Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - 3dsmaxde MESH de UVMAP
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

3dsmaxde MESH de UVMAP

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Grafik, Modelleme ve Tasarım
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
chenmy1

Nereden: Ankara

MesajTarih: Fri Sep 24, 2004 4:37 pm    Mesaj konusu: 3dsmaxde MESH de UVMAP Alıntıyla Cevap Ver

slm arkadaslar ..
OYunuma maxden meshler export ediyorum ama UVMAP ler bozuk cikiyor..

Soyle yapiyorum sorun nerde size ?

- BOX olusturuyorum ..
-UVMAP atiyorum modiferden uzerine.
-BOX UV ayarini secip Bitmap FİT diyorum
-sonra U ve V de Tile yapiyorum..
-Uzun kisimlar tile oluyor fakat kisa koseler yuzeyler yani tile i berbat gozukuyor..

-bu tile ayarini nasil yapicam arkadaslar?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
3ddreams

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Sat Sep 25, 2004 4:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

U V ayarlarını UVW Map'ten yaparsan yaptığın değişiklik herbir yüzeye aynı anda ve aynı oranda etki edecek. Sanırım istediğin herbir yüzey için ayrı ayrı U V ayarı yapmak. bunun için

- Sahneye koyduğun Box u Editable Mesh'e çevir.
- Bir UVW Map Modifieri uygula.
- Material editörden boş bir slota tıklayıp "Get Material" simgesine tıklayıp açılan pencereden "Multi/Sub Object" i çift tıkla. Seçmiş olduğumuz material slotun özellikleri değişti. Aşağıda ID 1,2,3... şeklinde material slotları belirmiş oldu.

Şimdi burada düşünecez biraz. Hımm . -Kutunun alt ve üst, yüzeyini, -ön ve arka yüzeyini, -sağ ve sol yüzeyininin U V lerini değiştirebilmem yeterli. Çünkü bu yüzeyler birbirlerine karşılıklı duruyor ve UV lerinin aynı olmasını istiyorum. Bu durum da 3 farklı UV ayarı yapabilmem gerekiyor.

"Multi/Sub Object" e çevirmiş olduğumuz material slotunda aşağıda dizili olan ID lerin her biri aslında birer map slotu ama ID si olan birer map slotu. Burada ID 1,2,3 map slotlarına aynı resmi atayın. Bunun için ID 1 yazan kısmın sağ tarafındaki butona tıklayın. Standart map slot özellikleri karşımıza gelecek. Maps açılır kutusunda "Diffuse Color" a tıklayıp "Bitmaps Parameters" kısmında Bitmap butonuna tıklayıp istediğiniz resmi seçin. Her bir yüzeye ait UV ayarlarını hemen yukarıda Coordinates kısmındaki Tilling ten yapacağız. Materialin sahnedeki obje üzerinde görünmesini istiyorsak "Show Map in Viewport" simgesine tıkla. ID 1 için ayarlar bu kadar. ID 1,2,3... olan yere gelmek için yukarıdaki "Go to parent" simgesine iki defa tıklayın. ID 1 in ayarını yaptıktan sonra diğerleri içinde aynısını uzun uzun yapmamak için ID 1 in butonunu ID 2 ye sürükleyin ufak bir pencere çıkacak orada Copy yi seçip OK ye tıklayın. ID 3 e de aynısını yapın.

Şimdi "Multi/Sub Object" tipindeki materiali sahnedeki Box a atayın. Bunun için slotu sahnedeki box a tutup sürükleyip bırakman yeterli. Sahnedeki Box u seçip Editable Mesh te Polygon a tıklayın. İstediğin yüzeyleri seçip Surface Properties kısmında Set ID sini Map editördeki ID lere göre yap. Mesela Box un alt ve üst yüzeyini seçip ID yi 1 yap, sağ sol yüzeyi seçip ID yi 2 yap vs. U V ayarlarını da Material editörde her bir ID ye ait map ayarlarından yapacaksın. Tilling kısmında.

bukadar. Yukarıdaki işlemlerin gerçekleştirilmesi taş çatlasın birkaç saniye alıyor. Hani fazla tecrüben yoktur diye sıfırdan anlatayım dedim. Kısacası Multi/Sub Object kullanmasını biliyorsan sorun yok. kolay gelsin.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
chenmy1

Nereden: Ankara

MesajTarih: Mon Sep 27, 2004 12:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

sagolasin aslinda haritalari ben yapmiycam ama simdilik ben yapiyorum ve anlattiklarini anladim sanirim bir deniycem calisacakmi bilmiyorum cunku sadece MESH uzerine uygulanan UVMAPleri aliyor materialden uygulananlari almiyor..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Grafik, Modelleme ve Tasarım Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız