Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Bu forum ne zaman duzene girecek?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Bu forum ne zaman duzene girecek?
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Öneri, İstek, Eleştiri vb
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
vmeydaneri

Nereden: Ankara

MesajTarih: Thu Jan 20, 2005 7:49 pm    Mesaj konusu: Bu forum ne zaman duzene girecek? Alıntıyla Cevap Ver

Slm,
Forumda yapilan bazi olaylar daha once 2 arkadasimizin dedigi benide bu siteden sogutmaya basladi ...

Boyle giderse bende takip etmiyecegim galiba bu siteyi ne zaman forum gercek anlamda GAMEDEV.NET ve GAMETUTORİALS.com daki seviyeye gelicek acaba yoksa boyle mi devam edicek gercekten bir ciddeyet gelmiyecekse arkadaslarin dedigi gibi burayi takip etmenin bir anlami yok ..

Bilgi den cok herseye ve GEYIGE doyuyoruz valla....

-ONERI : Forum sayisi azaltilmali sanirim hic kulanilmayan forum kisimlari var ...
*Forumlara dogru duzgun ve yeniden kurallar getirilmeli ve her cevap yazarken karsina cikmali..yani cevabin ustunde..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
3doyun

Nereden: istanbul

MesajTarih: Thu Jan 20, 2005 8:18 pm    Mesaj konusu: öneri.. Alıntıyla Cevap Ver

sitede kalmak istemiyenler gidebilir zorlamı geliyorsunuz yoksa buraya ?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
vmeydaneri

MesajTarih: Thu Jan 20, 2005 8:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evet cok ciddi bu isle ugrasan :
Alıntı:
The Professional C And C++ Programmer

bey efendi...

Sen git bir ruya tabirleri kitabi cikar ve hangi oyunun ne zaman cikacagini tahmin et ...Boylece bu isten bol para kazanirsin....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Gord10

MesajTarih: Thu Jan 20, 2005 9:04 pm    Mesaj konusu: Re: Bu forum ne zaman duzene girecek? Alıntıyla Cevap Ver

vmeydaneri demiş ki:
Slm,
Forumda yapilan bazi olaylar daha once 2 arkadasimizin dedigi benide bu siteden sogutmaya basladi ...
Boyle giderse bende takip etmiyecegim galiba bu siteyi ne zaman forum gercek anlamda GAMEDEV.NET ve GAMETUTORİALS.com daki seviyeye gelicek acaba yoksa boyle mi devam edicek gercekten bir ciddeyet gelmiyecekse arkadaslarin dedigi gibi burayi takip etmenin bir anlami yok ..

Bilgi den cok herseye ve GEYIGE doyuyoruz valla....

+1.

Forumun seviyesi gerçekten çok düştü Sad Yurtdışındaki oyun yapımı konusundaki forumların seviyesine ulaşabilmek için gerçekten pek çok yaptırımın uygulanması gerek.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
harzememo

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 12:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bikaç bişey de ben yazayım, ama farklı bir açıdan ele alyım ki bir kirlilik de ben yapmış olmiim.
tabii ki çeşitli sistemler getirilebilir, yaptırımlar, üye oylama, daha çabuk ban gibi. ama bunlar tam çözüm olmayacaktır bence,

bakalım forumdaki son mesaj başlıklarına:
17 Ağustos (Adventure PC GAME)
nameless
delphi oyun
dökümanları başka bir sitede ..
kovangames
Oyun Stüdyosu
Bu forum ne zaman duzene girecek?
Türkçe kaynak
yardım....
VB ile Basit Bir Oyun
C++ nekadar sürer
SpellCasters Closed Beta başladı!
game maker hersey yapıla bilirmi
vb...

ve bir de dediğiniz forumlardan birine :(gamedev-> game prog.)
Colision works, but I think to good...?
Making a tile based snake move smoothly
Smooth Animation
rpg monster battle
Should the game loop use as much cpu time as possible.
Advanced Pathfinding Algorithm
Design of a object clipping code
FPS problems
Entity Management
Arraylist to manage units/ships etc...
vb..

yani burada adam gibi soru soran da az! soru sormak için bile yeterli bir bilgi gerekiyor ama o da yok mesaj atan bazı kişilerde.
hal böyle olunca boşluğu dolduran hep "bilmeyenler" oluyor. bu da ortamın bozulmasının nedeni.
kısacası sorunu çözmek için ne forum açmak ne kapatmak ne de ban eylemleri çözüm olamıyor. önemli olan bahsedilen forumlardaki gibi soru soracak kitlenin oluşması.. peki bu nasıl olacak? işte burada Türk kültürümüz ortaya çıkıyor, bu kısmı uzun uzun anlatmaya gerek yok, türkiyede oyun yapmak isteyen pek çok kişinin yanlış amacı nedeniyle laftan başka hiçbirşey yapamayan kişiler "oyun yapacam" "motor yazıyom" diye ortalığı boş bulup "sözde" iş yapıyorlar... bir de gerçekten iş yapanlara, bişeyler ortaya koyanların yollarına taş koyuyorlar.
sorunun çözülmesi için soru soran kitle lazım, cevaplayacak var...
lütfen "bilen" "daha fazla bilmek isteyen" kişiler daha fazla soru sorsun ki boşluk oluşup "bilmeyenler" parazitlik yapmasın...
ve eğer bilenler de bırakıp giderse bırakalım çayır gibi olsun burası..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
vmeydaneri

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 1:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

harzememo tebrik ediyorum bu aciklamandan dolayi olayi bu kadar iyi aciklayabilcek bir yazi yazan daha cikmamisti...Dusunupte soylemeyi beceremedigim seyleri cok guzel tasvir etmissin..

Tamamen katiliyorum haklisin..
Başa dön
ferit

Nereden: Jandarma

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 1:44 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yazmamak için kendimi çok tuttum ama yazasım geldi..

harzememo tebrik ediyorum çok iyi tespitler yapmışın bravo.. çok doğru demişsin araştırma içinde sağol başıklar arasındaki uçurum çok belli..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 5:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Boşuna konuşuyorsunuz burada.
Kesinlikle.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
cjungie

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 9:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

gd.net forumlarını da sürekli takip ediyorsanız 10 başlıktan birinin gereksiz, kavgayla geçn başlıklar fln olduğunu görürsünüz. ama gd.net'e giren sayısı çok çok fazla olunca buraya oranla tabi düzgün başlık sayısı da çok oluyor.

isterseniz bundan böyle dağıtalım forumu her başlığı kitleyelim,silelim vs... zaten siz daha görmeden onlarca başlık siliyoruz. ban yetkim olsa banlayacağım 5-10 kişi var mesela - ah ahh...

başta "kmn" ne gereksiz bi adamsın sen?!
Başa dön
traubleman

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 1:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

sitede seviye düşük diyte konuşanların kendisi formu kirletiyor öncelikle böyle bir konuyu açmakla ve bu konuyu açanı desteklemekle...

Bilgi az diyorlar evet buna bende katılıyorum ben bir zamanlar rotatef
ile nesneleri döndererek bunların nasıl bir formüllle yapıldığını sormuştum
ve konuya bir iki kişi cevap vermiş onlarda sırf laf zırvalamışlardı biri ben sana kodu söylemek istemiyorum demişti hatta ve vc++ yardım bölümüne bakınca bunun bir 4*4 lük matris olduğunu görmüştüm benim 3-4 saatimi almıştı ama halletmiştim.Neyse böyle bir soru soran insana ben sana bunun cevabını söylemek istemiyorum diye bir iki mesajdan başka bişey atılmadı.Böyle basit vc++ yardım bölümünde açıkça yazan soruya bile cevap verilememişti.Bence insanlar cevaplarını alamayacaklarını düşünerek soru sormuyor....

Madem istediniz ben bir soru sorayım şu geçenlerde camera demosu diye gönderilen mikrop takımının yaptığı 3rd person kamera nasıl yapılır.Bu konuya cevap verin o zaman söyledikleriniz doğru ise...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
harzememo

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 2:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben sadece görüneni işaret ettim ve basit bir çözüm önerisi belirttim. benimle aynı görüşte olanlara teşekkür ederim.
cevap alınmama konusunda pek birşey diyemeyeceğim, birisi gelip "half life nasıl yazılır?" derse buna verilecek cevap asla bir tutorial gibi olmaz. mantıklı sorular sorulursa en azından link verilebilir veya referans gösterilebilir. sonuç olarak elbet bir bilgi paylaşım ortamı sağlanır.
rotatef komutunun opengl in o anki matrisine bir çarpım matrisi gönderdiğini ve bu matrisin ya 16 lık matris ya da matris elde edilecek bir Quaternion olacağını burada bilen olmayacağını düşünemiyorum? belki senin "iticiliğinden" kaynaklanıyordur cevap gelmeyişi? zaten dönüş matrisleri, en basit math dökümanında bulunuyor. bu aralar gece kurdu Cem de yazıyor bu konuda bişeyler. diğer sorunu zaten ciddi görmüyorum.
neyse olayı daha da kişiselleştirmeden;
aslında "konu dışı" bölümünün kapanmasından sonra bir toparlanma var, bunu devam ettirmek istemiyorsanız kimse de uğraşmasın, kapatalım forumu kurunun yanında yaş da yansın.. ama unutmayalım bu tarz bir ortama ihtiyacı olanlar/olacaklar var... oy.org türkiyede oyun yapımı konusunda ciddi bir boşluğu dolduruyor.
Ban konusunda ise biraz daha sert durulabilinir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
kmn

Nereden: Nereye gelmiş ülkemizde oyun yapımı...

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 3:27 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Benim fikrim şu. Tüm başlıkları "oyunyapimi2004" gibi bir ad altında toplayalım ve kilitleyelim ve bunu her sene tekrarlayalım...

Yaparmısınız?
Başa dön
madprogrammer

Nereden: İstanbul // Üsküdar

MesajTarih: Fri Jan 21, 2005 6:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hmm öncelikle harzememo çok iyi bir iş çıkartmış fakat inanmıyorum, inanamıyorum bu forumların düzeleceğine. Ve harzememo'nun tespitlere bir ikisini daha ekliyeyim
- kod, konu ve asıl oyun yapımını bilen az...
- milletimiz üremekten kaçındığı için buraya da yansıyor...
- forumlar dengesiz üye sayısı yetersiz. Şu anda bağlı üye sayısı bile yetersiz <<20>>.
acaba bu iş nereye gidecek cidden adam gibi toparlanıp bir gd.net bir gt.com olabilecek miyiz? Gelişip, yabancılara soru soracağımıza onlar gelip bize soru sorabilecekler mi? BELKİ! bu iş ayıklamayla da olmaz banla da temel çürükse üst katları istediğin kadar düzelt etki etmez. Yanlış anlamayın temelden kastım sitenin ilk hali değil BİZLERİZ. Bu sitenin temeli bizleriz eğer bir gd bir gt olmak istiyorsak kurallara uymalıyız kod ağırlıklı forumlar ve genelde bu nassı olmuş yerine burada bir kod var herkes yararlansın şeklinde konular olmalı. Bu açıdan bakılınca
- ben vmeydaneri'ni tebrik etmek istiyorum. İngilizce bilmemesine rağmen işimize yarayabilecek bir kod buldu. Bir kaç kişi (kmn!!!) öylesine bir de benim çevirmene bak die kodu çevirtti. O koddan bişi anlaşılmamıştır. Bir kişi çıkıp da adam gibi çevirmedi o kodu...
- yeni başlayanlar için bölüm varken sitede millet gelip nasıl başlarız diye soruyor.
- oyun motorları bölümü varken, üstüne irrlicht ve crystal space gibi bir çok motoru tartışmışken gelip de OYUN MOTORU diye konu açanlar var. <<bkz. Forum bölümü (sol taraf) 18:15 itibariyle ilk konu OYUN MOTORU>>

şimdi nedir bu var olanı kullanmak değil forumları karıştırıp aradığını bulmak değil üşengeçlik edip hazır cevap beklemektir bu. Eğer bunlar yapılmazsa (belki) çürük temelimize çelik bir kolon takmış oluruz...

-MaD-
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
traubleman

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Sat Jan 22, 2005 1:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

harzememo bu işin iticilik ve çekiciliık ile alkası yok bu ileri matematik bilen kiişi gerektir bunu bilen leblebi filan vardı o konuda cevap verdiler ama ben hazır şekilde kod vermek istemiyorum dediler ya bilmiyorlardı yada hazır olarak vermek istemediler vc++ yardım bölümünde 4*4 lük matrislerin çarpımı olduğu yazıyordu.3rd person camera nasıl yapılır bu ciddiye alınmaycak bir soru değil çok ciddi bir soru biliyorsan söyle bilmiiyorsan yada kimsede bilmiyorsa demekki cevap alınamıyor demekki...

Ayrıca o sorduğum matris sorusuna o dönem çok az kişi bişeyler yazmıştı leblebi vs birkaç isim daha yani onlar gevezelik değil çözüm üreten adamlardı şimdi öyleleri pek kalmadı ama onlarda ya bilmiyordu yada bi bakıma beleş hazır kod vermek istemiyorlardı.

Cevap bekliyorum bu kamera sistemi nasıl yapılır bilenler lütfen yardımcı olsun..Bu çok ciddi bir soru ciddiye alınmayacak bir yanı yok...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
sezgin

MesajTarih: Sat Jan 22, 2005 9:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar benim fikrim sadece ciddi projelerimiz ve sorularımız üzerine gitsin bu forum . ( bir arkadaşımız alakaya maydonoz laflarıyla çıkışan biri bari bu başlığa yazı yazmasın değilmi ciddi ciddi...)

(cjungie) eğer foruma bir zarar ve rahatsızlık veren biriysem banlıyamadığınız için üzülmeyin hemen bana bir ömesaj atın ve bende burayı terk edeyim...

Teşekkürler...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Öneri, İstek, Eleştiri vb Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız