında oyun yapmaktan bahsediyorsun bi düşüniyim,

SOFTIMAGE | XSI içinde bir oyun yapabilirsin hatta ben yapılmış basit bir oyun gördüm ama adı üstünde bu programlar çizim ve animasyon programı evet çok sağlam grafik arabirimleri vs ... mevcut fakat bu arabirim oyun yapmak için geliştirilmiş bir arabirim değil,yani temel 3D fakat oyunla izledikleri yol çok başka bu başkalık zaten oyun yapmak işini tamamen imkansızlaştırıyor gibi bişe,ama blender ın oyun yapmak için bir motoru var blender ile yapabilirsin,

Directx mi OpenGL mi konusunda ise ben DirectX diyorum çünkü,bana kullanımı çok kolay geldi ve DirectX SDK sı çok açıklayıcı ayrıca Linux Kullanmıyorum yaptığım projelerin Linuxta çalışması gibi bir kaygım yok ve DirectX herşeyi sunuyor ve herşeyi sdk sında anlatıyor onun için çok avantajlı

Burda çoğu kişi OpenGL kullanıyor,bunu sebebi ise OpenGL in onlara daha kullanışlı gelmesi de diyebiliriz...

iyi çalışmalar....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
lucifer

Nereden: Istanbool

MesajTarih: Wed Jun 15, 2005 9:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

biraz vbscriptle excel'de cok guzel mayin tarlasi yazilabiliyo. word'le de mastermind falan yazilir herhalde.

Bunun neresi duyuru?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
cjungie

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Wed Jun 15, 2005 11:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

3dsmax ile 3d oyun yapmak en basitinden photoshopta mario fln yapmaya benzer Very Happy ya tümden yyanlış bir düşünce. Ayrıca diyelim yaptın maxscript fln kullanarak. oynamak isteyenler binlerce $ verip 3dsmax mı alacak
Başa dön
Longbow

Nereden: İzmir

MesajTarih: Wed Jun 15, 2005 4:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

3ds max'le oyun yapmak?! ya bu nasıl bir soru ya?! 30-40 milyon $'a aldığın savaş jeti niye yaprak sarması yapamıyo gibi bi soru bu.Max oyun, film, görselleştirme yapmakta kullanılan bir programdır.Yapabildiklerinin haddi hesabı yoktur ama...off dicek şey bulamıyorum ya, yani böyle bir soruya cevap vermek bile sinir bozucu...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
zeynep

MesajTarih: Wed Jun 15, 2005 4:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Longbow sana sesleniyorum...
Ben 3d Studio Max ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığım için böyle bir soru yönelttim. Yapılmadığını biliyorum ama neden yapılmadığını tam olarak bilmiyorum. Ve sebeplerini bilmek benim için çok önemli..

Yardımcı olduğun için çok çok teşekkür ederim... Mad
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
paradox

Nereden: bursa

MesajTarih: Wed Jun 15, 2005 7:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

neden yapılmasın.yani benim çok işime yarıyor..3ds siz yaşıyamam..
Başa dön
Nomax

Nereden: Bakırköyden.Yeni taşındık da...

MesajTarih: Wed Jun 15, 2005 7:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

3ds max ile tek başına oyun yapılmaz.Amacı tasarımdır.Animasyon film yaparsın, karakter tasarlarsın, resim yapmak için render alırsın vs. Bir programdan tam yarar sağlamak istiyorsan da amacına göre kullanmak lazım.Oyun yapmak için 3dsmax yerine bir sürü hazır motor var ve çok basit olanlar da bunlara dahil.

zeynep demiş ki:

-Sade Directx ile yazılan hiçbir oyun windows dışında bir platformda çalışmaz.
-Directx bedavadır.
(Bu sorular cevaplandı ama yine de tek post içinde toplamak istedim.)
Başa dön
CemilKara

Nereden: Ankara

MesajTarih: Wed Jun 15, 2005 11:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

3dsmax ile tam olarak oyun olmasa da(oyun yapan tanıdıklarım da vardı, ama hazır bir motora geçtiler) real time-interactive işler yapılabiliniyor : http://www.cubicspace.com/
ayrıca forumları takip edenler bilir, directx oyunları linux de çalıştırılabiliniyor: http://www.transgaming.com/
TAM BİLMEDİĞİNİZ KONULARDA BAŞKALARINA DA YANLIŞ BİLGİ VERMEYİN
LÜT
FEN
Razz
Başa dön
Kullanıcı profilini gör MSN Messenger
kroniqque

MesajTarih: Thu Jun 16, 2005 11:38 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yaw kimse çıkıp da 3dsmax programlama aracı (vb,c,delphi gibi) değildir dememiş, ben diyeyim bari.

bu arada, ciddi oyunlar programlama dilleri (ve araçları) ile yapılır.
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> OpenGL, DirectX Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız