Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Gruplaşmak...
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Gruplaşmak...
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Profesyonel Oyun Yapımcılığı
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Nomax

Nereden: Bakırköyden.Yeni taşındık da...

MesajTarih: Sun Jun 05, 2005 10:11 pm    Mesaj konusu: Gruplaşmak... Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba,

Amatör ve hobi amaçlı oyun yapımcılığından profosyonelliğe geçişte bir grup toplamak için sizce neler yapılmalıdır? Hangi sitelere ilanlar verilmeli, nerelerden arkadaş bulunmalıdır? Tecrübeli model yapımcılarına, harita tasarımcılarına, müzisyenlere ve aklıma gelmeyen diğer arkadaşlara nasıl ulaşılmalıdır? Tecrübeli arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.

Saygılarımla,
Sarper Şoher
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
GameRealist

Nereden: Ankara

MesajTarih: Sun Jun 05, 2005 11:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Selam NOMAX;

Ben çok ekibin içinde bulundum, eşiğinden döndüm ve ekibime çok ekip arkadaşı ekledim, pek çok kez birleşme teşebbüsünde bulunduk. Ama hepimiz de hep dağıldık. Sebebi liderim diyenler ve kendine bir ad takıp kendi adı altına adam toplamak, diğerlerini himayesi altına almak isteyenlerdi.

Sana daha önce de bahsettim, garip bir yanıt verdin ama olsun. Yine anlatayım aytıntılı Smile

Profesyonelliğe geçişte tabiki profesyonel araçlar kullanılmalı ve işin ciddiyetini kavramak, kendine güvenmek birinci şarttır.

Bence ekip bulmadan önce işi bilmek gerek. Yani bir temel bilgi olması lazım. Hadi ekip kuralım, işi öğrenelim, sonra da iş yapalım diye bir mantık bana çok saçma geliyor. Önce bir miktar bilgi sahibi olunması lazım gele. Sonra kişisel bir çalışma yapılmalı ve oyun yapımı ile ilgili forumlara sergilenmek üzere koyulmalıdır. Altına ise istenen çağrı, yapılmalı ve ekip kurmaya davet edilmelidir. Şu an ki ekibimiz bu şekilde kuruldu ve inanılmaz kenetlendik. VE ŞU AN EKİP İÇİNDEN BAZI KİŞİLERDEN GÖRDÜKLERİM BENİ HAYRETLER İÇİNDE BIRAKTI. Demek istediğim sağlam bir yöntemdir Smile

Herşeyden önemlisi ekipte kendini lider sayan ve öyle olduğunu söyleyen birinin bulunmaması gerek. Yani klasik kurucu zihniyeti olmamalı. Herkes çalışacak, herkes emek verecek ve ter dökecek. Kimse bir diğerinden üstün olamaz ve herkes aynı safta yer alır. Yoksa yine bir şekilde dağılma söz konusu olur veya eşitlik olamaz...

Ekip kurulurken kişiler, var olan bilgisini ortaya koymalı ve güven sağlamalıdır. Kişiler birbiri ile yakın samimiyet kurmalı ve arkadaşlık yönlerini daha çok geliştirmelidirler. Zaten bu olmazsa güven de olmaz ve iş olmaz.

Zannediyorum çoğu oyun yapımcısı bu sitede yer alıyor. O yüzden başka forumlarda arkadaş bulmak daha az bir ihtimale dayansa da denemekte fayda var. Her alternatife başvurmak lazım.

Şimdilik yazabileceklerim bunlar. Zamanla ekleme yapabilirim. İyi günler...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
mentat

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 2:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

aslında sanırım böyle bir tecrübe yok. yani profesyonele geçişden bahsedersek, oralara en yakın gözüken Sith'in işleri var benim izleyebildiğim, o da bir başka mesaj altında halen adam bulmaya çırpınmakta malesef. ve görebildiğim, bu iş öyle birkaç ayda kotarılamadığından, ek destek de pekçok sebepten kısa süreli olabiliyor. kiminin finalleri oluyor, kimi işe giriyor, kimi sevgilisinden ayrılıyor ve ekipten ayrılması gerekiyor. grubun iç uyumu meselesi zaten apayrı bir mesele, yukarıda GameRealist bahsetmiş zaten bunlardan, tekrarlamayayım. yani uzun lafın kısası, para olmadan profesyonel bir iş çıkartabilmek gerçekten güç gözüküyor. maaşlı falan çalıştıracak paranız olmadığını varsayarak konuşuyorum.

aklıma gelen somut örnekler.
- eş dost: bir arkadaşın arkadaşı şeklinde, modellemeye, müziğe vs meraklı insanları bulmaya çalışmak. üniversite ortamındaysan özellikle, şansın çok ve birlikte birşeyler çıkma ihtimali olabilir gibime geliyor.

- tr3d falan gibi forumlar. ama grafikçi profesyonel/amatör adamları ben oyun yapıcam diyerek, elinde pek birşey olmadan ikna etmek güç olabilir.

- üniversitelerin alakalı bölümlerinin kantinleri.. grafik tasarım, mimarlık kantinleri falan.. (çok mu abarttım)

- yurtdışı. elinizde eğer çalışan bir kod, iyi bir oyun fikri varsa, gamedev forumları gibi yerlerden destek bulma ihtimaliniz gayet yüksek.

bir de yine gamedev'deki help wanted alt-forumundaki "sticky topiklere" iyice bir göz gezdirmeni öneririm. size destek verecek (Türk ya da yabancı) insanlara kendinizi, projenizi ve ciddiyetinizi anlatabilmek en önemli ilk adım. sonra da sizinle aynı kafa yapısına sahip, iş çıkartabilecek insanları seçebilmek kalıyor geriye. demek istediğim iş çıkartabilecek insanlara ulaşabilmek için önce sizin iş çıkartabilecek kapasitede olduğunuzu anlatabilmeniz gerekir bence.

bol şans projenizde..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
vmeydaneri

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 10:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Nomax bence sadece Türklerle degil yabancilarla calismanida öneririm.Geçenlerde bana bir mail geldi. Gametutorials.com ve Gamedev.net e attigim mesajlari gören bir arkadas projelerimi cok begenmis ve kendi grubunun programcisi yokmus bana projesini anlatan bir mail ve screenshotlar yolladi ve benim boyle bir projede para almadan calisip calismayicagimi sordu. Bu projede calisirsam ilerde bana buyuk bir referans olcani soylemisti hatta ornekte verdi daha once programcilari varmis fakat buyuk sirketlerden teklif alip gruptan ayrilmis ve bunun gibi bir cok ornek verdi. Blizzard , EA v.s. bir cok firmadan grupta calisan grafiker ve digerlerine teklif gelmis ve bir cogu bu firmalara gitmis. Banada boyle bir sansimin olabilcegini anlatti.

Anliycan Mentat in dedigi gibi sadece Türklerle degil grubuna yabancilarida almayi dusun bence .

ve mailda dikkat edilecek diger bir nokta ise programci avindayim yani internetki siteleri ve heryeri geziyorum ,ariyorum yaziyordu yani bayagi bir arastirma yapmak gerek..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
CemilKara

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 12:26 pm    Mesaj konusu: Re: Gruplaşmak... Alıntıyla Cevap Ver

iş ilanlarına bakarsanız cevabı alırsınız: profesyonellik için adam gibi bir projeyi kendi başına veya birkaç kişi ile beranber bitirmek ve bu alanda 3-4 yıllık tecrübe gerekiyor. öyle "hadi prof olalım, nerde bunu yeri" olmaz. yaptığın iştir profesyonellik. işe yaklaşma şeklin de değişmeli. "nerden arkadaş bulurum" olmaz. çünkü profesyoneller arkadaş gibi çalışmaz. sorman gereken "projeye nasıl finansman sağlarım", "hangi yapımcılar bizi destekler", "hangi şirkete girebilirim" "maaşım kaç para olacak" olmalıdır.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör MSN Messenger
Nomax

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 12:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tekrar Selam,

Fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Yabancılarla çalışmak istemeyişimin iki sebebi var.Birincisi, ben grup arkadaşlarımla gerçek hayatta da görüşmek isterim, yeri gelince eğlenmek yeri gelince de masaya oturup proje hakkında konuşmak, planlar yapmak isterim.İkincisi eğer paralı bir proje geliştirmiyorsanız bir süre sonra yabancılar grubu bırakıyorlar, ortaya iş çıksın çıkmasın yine de sıkılıyorlar.Sanırım bu iş sadece internet üzerinden olmuyor.En azından benim şansıma hep öyleleri çıktı...
Ama yine de Türkiye'de grup arkadaşı bulmak oldukça zor olduğundan yabancı sitelerin forumlarına baş vuracağım.
Eğer yazmak, eklemek istedikleriniz varsa çok sevinirim...

Saygılarımla,
Sarper Şoher
Başa dön
CemilKara

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 12:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

"profosyonelliğe geçişte bir grup toplamak " değil de grup toplamaya başlamadan önce profesyonelliğe geçiş yaprsan çok daha karlı olursun. en azından işlerin kontrolü sende olur. ayrıca
Alıntı:
Sebebi liderim diyenler ve kendine bir ad takıp kendi adı altına adam toplamak, diğerlerini himayesi altına almak isteyenlerdi.
birinin "lider" olması kötü değildir, lider kötü değilse. lider olmazsa herkes lider olur, bu daha feci. fake de olsa bir otorite olmalı. şu forumu düşünün, deniz, mentat gibi yeri gelince öne çıkanlar olmasa ne hale gelir burası? iyi bir lider performansı oldukça artırır. yabancılar konusunda Nomax a kısmen katılıyorum. onların çoğu türklerden de beter.

"Sarper Şoher" ?? isim mi bu?
Başa dön
vmeydaneri

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 1:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:
"profosyonelliğe geçişte bir grup toplamak " değil de grup toplamaya başlamadan önce profesyonelliğe geçiş yaprsan çok daha karlı olursun. en azından işlerin kontrolü sende olur. ayrıca

yavas be hocam ortada hol yok yumurta yokken direkt profyonellige adim atilmaz meyvalar vermek zorundasin .. Üniversiteyi dusun profosor olmak icin adamlar ne kadar ugrasiyor ne kadar emek sarfediyor. Dr . di suydu buydu kitaplar yaziyorlar meyvalar veriyorlar anca o konunun uzamani olunca profosor oluyorlar bence profosyonellikte boyle birsey elinde referans olmadan veya o konu hakkinda bir bilgin olmadan profosyonel olmassin.
Başa dön
Nomax

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 1:06 pm    Mesaj konusu: Re: Gruplaşmak... Alıntıyla Cevap Ver

CemilKara demiş ki:
iş ilanlarına bakarsanız cevabı alırsınız: profesyonellik için adam gibi bir projeyi kendi başına veya birkaç kişi ile beranber bitirmek ve bu alanda 3-4 yıllık tecrübe gerekiyor. öyle "hadi prof olalım, nerde bunu yeri" olmaz. yaptığın iştir profesyonellik. işe yaklaşma şeklin de değişmeli. "nerden arkadaş bulurum" olmaz. çünkü profesyoneller arkadaş gibi çalışmaz. sorman gereken "projeye nasıl finansman sağlarım", "hangi yapımcılar bizi destekler", "hangi şirkete girebilirim" "maaşım kaç para olacak" olmalıdır.

Türkiye sınırlarında, olmayan bir sektör için çalışmak ve bu soruları sormak *bence* bencilliktir.Şahsen maaşı, finansmanı düşünmüyorum.İşin mali boyutu ikinci planda olmak zorunda taa ki ortaya birşeyler çıkıncaya kadar.Sanırım Türkiye'de işler böyle yürüyor.Güzel bir demo hazırlayıp kapı kapı gezmek(mecazi) lazım sponsor olunması için.Sonra işin mali boyutu düşünülür.Ben şirket kurmak istemiyorum, amatör yapıyla çalışan profosyonel bir grup kurmak istiyorum.

Saygılarımla,
Sarper Şoher.
Başa dön
Nomax

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 1:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

CemilKara demiş ki:
"Sarper Şoher" ?? isim mi bu?

İsim bu ama konuyla alakası nedir? Benim adım bu.
Başa dön
GameRealist

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 2:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

CemilKara demiş ki:
Alıntı:
Sebebi liderim diyenler ve kendine bir ad takıp kendi adı altına adam toplamak, diğerlerini himayesi altına almak isteyenlerdi.
birinin "lider" olması kötü değildir, lider kötü değilse. lider olmazsa herkes lider olur, bu daha feci. fake de olsa bir otorite olmalı. şu forumu düşünün, deniz, mentat gibi yeri gelince öne çıkanlar olmasa ne hale gelir burası? iyi bir lider performansı oldukça artırır.

Katılmıyorum... Lidere ne gerek var? 5-6 kişiyi mi yönetecek? Liderler hep işi bozuyorlar bence. Onun dediği olmak zordunda mı? Her seferinde bir oylamaya gitmek mantıklı bence. Adam liderdir grubun ismini koyar, adam liderdir oyunun ismini koyar, adam liderdir ekipten adam atar ya da ekibe adam alır (diğerlerine sormadan) ve adam liderdir EKİBİ DAĞITIR... Demek istediğim, ekipte konu üzerinde bilgili olan bir kişi varsa, o konuda diğerlerini yönlendirir. Öneriler sunulur, alternatifler denenir. Lidere şu amatör aşamada karşıyım. Ha bu arada. Profesyonellik bence bilgi ile değil para ile olur. Bir işten para kazanılabiliyorsa o işte profesyonellik söz konusudur. Ha lafın gelişi olarak ta bazen ben şu konuda profesyonelin denebiliyor ama aslında para kazanılan iş üzerinde kişi profesyoneldir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
tetanoise

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 2:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Herşeyin bir lead'i (lider, rehber) olmalıdır...tek söyleyebileceğim budur...

BKZ:
Lead Programmer
Lead Artist
Lead Guitar (alakasızdır, ama lead olmazsa olmaz)

diye uzar gider...
Lead'likten kastettiğimiz "sınırsız yetki" değildir...
Ancak grubu toparlayacak, gerekli yönlendirmeleri yapacak ve zaman planını hazırlayacak bir ve/veya birkaç lider illeki gereklidir...
Başa dön
CemilKara

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 2:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

teker teker... Very Happy
Nomax ın ismine hiç karşılaşmadım, o yüzden. konuyla alakası yok yani. Wink
"amatör yapıyla çalışan profosyonel bir grup " kadar zor bişey görmedim. çalıştığım insanlar ya işin parasına bakıyorlardı, ya da hiçbirşey bilmeyip ukalalık ediyordu. çok var bu tipler. umarım sana da çıkmazlar ve istediğin ortamı sağlarsın.
bir de profesyonelliğin manasına bakalım: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=profesyonel
bu da çok yanlış değil hani:
Alıntı:
Profesyonellik bence bilgi ile değil para ile olur. Bir işten para kazanılabiliyorsa o işte profesyonellik söz konusudur. Ha lafın gelişi olarak ta bazen ben şu konuda profesyonelin denebiliyor ama aslında para kazanılan iş üzerinde kişi profesyoneldir.
bilgi de şart ama bilginin amacı opnu kullanmak değilse bi işe yaramaz.
Alıntı:
yavas be hocam ortada hol yok yumurta yokken direkt profyonellige adim atilmaz meyvalar vermek zorundasin .. Üniversiteyi dusun profosor olmak icin adamlar ne kadar ugrasiyor ne kadar emek sarfediyor. Dr . di suydu buydu kitaplar yaziyorlar meyvalar veriyorlar anca o konunun uzamani olunca profosor oluyorlar bence profosyonellikte boyle birsey elinde referans olmadan veya o konu hakkinda bir bilgin olmadan profosyonel olmassin.
ilk mesajda açıkladım bunu:
Alıntı:
iş ilanlarına bakarsanız cevabı alırsınız: profesyonellik için adam gibi bir projeyi kendi başına veya birkaç kişi ile beranber bitirmek ve bu alanda 3-4 yıllık tecrübe gerekiyor. öyle "hadi prof olalım, nerde bunu yeri" olmaz.

lider olmaması ancak amatör işler için geçerli olabilir. hatta onlarda bile uzun süre geçerli olamaz. eğer gerçekten iyi kalitede birşeyler yapılacaksa lider şarttır, aksi halde olayların yönü rüzgarla belirlenir.
Alıntı:
Ancak grubu toparlayacak, gerekli yönlendirmeleri yapacak ve zaman planını hazırlayacak bir ve/veya birkaç lider illeki gereklidir...
burası da açıklıyor zaten...
Başa dön
GameRealist

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 3:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tetanoise demiş ki:
Herşeyin bir lead'i (lider, rehber) olmalıdır...tek söyleyebileceğim budur...

BKZ:
Lead Programmer
Lead Artist
Lead Guitar (alakasızdır, ama lead olmazsa olmaz)

internet üzerinden ne kadar prof çalışılabilir ki. o dediklerin çok profesyonel ve gerçek ortamlarda işler Smile burda bir grup niye ayakta kalmaz ya da nasıl ayakta kalır konuşması geçmişken öyle şeyler aklı bir karış havada olmak olur...
Başa dön
Nomax

MesajTarih: Mon Jun 06, 2005 3:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

İlk attığım mesajı tekrarlıyorum.Benim merak ettiğim "bir grup nasıl dağılmaz, nasıl ayakta kalır, nasıl çalışmalıdır?" değildi.Ben sadece bahsettiğim konularla alakalı arkadaşlara nasıl ulaşılır dedim.Lütfen konu dışına çıkmayalım.

Saygılarımla,
Sarper Şoher

(CemilKara'ya not:Sarp - er olarak düşünürsen ismimin anlamını anlarsın diye düşünüyorum.Şoh-er ise güzel kişi, üstün kişi anlamına gelir.Hatta zamanla şıh olarak dilimizde değişim göstermiş ve doğuda "ağa" tarzı kişiler için şıh denmiştir.)
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Profesyonel Oyun Yapımcılığı Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız