Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - oyun yazmak bir sanattır
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

oyun yazmak bir sanattır
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Konu Dışı
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
DG

Nereden: Eskişehir

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 8:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Zira coderlığın ne olduğunu anlatamazsın.....

Şu Van Gogh, alkol, uyuşturucu ve bla bla... meselelerine geri dönmek gerekirse. Alkolun beyne yaptığını biliyoruz sanırım. Sinapsların arasına yerleşip sizi seviye arttıkça beyinciğinize yani içgüdülerinize doğru itiyor. Yani ikisi arasında değişim yaptırtmıyor. Yani bir insan mantık ve içgüdüyü birleştirebilir. Yani programla sanatı diye bir şey vardır. Yani komik olmayın. Yani çocuk olmayın.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Sith

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 9:27 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Simdi DG cim.. Bir kere sen kime cocuk diyorsun? Ilk forum adabini ogren.
Ayrica, madem yaptigim aciklamayi begenmedin, kelime anlamindan gidelim;
Sanat ile Zanaat arasindaki farki biliyorsun umarim? Degilmi DG cim? Bilmiyorsan hemen kitapligindan "Ilkokullar Icin Turkce Konusan Sozluk"unu acip bakabilirsin. Ve burada goreceksinki, Sanat adi altinda gerceklestirilen isler, teknik olarak hic bir ise yaramayan, goze hos gelen, insanlari sevindiren vs. islerdir. Zanaat ise teknik olarak bir isi karsilamak icin yapilan islerdir. Buna gore programlama genel olarak sanat degil zanaattir. (Mesela processing ile sanat icin programlayan insanlar vardir. ki genellikle kafa guzelken yaparlar bu isleri, plan program yapilmadan oturulup alt alta yazilan amacsiz kodlar ile ortaya isler cikarirlar, yani sanat yaparlar.. bunlara hic girmiyoruz burda "oyun programlama" uzerine konusuyoruz) Programladiginiz bir oyunun bir amaci var, oyuncuya bir hedef gorevi gerceklestirmek gibi bir amaciniz var. Ve basitce, kelime anlamina bakarsak bu projeyi sundugunuz adam bu projeye bakarak zevkmi aliyor? Yoksa projeyle interaksiyona girerekmi zevk aliyor? Isin icinde interaksiyon varsa bu is Zanaattir ve hatta bir Multimedia Tasarimidir. Bu kadar basit.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
DG

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 9:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evladım mı? Hahahahahahahahahahaha Laughing

Ben ne diyeyim size yahu. Tüm dünya kalkıp evet Donald Knuth bir sanatçıdır demek ki programcıdan sanatçı olabiliyormuş diyor. Siz iki kafadar çıkmış aksini savunuyorsunuz. Bir de muhattap olmuyorum ama hafiften laf çakmadan da duramıyorum ayağına yatıyorsunuz. Birer Galile misiniz? Hiç sanmıyorum Laughing

Açıp sourtimes'daki metni bile okumamışsınız. Hayır bendeki bu iyimserliğin sebebi ne anlamıyorum ki? Sanki okusanız yaptığınız ahlaksızlıktan vazgeçeceksiniz. İneeeeek çıkabülüüü, taş düşebülüüüüüüüüüü sebepden sularınıza, sudan sebeplerinize, bir bardak soğuk sularınıza, banel yanıtlarınıza geri dönmeyeceksiniz.
Başa dön
DG

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 9:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sith demiş ki:
Simdi DG cim.. Bir kere sen kime cocuk diyorsun? Ilk forum adabini ogren.
Ayrica, madem yaptigim aciklamayi begenmedin, kelime anlamindan gidelim;
Sanat ile Zanaat arasindaki farki biliyorsun umarim? Degilmi DG cim? Bilmiyorsan hemen kitapligindan "Ilkokullar Icin Turkce Konusan Sozluk"unu acip bakabilirsin. Ve burada goreceksinki, Sanat adi altinda gerceklestirilen isler, teknik olarak hic bir ise yaramayan, goze hos gelen, insanlari sevindiren vs. islerdir. Zanaat ise teknik olarak bir isi karsilamak icin yapilan islerdir. Buna gore programlama genel olarak sanat degil zanaattir. (Mesela processing ile sanat icin programlayan insanlar vardir. ki genellikle kafa guzelken yaparlar bu isleri, plan program yapilmadan oturulup alt alta yazilan amacsiz kodlar ile ortaya isler cikarirlar, yani sanat yaparlar.. bunlara hic girmiyoruz burda "oyun programlama" uzerine konusuyoruz) Programladiginiz bir oyunun bir amaci var, oyuncuya bir hedef gorevi gerceklestirmek gibi bir amaciniz var. Ve basitce, kelime anlamina bakarsak bu projeyi sundugunuz adam bu projeye bakarak zevkmi aliyor? Yoksa projeyle interaksiyona girerekmi zevk aliyor? Isin icinde interaksiyon varsa bu is Zanaattir ve hatta bir Multimedia Tasarimidir. Bu kadar basit.

Yahu hala ne tasarımı ne zanaat'i. Adam kendi hayali makinesini kurmuş olmayan bir instruction seti ile üç cilt toplam üç bin (sayıyla: 3000) sayfa kitap yazmış. Daha da iki cilt çıkartacak. Herif yazdığı kodları denememiş bile. Sen hala ne tasarımından ne yazılımından bahsediyorsun? Zanaatkar dediğin yapılanı yapar. İyi yapar. Makinenin insan elidir. Makine yapamaz zanaatkar yapar. Bla bla...

Demo tavfası neden demo sunuyor. Proje olsun, millet interaktiviteye girsin diye mi? ESC'dan başka tuş çalışmıyor bile çoğunda. Bu insanlar kendi ruhlarını yansıtmaya çalışıyorlar. Para mı kazanıyorlar bu işten? Ne kazanıyorlar? Bu işten anlayan "vay be adamlar yapmış" der, anlamayan "her şey on the fly algoritma, biraz kassan yaparsın. çok zor değil" der. Dün gibi aklımda Smile

Bu kişisel bir mesele olsa hiç girmem. Akşam vakti müşterilerin sorunları ile ilgilenmem gerekirken çoluk çocukla muhattap olmam. Amma velakin forum adabının delineceği zamanlar vardır. Beni oyuncu yapan eğer üç kuruş bilgim varsa onları öğrenmeye sevk eden şeyler Another World, Gods, Turrican gibi oyunlar ve bu saydığım ustalardır. Kimse çıkıp bunlar sanatçı değil mal bunlar. Muhasebeci ne yapıyorsa bunlar da onu yapıyor derse. Ben "hoooop hemşerim, haddini bil" derim, dedim.
Başa dön
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 9:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

DG, uçtun iyice.
Herkes kendi bildiğini savunuyor, ki farkındayız tabii ki. Biz iki kafadar da değiliz o ayrı konu tabii.

Bu böyle sürüp gidecek, hiç birimizi tatmin olmayacak, sonu gelmeyecek bu tartışmanın. Ama ne oldu, forum gerçekten 'forum' haline geldi biraz neyseki..

Bunun dışında, sanki olayı en iyi sen biliyormuşsun gibi konuşman yardı beni açıkçası. Profesor kesildin başımıza, ama biz gerçek profesorlerle yaptık bu tartışmayı zaten okullarımızda.. Önemli değil o nedenle.

Herkes bildiğini okuyor.. Ben de okumaya devam ederim. Hadi gel, sen de bildiğini oku.
Başa dön
Norman

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 9:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

DG duygusal zeka başka bir şeydir karşındakinin beklentisini anlama ve onun düşündüğünü düşünme!

Beynin sol tarafı sayısal lobu sağ tarafı ise tasarımsal lobu dur yani solda rakamlar formüller vardır sağda renkler..

birbirinden çok ta ayrı diildir bunlar ve bağlantı kurabilirler...

Ama programlama bir nevi çözüm üretme olduğundan sol lobda incelenir... yani sanattan alakasız... oyun tasarımı ise hem sağ hem sol u içine alır çünkü belirli kısıtlamalar dahilinde yapılacak bir sanattır bu!
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
DG

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 9:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ya sabır!

Şimdi burada bir profesör de ben arayayım. Bildiğini okuyacağını söyleyeni mi seçeyim yoksa olgular ve fikirler üzerinden gidip tez gösteren doğruluğu geniş kabul gören (kesinlikle "bizim profesörler" değil Smile ) şeyleri buraya taşıyan, feyz kaynaklarını çoluk çocuğa ezdirmeyen kendimi mi seçeyim.

Ben bildiğimi okumuyorum ama bir anlamda sadece bildiğimi okuyorum. Bilmiyorum, bilebildiniz mi? Tanıyabildiniz mi? Memnun olamadım şahsen, ben DG Smile[/b]
Başa dön
DG

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 10:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Norman demiş ki:
DG duygusal zeka başka bir şeydir karşındakinin beklentisini anlama ve onun düşündüğünü düşünme!

Beynin sol tarafı sayısal lobu sağ tarafı ise tasarımsal lobu dur yani solda rakamlar formüller vardır sağda renkler..

birbirinden çok ta ayrı diildir bunlar ve bağlantı kurabilirler...

Ama programlama bir nevi çözüm üretme olduğundan sol lobda incelenir... yani sanattan alakasız... oyun tasarımı ise hem sağ hem sol u içine alır çünkü belirli kısıtlamalar dahilinde yapılacak bir sanattır bu!

Bjarne Stroustrup, C++ dilini nasıl yaratmış mesela? Oturup yazmış, yazmış sonra bakmış ki kodlar artık çığırından çıkıyor. Proje yönetilemez hale geliyor. Gidip mutfaktan bir elma alayım adına da C++ diyeyim demiş. Veya "tasarım yapayım", "analiz yapayım" demişSmile Yahu adamlar bir sürü programcı ile birlikte NYP'yi geniş alanda hayata geçirdiler. İlk NYP'ci Bjarne değil belki ama bizim hayatımıza katan O. NYP bir felsefedir. Bunu muhasebe programcısı yapamaz. Üstün programcılar gerektiğinde (ki aynı zaman beynin iki lobundan da iyi verim alan insanlardır) felsefe de yaparlar sanat da. Ben burada muhasebe programı yazan. İki veritabanı bağlantısı yapamayıp bik bik eden insanlar için konuşmuyorum. Üstadlar, ve demo tayfasındaki insanlar için konuşuyorum.

Eline aldın fr-08'i. Sana ne gibi bir çözüm sundu mesela? Aklınızı yazılımın çok kısıtlı bir alanına kilitlemişsiniz. Boyuna saydırıyorsunuz.
Başa dön
KePhReNZ

Nereden: İzmir

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 10:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba,

Programcılık bir sanattır ( yo sanat okuluna gitmedim ), kendime gore bir güzellik anlayışım var. Demo Scene lerde takılan elemanların aynı derecede iyi coder oldukları tartışılmaz, ama kimi demoları görünce oha ne kadar hoş olmuş , kimi demoları gorunce bu kadar coderlık bosuna harcanmıs diyoruz. Gerekli enstrumanları dogru kullanıp, birşey tasarlamak, kafaya göre unique bir şekil vermek, ortaya bir sonuç çıkarmak, çıkardıklarıyla diğer insanları etkilemek sanat değilse ben gerçekten şimdiye kadar hiç sanat görmemişim.

Ben bir Halflife2 ye, Doom3 e, Black & White a, Freedom Force a baktığımda beynimin duygusal kısımlarını etkileyen hoş ayrıntılar görüyorum, bu sadece tasarımmıdır merak ediyorum.

Oha siktir programlama sanat değildir, gibi yaklaşımlarda direk başlığın içerisinin tartışılmadığı konunun başlığının umarsızca red edildiği, kimsenin birşey öğrenmeye uğraşmadığı yaklaşımlardır. Hoş değil. Ben bildiğimi okumam, karşıdakinide anlamaya uğraşırım ...

Saygılarımla,
Ahmet Bilgili
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
TheCotanak

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 10:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Demoscene farklı bir olaydır. Processing dili de farklı bir olaydır.
Elmayla armutu karıştırmayın. Oyun programcılığı olayımız..

Oyuna bakmayın kardeşim, programcılığa bakın. fizik motoruna bakın.. gidip modellere bakmayın allahım ya..

Off uğraşamam sizinle yeter. Bu son.
Başa dön
DG

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 10:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bilmiyorum belki elma, armut, kelmahmut konularında doktora yapmışsındır ahkam kesersin amma programcılık, coderlık konusunda pek otorite göremedim seni. Salt sana ait sözlere pek değer veremedim. Kaynak göstermediğin için dikkate alamadım. Üstüne amaann banane dediğin için şaşakaldım.

Konu ne zaman oyun programcılığına sıkıştı kaldı. Ben Donald E. Knuth ustanın hiç oyun yazdığını hatırlamıyorum. Hatta nadiren program yazar Very Happy Ne diyeyim dar vizyonlarınızla, high level mantalitelerinizle size hayatta başarılar.

Aha bu da benim son mesajım Smile
Başa dön
Norman

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 10:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben ne dedim bu iki lob tamamen ayrı çalışmaz bir olayda kesinlikle birisi ağır basar... ama kime!
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Ragnor

Nereden: Bursa

MesajTarih: Tue Aug 09, 2005 10:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hadi bende akham keseyim.

1- Bilgisayar oyunları aynı sinema filmlerinin bazılarının sanat eseri olup bazılarının ticari ürünler olması gibi duruma göre sana eseridir ama bazı durumlarda da ticari ürünlerdir. Bunu etkileyen durum ortaya konan ürünün içeriğidir. Yani filmler vardır sanat eseridir, filmler vardır para kazanmak için çekilir. Aynı şey oyunlar içinde geçerli.

2- Demo Scene'de yapılan şeyler sanat eseridir. Popart diye birşey var ve sanatsa Demoscene'de sanattır. En kötü ihtimalle üretilenleri popart'a dahil eder sanat yaparız yani Razz.

3- Programlama genel olarak zanaattir. Ama şu var ki bazı adamlar vardır. Bunlar aşmış programcılardır. Öyle kodlar yazarlar ki inceleyip o detayları gören programcılar için sanat eseri değerindedir. İşte bu tarz örnekler için programlama sanatı denebilir ama genel anlamda bir sanat değil sadece programcılara özel Smile.

Haa ben anlamıyorum bu işten bu yüzden sanat değil diyorsanız, programcı olduğunuza emin misiniz? Yoksa sadece tasarım mı yapıyordunuz? Smile. Sizi alıkoymayalım o zaman, iyi günler.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
ebleda

Nereden: usa

MesajTarih: Wed Aug 10, 2005 12:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sanat olsa nolur? olmasa nolur!? neyi degistirir? daha mi iyi oyun programlarsiniz eger sanat olursa? Bir deli tas atmis kuyuya bin akilli cikartmak icin ugrasip duruyor. Daha pratik degeri olan seyleri tartisin Wink
Başa dön
Norman

MesajTarih: Wed Aug 10, 2005 1:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ebleda demiş ki:
Sanat olsa nolur? olmasa nolur!? neyi degistirir? daha mi iyi oyun programlarsiniz eger sanat olursa? Bir deli tas atmis kuyuya bin akilli cikartmak icin ugrasip duruyor. Daha pratik degeri olan seyleri tartisin Wink

Ehehe cevabı koyup konuyu ruhen "kilit"ledin Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Konu Dışı Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
3. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız