Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - Assembly,Real Mode,DOS vb...
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

Assembly,Real Mode,DOS vb...

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Programlama Dilleri ve Algoritmalar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
The_Cuisinart

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Sun Nov 13, 2005 2:37 am    Mesaj konusu: Assembly,Real Mode,DOS vb... Alıntıyla Cevap Ver

Selamlar.
Bir süredir Assembly'e merak saldım ben,amacım aslen bilgisayarın,işletim sistemlerinin,hardware'in vb. nasıl çalıştığını daha yakından görüp anlamak,bayağı zayıf olduğum bu konularda bir parça fikir sahibi olmak.Merak işte kısacası.Yani bir yerde kullanacağımdan değil assemblyi,C++ yetiyor yoksa bana fazlasıyla...

Googleda yaptığım uzun aramalarla bir sürü tutorial,örnek kod program falan buldum.Fakat bu öyle pek kuru kuru tutorialle olacak bir iş değil anladım ki;konuya uygun kitap bakındım etrafta.Bayağı kötü bir türkçe kitap buldum x86 işlemcileriyle ilgili,çok faydası olmayacak gibi bunun.Bir de üniversite kütüphanesinde 8086'dan Pentium Pro işlemcilerine kadar olan işlemcilerin mimarisi ve assembly anlatan ingilizce bir kitap buldum,daha eli yüzü düzgün bir şeye benziyor.Gerçi 97 yılının eski biraz.Bir de yine okulun labından MASM buldum kodları "assamble" yapmak için.

Benim şimdi asıl sormak istediğim nokta daha çok nereden başlamam gerektiği.Başlangıç olarak antik MS DOSta segmentli,real modlu,16 bitli basit ufak tefek şeyler yapayım,bu kesmeler falan ne işe yarar göreyim,az çok donanımla haşır neşir olayım diyorum.Çok uzuuun zamandır bilgisayarda yüklü,2.8 GHZ ile normal modda çalışmayan win98imde boot olurken f8 ile command promptla DOS açarım mesela.Böyle başlatınca galiba real mode ile çalışıyor bilgisayar diye biliyorum.Hem bir işe yaramış olur.(Dediğim gibi kullanışlı bir şey yapmak gibi bir derdim yok,amacım bilgi edinmek sadece.Yani eskidir,işe yaramazdır,gereksizdir gibi kaygılarım yok.)Sonra sonra windowsda protected mode 32 bit falan denerim diye planlıyorum vesaire...

Fakat işte neresinden nasıl başlayım,neresinden gireyim bilmiyorum,asm ile yapılabilecekler bayağı fazla,konular zor ve çok detaylı.İşe nereden başlayayım kestiremiyorum.Sitede asmden anlayan bayağı üye var izlenimlerime göre.Siz nereden başladınız öğrenmeye,şu anda bana ne önerirsiniz?Genel bir yönlendirmeye ihtiyacım var kısaca.

Herkese iyi çalışmalar.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder MSN Messenger
cemuzunlar

MesajTarih: Sun Nov 13, 2005 3:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

PC INTERN
http://www.computerbooksonline.com/program/abintern.htm

Bu kitabı okumanı şiddetle tavsiye ediyorum.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
levent

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Sun Nov 13, 2005 8:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

öncelikle bir takım assembler tutorialları lazım, sevdiğim ve faydalandığım adresler

http://www.redbrick.dcu.ie/~creech/assembly/asm.html
http://www.xs4all.nl/~smit/asm01001.htm
http://nasm.sourceforge.net/doc/nasmdoc.pdf

sonra güzel bir assembler, (kodları içinde yazıp derleyip,com-exe haline getirebilen süper bir assembler)

http://flatassembler.net/

sonra da kodlamaları ve işleyişi test etmek için güzel bir emulator ;

http://www.emu8086.com/

bu arada bolca sabır...

kolay gelsin...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
sevdalinka

Nereden: İstanbul / Şişli

MesajTarih: Tue Nov 15, 2005 10:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Dediğin gibi 16 bit den başla , tasm veya masm kullanabilirsin assembler olarak . Sana kitap olarak tavsiyem Art of assembly kitabı , kitap çok ayrıntılı olduğu için kitabı kaynak olarak da kullanabilrsin.Nette ararsan dos sürümünü bulabilirsin . Sadece biraz öğreneyim diye bakarsan , bir hedefin olmaz ise ilerleyemezsin.
Sana tavsiyem virus yazma üstüne yoğunlaşman , tabii 16 bit assembly ile yazılmış çok eski viruslerden başla( yazdığın virusleri yayınlayacaksın diye bir şey yok ).Codebreakers diye bir virus yazım grubu var , onun yayınladığı virus zine (magazine ) ler var.Onlardan tutorial olarak faydalanabilirsin ,hem virus yazma gibi bir hedefin olmuş olur hem de çok güzel hazırlanmış bu dökümanlardan öğrenmeye başlarsın .
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Programlama Dilleri ve Algoritmalar Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız