Oyun Sektörü

OyunYapsak - Oyun yapımıyla ilgili blog portalı

Misafir Kullanıcı tarafından Paz, 29/04/2007 - 10:51pm tarihinde gönderildi.

Arkadaşlar, merhaba.
Biz oyun yapımıyla ilgilenen 4 arkadaşın (Ragnor, fredi, Mortiis, Gord10) Mart ayında açtığı bir blog portalımız var.

http://oyunyapsak.blogspot.com

Konumuz oyun yapımı. Tahmin edileceği gibi, oyun yapımı üzerine yazılar bulacaksınız. Ama işin teknik yönünden çok teorik yönü üzerine olacak. Bir oyun tasarlamaktan tutun, bir projenin ilerleyişine ve hatta bu işin ticari boyuta getirimi ilgili yazılara rastlayacaksınız. Tabii işin ticari yanı derken kast ettiğimiz şey: Bağımsız oyun geliştiriciliği. Bunun nedeni ise Türkiye'de bir oyun sektörü oluşması için bizim çözüm önerimizin bu olması. Ve bu da bir sonraki yazılarda değineceğimiz konu.

Sanırım bir diğer konu da biz kimiz? Hatta durun biraz daha açayım. Biz kimiz de size ahkam kesiyoruz? Evet, güzel soru. Ekibimiz uzun süredir oyun geliştiriciliği ile amatör olarak uğraşan bir grup insandan oluşmakta. Zaten herkes ilk yazılarında kendini tanıttı. Ben tanıtmamayı tercih ediyorum. O kadar da gizli biri değilim, merak eden biraz araştırıp ihtiyaç duyacağı kadarını öğrenebilir. Geriye kalanını da ben yazmam zaten. İlk sorunun içindeki gizli soruya, yani "Niye sizin ahkam kesmenizi dinleyelim ki?" sorusuna gelirsek, cevap basit. İlk olarak ekipteki herkes cidden uzun süredir bu işle uğraşıp, buna kafa yorduğu için büyük ihtimalle bugün internette "oyun yapıcam ben!!" diye dolaşan kitlenin çoğunluğundan daha çok şey bilmekte, iki siz eğer bizden daha az bilen kitleden değilseniz zaten bu konu hakkında yazılan yazıları takip ediyorsunuzdur, çünkü öğrenmenin devamlı süren bir olay olduğunu biliyorsunuzdur ve kaynak seçmenin bir alemi yoktur. Ayrıca bu konuda Türkçe tek kaynak olacağımız gerçeği de tercih sebebi olmamız için bir başka sebep.

Böyle yazıyor işte sitede. Ama hepsi bu değil tabi ki, gerisi sitede linkte tıklayın ve kendiniz görün.

Teşekkürler.

Oyun Sektörünün YouTube 'u

Misafir Kullanıcı tarafından Pzt, 26/03/2007 - 4:48am tarihinde gönderildi.

Şuradaki habere göre, şu site oyunların youtube'u olacağını iddia ediyormuş. Kullanıcılar yaptıkları flash oyunları upload ediyorlar ve alacakları puanlama sonuçlarına göre popülerlik kazanıyorlar.
Bu popülerlik oyunu programlayan ve upload eden kişiye para olarak geri dönüyor. Şuradan kullanıcıların nasıl para kazandığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Oyunlara bakmak için burdan, foruma ulaşmak için burdan , bütün oyunlara bakmak için burdan buyrun. Siteye kendi yaptığımız oyunları yükleyerek para kazanmak ayrı bir güzellik olsa gerek.

kaynak: bildirgec.org (ufopilotu)


Wii Media Center X

Misafir Kullanıcı tarafından Çar, 10/01/2007 - 2:33pm tarihinde gönderildi.

Nintendo Wii için üretilen Wii Media Center X yazılımı, Nintendo Wii'nizi bir medya merkezine çevirebiliyor. Programı PC'nize kurduktan sonra, yazılımın size verdiği IP adresi ile birlikte Wii'nin Opera internet tarayıcısı sayesinde bir server özelliği kazanan PC'nize bağlanıyorsunuz. Daha sonra ise Nintendo Wii PC'nizde bulunan tüm MP3, DivX, MPG, resim gibi formatları TV ekranından sizlere sunuyor. Böylece bu formatları Wii'de izlemek için, bilgisayardan SD karta kopyalama adımı da ortadan kalkmış oluyor.

Wii Media Center X yazılımını indirmek için http://www.redkawa.com/mediacenters/wiimediacenterx/ adresine girebilirsiniz. Fakat, yazılım Nintendo'nun kendi ürünü olmadığından, kullanımı hakkında internet sitesinden veya forumlardan daha ayrıntılı bilgi almanızı öneriyoruz.

Kaynak: teknoblog.com

Nintendo Wii Tükendi

Misafir Kullanıcı tarafından Çar, 10/01/2007 - 2:32pm tarihinde gönderildi.

Nintendo Wii, Japonya ve Amerika'nın ardından, Türkiye'de de tükendi.

Yılbaşı ve Bayram tatillerinin arka arkaya gelmesi ile birlikte tüketicilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Wii, tüm Nintendo Wii satış noktalarında tükendi. Nintendo Wii, yurtdışından yeni partilerin gelmesi ile, raflardaki yerini yeniden alacak. Bunun yanı sıra, yeni oyunlar da, Wii'ler ile birlikte tekrar raflara konulacak.

Yurtdışından gelecek yeni Nintendo Wii'lerin sınırlı sayıda olmasından dolayı, Nintendo Wii satış noktalarından ön sipariş vererek, yeni Nintendo Wii'leri kaçırmamanızı öneririz. Size en yakın noktada ön sipariş alan Nintendo Wii satış noktalarını öğrenmek için ise, Nintendo Türkiye ofisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Kaynak: Level

Wii would like to play

Misafir Kullanıcı tarafından Çar, 29/11/2006 - 2:38am tarihinde gönderildi.

Nintendo Wii'nin son reklam filmini izledim ve müthiş etkilendim. Sadece konsol tasarımı ya da grafik kalitesi değil "yaratıcılık" sattıklarını cümle aleme birkez daha kanıtlamışlar ve 21. yy. oyunlarının ne anlamda gelişeceğini (bkz: etkileşim tasarımı) de gayet güzel özetlemişler. Prodüksiyon kalitesi olarak da, iletmesi gerektiği mesajı tüketiciye ulaştırmak anlamında da 4x4'lük bir iş olmuş.

OyunGelistirici.Net

deniz tarafından Salı, 24/10/2006 - 8:55am tarihinde gönderildi.

Türk oyun yapımı camiasının iki haber/kaynak sitesi güçlerini birleştirdi. Karabit.org ve GameDevTR.net siteleri içeriklerini birleştirerek artık OyunGelistirici.Net adı altında çalışmalarına devam edecekler.

OyunGelistiri.Net sitesi forumlar, makaleler ve oyun sektörümüzden güncel haberler ile oyun yapımı ile ilgilenen herkese yararlı olabilecek bir oluşum. Bu genç ve dinamik siteye yayın hayatında başarılar diliyoruz.

OyunGelistirici.Net

Nette Hayat alfa test sunucusu açıldı!

Misafir Kullanıcı tarafından Cts, 21/10/2006 - 5:08pm tarihinde gönderildi.

Nette Hayat alfa test sunucusu açıldı.

www.nettehayat.com sitesine girerek sisteme kayıt olup, ardından Nettehayat.exe dosyasını indirip kurarak, sunucuya girebilirsiniz.Cem Uzunlar

Aizanoi Oyunun Demosu Tamamlandı

Misafir Kullanıcı tarafından Salı, 01/08/2006 - 3:18pm tarihinde gönderildi.

Arkadaşlar uzun zamandır üzerinde çalıştığım Aizanoi oyununun demosunu nihayet bitirdim.Oyun antik çağlarda bu gün Kütahya ili Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve dünyanın ilk borsasının olduğu yerde yani Aizanoi'de geçiyor.Oyunda emeği geçenlere; modellemede Utku hocama ve özgür çocuğa, müzik ve seslerde Öztürk kardeşime, ayrıca bu sitede duyurma imkanı sağlayan Deniz Aydınoğlu beye çok teşekkür ederim. Oyunu indirir ve deneyip yorumlarınızı iletirseniz çok memnun olurum.
Oyunu indirebileceğiniz adres (güncellendi):
http://www.hemenpaylas.com/download/1308569/aizanoi.zip.html
Şimdiden çok teşekkürler.

Ozan EKİNCİ
OzmoZ Software


Komando Yüzbaşı

Misafir Kullanıcı tarafından Per, 27/07/2006 - 4:19pm tarihinde gönderildi.

Daha önce, Cumhuriyet, F-16 Savaşan Şahin, Türk Arama Kurtarma, Leopar gibi oyunlarla piyasada gördüğümüz Eurosoft - Bigsoft ortaklığı son olarak da Super Mario tarzında 2D bir platform oyunuyla karşımıza çıkıyor. Oyunun oynanışı Rick Dangerous ile Super Mario arasında gidip geliyor. Yer yer boss'larda göze çarpan bir Metal Slug etkisi de mevcut ancak kıyasladığımız tüm 3 oyuna göre oldukça "yavaş" bir oynanışa sahip Komando Yüzbaşı.

Komando Yüzbaşı isimli oyunla ilgili daha detaylı bilgi için:
http://www.bigsoft.com.tr/urundetay.asp?productId=11462


En çok satan oyunlar

Misafir Kullanıcı tarafından Per, 29/06/2006 - 11:14pm tarihinde gönderildi.

Tahmin ettiğim kadarıyla bu foruma yada siteye bakan herkesin aklında süper bir oyun projesi vardır ve bunu bir şekilde hayata geçirmek istiyorsunuzdur. Büyük bir ihtimalle hayallinizi süslüyen oyun müthiş grafiklere sahip herkesin severek oynayacağını düşündüğünüz bir 3 boyutlu oyun olabilir, Belki ilerde bu oyunu satıp zengin olmayı bile düşünüyor olabilirsiniz.

Buraya kadar okudunuz ve yazdıklarımın konu başlığı ile ne alakası olduğunu düşünmeye başladınız. Bu konuyu açtım çünkü amacım size oyun piyasasının gerçek yüzüne anlatmak . Şimdi aşağıdaki listeye bir bakın. Bu, şu ana kadar tane bazında en çok satan oyunların listesi.

Syndicate content
 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.