Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - En Büyük Asker Bizim Asker!
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

En Büyük Asker Bizim Asker!
Sayfa Önceki  1, 2

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Konu Dışı
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Sith

MesajTarih: Wed Aug 24, 2005 9:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ya ben çok yoruluyorum bu başlıkları okudukça..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
ferit

Nereden: Jandarma

MesajTarih: Wed Aug 24, 2005 10:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

en buyuk asker deniz
sonrada ben

yaş itibariyle..

bu arada askerde kaç kişi kendi bilgisayarını kullanıp adslden internete girebiliyo cok merak ediyorum Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Wed Aug 24, 2005 10:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

İlk mesajdaki logonun altındaki cümleye dikkat:
"All Right Reserved."

Orrayt!

Bu mesajlar boş arkadaşlar.. Sonra abuk subuk tartışıyorsunuz, gereksiz oluyor bakın.. Mesela herkes istediğini yapar ki, ben şimdi gidip ismimi Johannes Burger diye değiştirsem, ki yaparım, gelip bana 'vay babam sen Türk değilsin, bu vatan bu millet hede hodo..' mu diyeceksiniz? Herkesin fikirleri ve anlayışları farklıdır.. İsteyen istediğini yapsın ya..

Bak sevmiyorum bu tür başlıkları, ama ben bile yazdım bir şeyler yani, yorulmama rağmen..
Başa dön
tetanoise

Nereden: Ankara

MesajTarih: Thu Aug 25, 2005 9:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bizde cotanak'la "sultanbeyli games" kuruyoruz, dimi len emir? Razz
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
BuroX

Nereden: Hancan Games'ten

MesajTarih: Thu Aug 25, 2005 12:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Elbette ki isteyen istediğini yapar... Benim dikkat çekmek istediğim dilimizi korumamız gerektiği... Mesela "Collision detection" diyoruz "Sprite" diyoruz. En basitinden "Render". Sözcüklerin Türkçe karşılıklarını bulsak da herkes bunu kullansa... Hatta bir sözlük kursak...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
SoulOfSilent

Nereden: /dev/null

MesajTarih: Thu Aug 25, 2005 12:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

BuroX demiş ki:
Elbette ki isteyen istediğini yapar... Benim dikkat çekmek istediğim dilimizi korumamız gerektiği... Mesela "Collision detection" diyoruz "Sprite" diyoruz. En basitinden "Render". Sözcüklerin Türkçe karşılıklarını bulsak da herkes bunu kullansa... Hatta bir sözlük kursak...

iyide terim bunlar? yani çevirmenin bi anlamı olmaz
Başa dön
elma33

MesajTarih: Thu Aug 25, 2005 3:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

küreselleşen dünyada bu tip olaylar şart. Dünyada 20bilmemne yılında sadece 5 dil kalacakmış. Bunlar aklımda kalanlar ; ispanyolca, ingilizce, almanca, çince ve bir dil daha. adını unuttum. bence tam tersi daha iyi yabancı kelimeler kullanmamız.
Bu tek türkiyede değil dünyanın her yerinde bu problem var. Kendim yurtdışında geçici süre yaşadığım için biliyorum. peki sizce türkçe nedir?. türkçedeki fiillerin 4te 1i (4te games lol) türkçe değil. fiil kelimesi bile türkçe değil. ama hiç fiil değilde "eylem" kelimesini kullanalım yada talebe kelimesini kullanmayalım falan hiç konusu olmadı. bunu ta ilkolkuldayken düşünmüştüm. derslerin adı bile ingilizceden türkçe okunuş olarakç (matematik, fizik) yada edebiyat gibi başka dillerden alıntı. Bu olmak zorunda tam Türkçe konuşacaksan işte hataların :
dikkat, Mesela, basit gibi bunlar yerine :
dikkat : birleşik kelime değildir dik-kat gibi. önem verirsek.
mesela : örneğin.
basit : en kolayından, en azından
Bu kelimeler türkçeye artık kesin girmiş kelimeler. TDK sayesinde. bildiğim kadarıyla tdk kapandı. bu nedemek?. kapanmasada biz sadece halkız kelimelerin türkçesini uydursakta. tüm türkiye kullanacak mı?. peki ya yazarlar. bir felseficinin yada şairin (ismi bile arapça ya) kitabını okurken bizi ararsın. Mesela NTV de geçen bir konuşma :
- Bu dataları değerlendirmemiz gerekiyor bence.
- Tabi ki. computerin bu kadar yaygınlaşmış global...
Bu konumuzla iki kelime "data", "computer" pc ile ilgili olduğu için örnek verdim bu konuşmayı bir sitede okumuştum. "türkçemizin son hali diye". konuşmadan aklımda kalan pc ile ilgili konuşma bukadardı. tabi datayı o pcdeki anlamını kullanmıyor neyse.
Bence bu görüş tamamen yanlış. yıllar geçtikçe herkes tam tersi türkçeye daha çok ing kelime eklemeye çalışacak.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
lucifer

Nereden: Istanbool

MesajTarih: Thu Aug 25, 2005 5:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

TheCotanak demiş ki:
İlk mesajdaki logonun altındaki cümleye dikkat:
"All Right Reserved."

Bunun Turkcesi guzel, "butun haklari saklidir". Neyi sakladin nereye sakladin?

TheCotanak demiş ki:
ben şimdi gidip ismimi Johannes Burger diye değiştirsem, ki yaparım, gelip bana 'vay babam sen Türk değilsin, bu vatan bu millet hede hodo..' mu diyeceksiniz?

Ohannes Burger yap bence.

son kalan 5 dil de bence sunlar olur : cince ispanyolca fransizca almanca italyanca fince turkce hintce caponca meksikaca arapca persce sanskritce. Bu dillerden herhangi biri kaybolsun, gelir elinizi operim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
BuroX

Nereden: Hancan Games'ten

MesajTarih: Thu Aug 25, 2005 5:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu sözleri Atatürk söylemiştir. Dikkatle okuyunuz!

“En iyi savunma yöntemi, saldırıdır. Bu durumda dil alanında türemiş yabancılıklara saldıralım; ağacı bir kez silkeleyelim : Görelim, hangi çürükler düşecek; kalan sağlamlar bakalım ne kadardır? Dökülmeyenler, özleri ve arınmışları bulununcaya dek biraz daha işe yarayabilir; geçici olarak!...”

“Türk Dili'nin özleştirilmesi, varsıllaştırılıp kamuoyuna bunların benimsetilmesi için bütün yayın araçlarından yararlanmalıyız. Her aydın, hangi konuda olursa olsun, yazarken buna özen gösterebilmeli, konuşma dilimiziyse uyumlu, güzel bir duruma getirmeliyiz.”

“Başka dillerdeki her bir sözcüğe karşılık olarak dilimizde en az bir sözcük bulmak ya da türetmek gerekir. Bu sözcükler kamuoyuna sunulmalı, böylece, yaygınlaşıp yerleşmesi sağlanmalıdır.”

“Batı dillerinin hiçbirinden aşağı olmamak üzere, onlardaki kavramları anlatacak keskinliği, açıklığı taşıyan Türk bilim dili terimleri türetilecektir.”

“Öyle istiyorum ki Türk Dili, bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel uyumlu dilimizi kullansınlar.”

“Dil devriminin amacı, Türk Dili’nin kısırlaştırılması değil genişletilmesidir. Amacımız, Türk Dili'nin öz varsıllığını ortaya çıkarmak, onu dünya dilleri arasında, değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir.”

“En güzel ve ileri bir iş olarak türlü bilimlere ilişkin Türkçe terimler türetilmiş ve bu yolla dilimiz yabancı dillerin etkisinden kurtulma yolunda esaslı adımını atmıştır. Okullarımızda, eğitimin Türkçe terimlerle basılmış betiklerle başlamış olmasını kültür yaşamımız için önemli bir olay olarak belirtmek isterim.”

“Türk Dili’nin kendi benliğine, özündeki güzellik ile varsıllığına kavuşması için, bütün devlet kurumlarımızın, özenli, ilgili olması başkoşuldur.”

“Türk Dili varsıl, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yetisi vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir.”

“Yeni Türkçe sözcükler önerebiliriz. Bu yönde ısrarla çalışmalıyız. Ancak bunları Türk Dili’nin olgunlaşma akışı içinde yapmalıyız.”

“Türk ulusu ile Türk Dilini uygarlık tarihinin ve kültür dillerinin dışında görmenin ne yaman bir yanlış olduğunu bütün dünyaya göstereceğiz.”

“Çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini betiklere (kitaplara) vermeseydim şu anda yaptığım işlerden hiçbirini yapamazdım. Daha çocukken, dersler, betikler arasında yuvarlanırken sezerdim ki bu dilin bir gereksinimi var. O gereksinimin ne olduğunu nasıl elde edileceğini bilmezdim. Ancak kesinlikle bir şeyler yapmak gerektiğini sezerdim.”

“Ulusal bilincin ayakta kalabilmesi, uyanık bulunması için dil ile tarih uğrunda çalışmak zorundayız.”

“Yaşamak isteyen uluslar, tarihleri ile tarihlerini her alanda yaşatan dillerine sağlam sarılırlar. Dilbilim, tarihin en uzak, en karanlık köşelerini aydınlatır. Türk tarihi, Türk ırkını ancak deneysel bilim belgeleriyle bulur. Türk Dili, bunlardan en önemlisidir. Türk’ün tarihsel varlığı ile bu varlığın yeryüzündeki yaygınlığını, özelikle Türk Dili’nin özgünlüğü çok açık bir kesinlikle göstermektedir.”

“Kültür işlerimiz üzerine ulusça gönüllerimizin titrediğini bilirsiniz. Bu işlerin başında da Türk tarihini doğru temelleri üzerine kurmak; öz Türk Dili’ne değeri olan genişliği vermek için yürekten çalışılmaktayız.”

“Bizim ulusalcılığımızın esası, dil birliğimizin korunmasıyla olanaklı olacaktır. Türkçe bütün Türkiye’ye egemen olmalıdır.”

“Sonsal (nihai) hedefimiz, yalnız Anadolu Türklerinin değil bütün Türklerin ortak Türkçesini yaratmaktır. Türkçe bütün Türkiye’ye ve Türk dünyasına egemen kılınacaktır.”

“Ulusal duygu ile dil arasındaki bağ çok güçlüdür. Dilin ulusal ve varsıl olması, ulusal duygunun gelişmesinde başlıca etkendir. Türk Dili dillerin en varsıllarındandır; yeter ki bu dil bilinçle işlensin.”

“Ülkesi ile yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.”

“İnanıyorum ki Türk ulusu, Kuran’ı kendi anadilinde okursa asıl benimsediği dinin özünü daha bir derinden ve daha bir bilinçle kavramış olacaktır.”

“Türk ulusunun dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en varsıl (zengin) ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk ulusu için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk ulusu geçirdiği sonsuz yıkımlar içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendini ulus yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.”

“Kesinkes bilinmelidir ki Türk ulusunun ulusal dili ile ulusal benliği bütün yaşamında egemen ve temel olacaktır”.

“Türk demek dil demektir. Ulus olmanın en belirgin niteliklerinden biri dildir. Türk ulusundanım diyen kişi, her şeyden önce ve kesinlikle Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir kişi, Türk kültürüne ve ulusuna bağlılığını öne sürerse buna inanmak doğru olmaz.”

“Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene !”

“(Ölüm döşeğindeyken) Bakınız arkadaşlar, ben belki çok yaşamam. Ancak siz ölene değin Türk gençliğini yetiştirecek ve Türkçenin bir kültür dili olarak gelişmeyi sürdürmesi yolunda çalışacaksınız. Çünkü Türkiye ile Türklük, uygarlığa ancak bu yolla kavuşabilir.”
Başa dön
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Thu Aug 25, 2005 11:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Homer Simpson:
"I need brain!"
Başa dön
elma33

MesajTarih: Fri Aug 26, 2005 12:39 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Elma33 :
Ctrl-c , ctrl-v yapmak yerine hem kopyalarken okumak hem kopyaladıktan sonra, hem yapıştırırken okumak, hem yapıştırdıktan sonra ve bunlardan sonra anlaşılmadıysa tekrar okunmak. Ben anlaşılmadığına inanıyorum ki ismimizde Türkçe alfafebesinde bulunmayan (x) kelimeler var.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
huzeyfecoskun

Nereden: Ankara

MesajTarih: Sat Aug 27, 2005 10:07 am    Mesaj konusu: FORUM KAPANSIN Alıntıyla Cevap Ver

Bence bu forumu kapatin gitsin...Kimsenin basi gereksiz yere arimamis olur...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Konu Dışı Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız